Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gayrimenkulde Küresel Kriz Milat Oldu

Gayrimenkulde değişen eğilimleri yakından gözlemleyen Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri Başkanı Dr. Can Fuat Gürlesel, sektörün ancak 2012'den sonra yükselişe geçebileceğini söyledi. Dr. Gürlesel, yayınladığı "Küresel Kriz Sonrası Gayrimenkul Sektörü ve Türkiye İçin Öngörüler 2015" isimli raporda dünyada ve Türkiye'de değişen eğilimleri

Milliyet Gazetesi
Gayrimenkulde Küresel Kriz Milat Oldu

Küresel kriz sonrası dünyada değişen dengelerden en büyük payı gayrimenkul aldı. Sektörün yönü için hazırlanan raporda iyileşme beklentileri 2012'den başlıyor

Gayrimenkulde değişen eğilimleri yakından gözlemleyen Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri Başkanı Dr. Can Fuat Gürlesel, sektörün ancak 2012'den sonra yükselişe geçebileceğini söyledi. Dr. Gürlesel, yayınladığı "Küresel Kriz Sonrası Gayrimenkul Sektörü ve Türkiye İçin Öngörüler 2015" isimli raporda dünyada ve Türkiye'de değişen eğilimleri gün yüzüne çıkardı.

Küresel krizin bir tür milat olarak kabul edilmesi üzerine tüm değerlendirmelerin ve gelecek planlarının bunun üzerine yapıldığının altını çizen Gürlesel, "Rapor, Türk gayrimenkul sektörünün bir değişim sürecinde olduğunu gösterdi" dedi.

Dr. Gürlesel'in hazırladığı raporda küresel kriz sonrası dünya genelinde gayrimenkul sektörünün yönü tartışıldı. Raporda ayrıca 2015 yılına kadar olan dönemde dünyada ve Türkiye'de yaşanması muhtemel öngörülere de yer verildi. Rapora göre gayrimenkulün 2015'e kadar beş yıllık geleceği şöyle:

Yeşil binalar değerlenecek

 Tüm dünya çevreyi ve hızla tükenen doğal kaynakları koruma konusunda büyük çaba sarf ediyor. Çevre sorunlarının temelinde karbon salınımı yatıyor. Bu durum şirketlerin iş yapma biçimlerini de doğrudan etkiliyor. Artık günümüzde sürdürülebilir üretim ve yönetim biçimleri üzerine düşünmeyen şirketler tehdit altında.

Gayrimenkul sektörü için yeni standartların oluşturulması gerekiyor. Son dönemde binalarda ve yapı ürünlerinde eko-verimliliğe odaklanılıyor, yerinde enerji üretimi önem kazanıyor ve yeni enerji standartları belirleniyor."

2008 yılında başlayan küresel ekonomik kriz tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de gayrimenkul sektörünü olumsuz etkiledi ve hızlı gelişimi kesintiye uğrattı. Krizin etkisi ile birlikte yeni ekonomik koşullar ortaya çıktı. Türkiye'de gayrimenkul sektörü de ekonomideki gelişmeler ve kendi iç dinamikleri ile kriz sonrası yeni bir döneme girdi. Bu yeni dönemdeki eğilimler, bir önceki dönemden farklı olacak.

Dış piyasalarda düşüş var

ABD ve AB'de konut ve ticari gayrimenkul sektörüne ait tüm göstergelerde 2009 yılında gerileme yaşandı. Ticari gayrimenkul kredilerine dayalı menkul kıymetleştirme pazarında 2007 yılında 315 milyar dolar olan işlemler 2009 yılında 28 milyar dolara düştü. 2007 yılında 759 milyar dolar olan küresel ticari gayrimenkul doğrudan yatırımları 2009 yılında büyük bir düşüşle 209 milyar dolara geriledi.

2008 yılından sonra 2009 yılında da küresel ölçekte ticari gayrimenkul yatırımı getirileri gerilemeye devam etti. Küresel gayrimenkul sektöründe tüm oyuncular 2010 yılında dibe ulaşma ve tutunma süreci yaşanmasını bekliyor. Çünkü çıkış için dibe çarparak yeniden yükselişe geçmeye ihtiyaç var. Piyasalar beklentilerini '2011-2012 yıllarında durağan halde' atlatma üzerine kurdu. Yeni arz-talep ve fiyat dengelerinin oluşmasından sonra 2013-2014 yıllarında yeniden istikrarlı bir büyüme sürecine geçilmesi bekleniyor.

