Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gazi Üniversitesinin "Demiri" Eksik Çıktı

Gazi Üniversitesinde depreme dayanıksız olduğu tespit edilen binaların yıkımında, bu yapılarda 150 ton yerine 32 ton demir kullanıldığı ortaya çıktı.

yapı.com.tr/AA
Gazi Üniversitesinin "Demiri" Eksik Çıktı

Gazi Üniversitesi Yapı İşleri Daire Başkanı İsa Dinçtürk, yaptığı açıklamada, üniversitedeki eğitim binalarının eskidiğini ve yetersiz hale geldiğini söyledi.

Bu kapsamda geçen yıl Rektörlük tarafından özel firmalara yaptırılan çalışmalarda, bazı binaların depreme dayanıksız olduğunun belirlendiğini anlatan Dinçtürk, Gazi Eğitim Fakültesi K ve L blok ile Mavi Ev Sosyal Tesisi binalarının yıkımının zorunlu hale geldiğini, bunların yerine daha kapsamlı, işlevsel ve modern bilimin gereklerine uygun eğitim binalarının yapılmasının planlandığını bildirdi.

Binaların yıkım işinin neredeyse tamamlandığını dile getiren Dinçtürk, yıkımı yürüten firmaların, binaların malzeme kalitesi açısından yetersiz olduğunu tespit ettiklerini anlattı.

Üniversitedeki depreme dayanıksız olduğu belirlenen bu binaların yıkımında, 150 ton çıkması gereken demir miktarının 32 tonda kaldığını belirten Dinçtürk, şunları kaydetti:

"Yapı İşleri Daire Başkanlığı olarak bu acı tablo karşısında dehşete kapıldık. Bu durum, ülkemizdeki kentsel dönüşümün ve üniversitemizdeki yenilenme projelerinin ne kadar gerekli olduğunu gözler önüne seriyor. Gazi Üniversitesinde bu çalışmalar hızla devam ediyor. İmkanlar ölçüsünde, hatta imkanlar zorlanarak riskli bütün yapıların belirli program çerçevesinde yıkılması sağlanacak. Yerlerine depreme dayanıklı, kullanım koşulları açısından işlevsel, görsel açıdan üniversitemizin mimarisine uygun, modern yapıların inşasına devam edilecek."

http://www.yapi.com.tr/haberler/gazi-universitesinin-demiri-eksik-cikti_113197.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!