Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gazi Mahallesi’nden Sonra Sıra Diyarbakır’da

Yaklaşık 5 milyar dolarlık yatırım ile Türkiye’ye ilave olarak Bulgaristan, Gürcistan ve Çin’de alışveriş merkezi projesi geliştiren Multi Turkmall Diyarbakır’daki projeyi 60 bin metrekarelik arazide gerçekleştirecek.

Vatan Gazetesi
Gazi Mahallesi’nden Sonra Sıra Diyarbakır’da

b>Turk Mall, 100 milyon dolara Diyarbakır’ın en büyük alışveriş merkezini yapacak. Geçtiğimiz aylarda polisin bile girmekte zorlandığı Gazi Mahallesi’ne yatırım yapma kararı alan Morgan Stanley’in ortak olduğu Hollanda merkezli Multi Turkmall şimdi de Diyarbakır’a yatırım yapma kararı aldı.

Yaklaşık 5 milyar dolarlık yatırım ile Türkiye’ye ilave olarak Bulgaristan, Gürcistan ve Çin’de alışveriş merkezi projesi geliştiren Multi Turkmall Diyarbakır’daki projeyi 60 bin metrekarelik arazide gerçekleştirecek. 2008’de inşaasına başlanacak proje kentin en büyük alışveriş merkezi olacak ve 2010 yılının başında da hizmete girecek.

Yatırımın toplam bedelinin 100 milyon dolardan fazla olduğunu ifade eden Multi Turkmall CEO’su Levent Eyüpoğlu, “Proje tamamlandığında Güneydoğu Bölgesi’nin en büyük alışveriş merkezi olacak. Şehrin gelişmesine katkıda bulunacak bir yatırım. Kapalı otoparklar da dahil edildiğinde yaklaşık 120 bin metrekare inşaat alanı var. Kiralanabilir alanı 50 bin metrekare olacak. Şehrin gelişme bölgesinde yer alacak. Hipermarketi ve yapı marketi de olacak. Mimaride yerel unsurları kullanacağız. Diyarbakır’ın bazalt taşına bile yer vereceğiz” dedi.

Türkiye’de alışveriş merkezi yatırımı yapılırken kişi başına düşen gelire göre hesaplama yapıldığını ifade eden Eyüpoğlu, “Bence bu yanlış bir yaklaşım. Doğrusu hane gelirini hesaplamak. Ortalama bir hanede 4.1 kişi bulunduğunu göz önüne alırsak alım gücünün potansiyelini daha iyi anlarız. Biz Diyarbakır yatırımımızda da hane gelirini göz önüne aldık” diye konuştu.

55 milyon YTL verdi
Multi Turkmall, İstanbul Defterdarlığı Avrupa Yakası Milli Emlak Müdürlüğü’nün Ekim ayında Gazi Mahallesi’nde gerçekleştirdiği ihalede 55 milyon YTL’ye arsa satın almıştı. Şirket buraya hem ofis hem de alışveriş merkezinden oluşan kompleks inşa edecek. Merkezini de buraya taşıyacak.

Belçikalı devden Erzurum’a yatırım
Boğaziçi’nde Ahmet Vefik Alp’e ait Kefeliköy’deki yalıyı kiralayarak merkez ofisini kuran Belçikalı ticari gayrimenkul devi Redevco da, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne ait Yenişehir’deki 22 bin metrekarelik arsayı 8 milyon YTL’ye satın aldı. Redevco bu alanda bir konferans salonu inşa edecek ve projeyi 2009’a yetiştirecek.

Belçika’nın ombudsmanı Brenninkmeijer Ailesi’nin sahip olduğu Redevco, ticari gayrimenkul alanında Avrupa Birliği’nin en büyük şirketleri arasında sayılıyor. Grup, 2010’da 10 milyar euroluk portföye ulaşmayı hedefliyor. 1861’de kurulan ve merkezi Amsterdam’da bulunan şirketin ticari gayrimenkulde Almanya’da yüzde 25, Belçika’da yüzde 21, İngiltere’de yüzde 18, Fransa’da yüzde 13 pazar payı var.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gazi-mahallesinden-sonra-sira-diyarbakirda_52145.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!