3.4 milyon konuta ihtiyaç olacak

Türkiye'de 2010-2015 yılları arasında hane halkı artışı, yenileme ve kentsel dönüşümden kaynaklanan 3.4 milyon konut ihtiyacı olacak. Bu dönemde yıllık büyümenin ortalama yüzde 4.5 olacağı varsayımına bağlı olarak konut kredilerinin de 2015 yılında 124 milyar TL'ye ulaşmış olması bekleniyor. 2015 yılında ortalama 75 bin TL büyüklüğünde 492 bin konut kredisi kullandırılacak.

Son beş yıl içinde alınan konut yapı ruhsatı daire sayısı ise 500 binin üzerinde gerçekleşti. İnşaatları tamamlanan ve kullanıma sunulan daire sayısı anlamına gelen konut yapı izin sayısı, 2005 yılından itibaren genişlemesini sürdürdü. Türkiye, son beş yıl içinde konut üretimi ve arzı ile konut açığını hızla kapatıyor.

AVM'ler önce hızlı büyüyecek

Perakende piyasasının büyümeye devam etmesine bağlı olarak tetiklenecek bir başka sektörde AVM piyasası. Perakende sektörü 2009 yılında 207,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamın 2015 yılında 304 milyar dolar olması bekleniyor.

AVM konusunda piyasada beklenen doygunluk ile AVM yapımı yavaşlayacak ve izleyen yıllarda bir yavaşlama yaşanacak. Yapılan hesaplamalara göre Türkiye'de 2015 yılında 9 milyon 700 bin metrekare AVM kiralanabilecek.

Yeni yatırım alanı, ofisler

Şu anda İstanbul'da inşaatı devam eden 241 bin metrekare A ve B tipi ofisin tamamlanması ile İstanbul'daki ofis arzı 2011'de 3.2 milyon metrekareye, 2013 sonunda ise 3.45 milyon metrekareye ulaşacak. Orta vadeli ekonomik gelişmeler İstanbul'da özellikle yabancıların ofis talebini canlı tutacak.

TMSF’den satılık 10 taşınmaz

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), İstanbul, Trabzon ve Aydın'da bulunan gayrimenkullerini yeniden satışa çıkardı. İstanbul'dan önemli taşımazların da yer aldığı satış listesinde arsa, depolu dükkan, daire, dubleks mesken ve bahçeli ev olmak üzere farkı türlerden 10 gayrimenkul buluyor.

TMSF'nin satışa sunduğu gayrimenkullerin alanları, 229 metrekare ile 56 bin 952 metrekare arasında değişiyor. Bu gayrimenkuller için biçilen tahmini bedellerde 57 bin TL'den başlayarak 20 milyon 987 bin 982 TL'ye kadar uzanıyor. İhale, 4-11 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Satıştaki 10 gayrimenkulün 8'i İstanbul'da bulunuyor.

Arnavutköy’deki arsa İSKİ havzasında 

Arnavutköy'deki 56 bin 952 metrekare büyüklükteki arsa satıştaki en büyük parseli oluşturuyor. İSK'nin su havzası içinde yer alan taşınmaz üç parselden oluşuyor.

Herhangi bir manzara özelliği bulunmayan taşınmazın içinde bina da bulunuyor. Bu arazi için TMSF 20 milyon 987 bin TL tahmini değer belirledi.

TMSF'nin satışa çıkardığı gayrilmenkuller arasında Zeytinburnu’nda aynı binada bulunan 5 taşınmazın satışı da dikkat çeken bir başka ayrıntıyı oluşturuyor. Zeytinburnu Telsiz Mahallesi, Balıklı Çırpıcı Yolu Sönmez Apartmanı'ndaki taşınmazda bir dükkan ve 4 konut TMSF tarafından satışa kondu.

