Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gayrimenkule 23 Milyar Dolarlık Yatırım Kapıda

Gayrimenkule 23 Milyar Dolarlık Yatırım Kapıda

Sabah Gazetesi
Gayrimenkule 23 Milyar Dolarlık Yatırım Kapıda

luslararası gayrimenkul yatırımcılarını cezbeden Türkiye'ye son 2 yılda yapılacağı açıklanan yatırım tutarı 23 milyar doları geçerken; Citigroup, GE gibi devlerin yatırım için fırsat kolladığı belirtiliyor.

Türkiye'nin son yıllarda gösterdiği performans sadece sanayi yatırımcısını değil, uluslararası gayrimenkul fonlarını da cezbediyor. Son 2 yılda Türkiye'de gayrimenkul yatırımı yapacağını açıklayan şirketlerin dile getirdiği rakam toplamda 23 milyar doları bulurken, sektör temsilcileri bir o kadarın daha sırada beklediğini belirtiyor. Uluslararası yatırımcıların en gözde alanı ise geri dönüş süresi en kısa olan alışveriş merkezleri.

Son olarak Türkiye'deki Carrefour'un 6 alışveriş merkezi ve hipermarketinin gayrimenkullerini 300 milyon YTL'ye satın aldığını açıklayan Londra merkezli Aerium, Türkiye'de 1.5 milyar YTL'lik daha yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Türkiye'yi büyümeyi hedeflediği ülkeler arasında gösteren şirket, geçen yılın başında Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Türkiye'deki Carrefour'lara ait toplam 19 hipermarket ve 13 alışveriş merkezini 600 milyon Euro'ya satın almıştı.

Sadece İstanbul değil
Gayrimenkul yatırımcılarının ilgisi sadece İstanbul'a değil. Büyük iller başta olmak üzede Anadolu'nun çeşitli bölgelerinden de peşpeşe yatırım haberleri geliyor. Örneğin, Morgan Stanley gayrimenkul yatırım fonlarından biriyle ortak olan Multi Turk Mall Türkiye'ye 2 yılda yapacağı yatırımı 1.2 milyar Euro'dan 4 milyar Euro'ya çıkardığını açıkladı. Multi Turk Mall, İzmir ve Ankara'da başladığı alışveriş merkezi yatırımlarına İstanbul, Antalya, Denizli, Trabzon ve Mersin'i de katacak.

Bunun yanı sıra, Avrupa ve ABD'nin en büyük alışveriş merkezi şirketlerinden ECE ve GGP, bir ortaklık kurarak orta vadede 1 milyar Euro'luk yatırım yapacaklarını açıkladı. Ayrıca, Alman Commerzbank Türkiye'de 650 milyon dolarlık, Hawthorn Hotels de 120 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladığını duyurdu.

Ofis ve lüks konutlar da revaçta
Türkiye'ye yapılacak yatırımların bir diğer önemli ayağını da ofis ve lüks konut projeleri oluşturuyor. İstanbul Levent'e Dubai Towers'ı dikecek Dubaili Sama Dubai, Türkiye'ye 5 milyar dolarlık bir yatırım bütçesi ayırdığını açıklamıştı. Benzer şekilde Emaar Properties de Türkiye'ye toplamda 10 milyar dolar yatırmayı planladığını duyurmuştu. Bu yatırımların çoğu ofis ve lüks konut projeleri olacak.

'Güney illeri de tercih ediliyor'
Stewart International Avrasya ve Ortadoğu Başkanı Tevfik Türel, yatırımcıların ülkeleri uzun bir tarama sürecinden geçirdiklerini dile getirdi. "Türkiye bu sürecin daha başında sayılır, yatırımcılar henüz bekle ve gör politikası uyguluyor" diye konuşan Türel, yatırımcıların sadece İstanbul odaklı düşünmediklerini belirterek, şöyle konuştu: "Anadolu'nun her yerine ilgi var. Özellikle güney illeri çok revaçta. Ev ödevimizi iyi yaparsak daha çok yatırımcı gelir, çünkü yatırımcı yaptığı yatırımdan kar elde edecekse gelir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkule-23-milyar-dolarlik-yatirim-kapida_45450.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!