Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

GAP Barajlarında Enerji Üretimi Arttı

GAP Bölgesi’nde bulunan Keban, Karakaya ve Atatürk Barajlarından enerji üretiminin, bu yılın ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 32

NTV-MSNBCb>GAP Bölgesi’nde bulunan Keban, Karakaya ve Atatürk Barajlarından enerji üretiminin, bu yılın ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 32 arttığı bildirildi.

Bu yıl içerisinde yağışların iyi olması nedeniyle barajların tam kapasitede çalıştığı, zaman zaman enerji ihtiyacına göre termik santrallerin elektrik üretimine ara verildiği belirtildi.

Yıllık 6 milyar 200 milyon kilovat saat elektrik üretimi kapasitesine sahip Keban Barajı’nın, yılın ilk 8 ayında, 4 milyar 133 milyon kilovat saat elektrik üretmesinin hedeflendiğini kaydeden yetkililer, barajda, 5 milyar 200 milyon kilovat saat elektrik üretiminin gerçekleştiğini, geçen yılın aynı döneminde ise 4 milyar 30 milyon kilovat saat üretim yapıldığını söylediler.
Yetkililer, Karakaya ve Atatürk Barajlarında üretilen enerji miktarı hakkında da şu bilgileri verdiler:

“7 milyar 500 milyon kilovat saat elektrik enerjisi üretim kapasitesine sahip Karakaya Barajı’nın, bu yılın ilk 8 ayında 5 milyar kilovat saat enerji üretmesi planlanırken, 6 milyar 100 milyon kilovat saat enerji üretimi sağlandı. Geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam 4 milyar 100 milyon kilovat saat olarak gerçekleşmişti.
10 milyar 800 milyon kilovat saat üretim kapasitesine sahip Atatürk Barajı’nın, bu yılın ilk 8 ayında hedeflediği üretim miktarı 7 milyar 200 milyon kilovat saat iken, bu rakam 6 milyar 350 milyon kilovat saat olarak gerçekleşti. Ancak, geçen yılın aynı döneminde, 4 milyar 500 milyon kilovat saat enerji üretilmişti.”

Yetkililer, GAP Bölgesi’nde bulunan 3 barajın geçen yıl 12 milyar 630 milyon kilovat saat enerji ürettiğini hatırlatarak, bu barajlarda üretilen enerjinin, geçen yılın ilk 8 ayına göre yüzde 32 oranında artış gösterdiğini bildirdiler.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/gap-barajlarinda-enerji-uretimi-artti_17756.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!