Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Gazbeton'cu AKG'den Cevap YTONG'ta ise Sessizlik Var

Pazartesi günkü yazımı, gazbeton üreticileri AKG ve YTONG firmalarının pazar paylaşımı ve birlikte fiyat belirlemeleri sonucu rekabet ihlali yaptıkları iddialarına ayırmıştım.

Sabah Gazetesi
1


azartesi günkü yazımı, gazbeton üreticileri AKG ve YTONG firmalarının pazar paylaşımı ve birlikte fiyat belirlemeleri sonucu rekabet ihlali yaptıkları iddialarına ayırmıştım. Bu yazım üzerine AKG Yönetim Kurulu üyesi Muhittin Bilgeç beni hem telefonla arayıp, ayrıca bir de faks yollayarak firmalarının rekabet ihlali içinde olmadığını, yıllık fiyat artışlarının da belirttiğim gibi yüzde 75'ler düzeyinde olmadığını bildirdi. Pazarın en büyük kısmını elinde bulunduran ve tek başına sektörde hakim durumda olan YTONG ise sessizliğini koruyor.

Öncelikle AKG'ye teşekkür ediyorum. Firmaları hakkında ileri sürülen iddialar karşısında açıklama yapma cesaretini gösteriyor. AKG cevabında diyor ki, "Liste fiyatlarımız 25.11.2004'te 79 YTL, 8.9.2005 tarihinde 85 YTL ve 11.6.2006 tarihinde ise 95 YTL'dir." AKG'nin bu hesabına göre 18 aylık fiyat artışı yüzde 20.3. AKG'nin bu hesabı aynı dönemdeki enflasyon oranı ile paralellik arz ediyor. AKG, "Ancak bunlar tavsiye edilen liste fiyatlarıdır. Fiili satış fiyatlarımız da bu rakamların altındadır" diyor.

Açıklama beni tatmin etmedi
Ben de sözü edilen yazımda "Metreküpü 59 YTL olan gaz beton şimdi 90 YTL'ye çıktı" demiştim. AKG Yönetim Kurulu üyesi Muhittin Bilgeç'e bu rakamları sordum. Bilgeç, bunun mümkün olmadığını, ancak araştırıp bana geri döneceğini söyledi. Gerçekten de kısa bir süre sonra bana geri döndü ve sözünü ettiğim satış fiyatlarının sadece liste fiyatı olduğunu, oysa hiçbir zaman liste fiyatı ile satış yapılamadığını kaydetti. Ayrıca İstanbul için sözü edilen bu fiyatların içinde 20 YTL dolayında nakliye ücreti olduğunu belirtti.

AKG firması, İstanbul'a gazbetonları Kırıkkale fabrikasından gönderiyor. Anadolu yakası veya Avrupa yakasına göre 16 ile 20 YTL arasında nakliye ücreti ödüyor. Buna rağmen benim elimdeki AKG'nin kestiği 9 Ağustos tarihli faturaya göre, nakliye ile birlikte İstanbul teslim fiyatı 59 YTL'dir. Şimdi ise liste fiyatı 96 YTL. 'Bu nasıl oluyor?' diye sorduğumda, 'O sipariş şubatta verilmişti' cevabını alıyorum. Ancak elimdeki bilgiler hiç de öyle değil. Fiyatlar dediğim gibi yüzde 75 oranında artmış. AKG'nin açıklaması açıkçası beni tatmin etmedi.

YTONG niye susuyor?
Gelelim pazarın en büyüğü YTONG firmasına. Rekabet ihlali iddialarına cevap vermeyerek ikrar mı ediyor? Eğer bu iddialar doğru değilse, neden yalanlamıyor? İddialar doğru ise, Rekabet Kanunu'na aykırı davrandıklarından haberleri var mı? Bir de kafama takılan bir soruyu daha YTONG'a sormak istiyorum. YTONG İstanbul piyasasında gazbetonun metreküpünü 90 YTL'den satıyor. AKG ise aynı malı, Kırıkkale'de üretip 20 YTL nakliye ücreti ödedikten sonra İstanbul'da 90 YTL'ye nasıl satabiliyor? Yoksa YTONG bu nakliye ücreti farkı ile daha fazla kâr mı ediyor? Bu sorulara verilecek cevapları merak ediyor ve YTONG'dan cevabını bekliyorum.

Prof. Dr. Aydın AYAYDIN

http://www.yapi.com.tr/haberler/gazbetoncu-akgden-cevap-ytongta-ise-sessizlik-var_47878.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • evet, ben nalbur olarak bu işe karşıyım YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!