Zeytinburnu’ndaki dükkan 299 metrekare büyüklükte ve tahmini değeri 404 bin TL olarak belirlendi. Diğer konutlar ise 120 bin TL ile 130 Bin TL arasında fiyatlara sahip.

İstanbul’a Philippe Starck imzalı rezidans geliyor

Philippe Starck ve John Hitchox tarafından geliştirilen “yoo inspired by Starck” Projesi’ni  Arjantin, Meksika ve Singapur’un ardından İstanbul’a getiren Say Yapı Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit,Philippe Starck imzalı bir proje kazandırmanın mutluluğu içinde olduklarını söyledi.

Say Yapı Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit, yoo’nun İstanbul’a kuruluşundan 10 yıl sonra gelebildiğini söyledi. Ulus’ta 22 bin metrekare arsa üzerinde geliştirilen 250 milyon dolarlık projede özel temalı iç mekanların Türkiye’de kabul görmesinden çekinmediğinin altını çizen Sabri Yiğit, “İstanbul dünyanın en kendine has kentlerinden birisi. Türkiye’de ayrıca emlak piyasası hızla gelişiyor.

Kazanan İstanbul olacak

Sektöre farklı bir soluk getirecek ‘branded home’ kavramını Philippe Starck ile getiriyoruz. Bu projenin hem yabancı ve hem de Türklerden ilgi göreceğini biliyoruz. Türkiye’deki sanat ve cemiyet hayatının önemli yüzleri buraya ilgi gösterecek” dedi.

Proje tamamlandığında İstanbul’un kazancının büyük olacağının altını çizen Yiğit, Ulus’taki rezidansın yatay konseptte gerçekleştirileceğini belirtti.
Yoo İstanbul projesinin yaşam alanlarına farklı bir soluk getireceğine inancının tam olduğunu söyleyen Yiğit, “Philippe Starck imzalı 100 daire Türk emlak sektörüne farklılık katacak. Çünkü İstanbul son yıllarda emlak konusunda önemli bir gelişim gösterdi.

Birçok gerçekleştirilen konut ve ofis projeleri farklılaşmanın ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkardı. Sektördeki bir diğer trend de sürdürülebilir projelerin sayısının artması” diye konuştu.

İnsanların artık çok yorulduğunu ve evlerine gittiklerinde nefes almak istediklerini belirten Yiğit, “Aslında basit bir gerçek var. Herkes yoğun bir stres altında çalışıyor ve gerçek bir yuva arayışında. Bize dayatılan lüks anlayışının dışında gerçek yuvalar arıyoruz” diyerek sözlerini bitirdi.  

Lansmanı eylülde

yoo İstanbul, Say Yapı Teknoloji tarafından 250 milyon dolarlık bir harcama ile Ulus’ta 22 bin metrekarelik bir alan üzerine gerçekleştiriliyor. Projede stüdyo dairelerden  4 yatak odalı dairelere çeşitli büyüklükte alternatiflere yer veriliyor. Lansmanın Eylül ayında yapılması beklenen yoo İstanbul’da metrekare fiyatları 10-12 bin dolar arasında olacak.

Dünya markası

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde yoo dünyanın her yerinde uluslararası partnerleriyle işbirliği yaparak, Asya, Avustralya, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika ile Ortadoğu’da çok çeşitli, dikkate değer binalar ve büyük konut projeleri gerçekleştirdi.   Yoo, halen 27 ülkedeki   42 projede yer almakta ve  7 milyar dolar değerindeki  10 binden fazla dairenin yapımına katkıda bulunuyor.

ING’den satılık 237 gayrimenkul

ING Bank, ihtiyaç fazlası olan237 gayrimenkulünü halktan teklif alma yöntemi ile 20 Temmuz’da satışa çıkaracak. TOKİ başta olmak üzere büyük kurumların ve bankaların müzayedelerini gerçekleştiren ESKIDJI, bu kez ING’nin 237 gayrimenkulünü satışa çıkardı. Taşınmazlar Adana, Ankara, Aydın, Bartın, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Kırıkkale, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Malatya Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Yalova ve Zonguldak olmak üzere 36 ilde bulunuyor.  Satışta üç lokalin bulunması göze çarpan bir başka ayrıntı oldu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkulde-kuresel-kriz-milat-oldu_81024.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!