Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gazi Üniversitesi’nden Mimar Kemaleddin'e Saygısızlık!

Gazi Üniversitesi’nde bulunan Mimar Kemaleddin müzesi kapatıldı. Müzede bulunan kişisel eşyaları ailesine teslim edilecek.

yapi.com.tr
Gazi Üniversitesi’nden Mimar Kemaleddin'e Saygısızlık!

Gazi Üniversitesi, mimarlık kültürüne çok sayıda yapıt bırakan, Mimar Kemaleddin’e ait olan eşyaların bulunduğu müzeyi kaldırdı. Mimar Kemaleddin imzasını taşıyan Gazi Üniversitesi Rektörlük binası olarak kullanılan yapıda bulunan Mimar Kemaleddin Müzesi, 2011 yılında binanın bodrum katında bir törenle açılmıştı. Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, Mimar Kemaleddin müzesini önce Mimar Kemaleddin köşesine çevirdi, sonrasında da Mimar Kemaleddin'in kendi yaptığı şu anda Gazi Üniversitesi Rektörlük binası olarak kullanılan Gazi ilk ve Orta Muallim Mektebi binasında özel eşyalarının da sergilendiği müzeyi kapattı.  

"Müzenin Kapatılması Çok Büyük Ayıptır"

Eserleri teslim almak için Türkiye'ye gelen Mimar Kemaleddin'in gelini Güngör Mimaroğlu ile görüşen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Gazi Üniversitesi Mimar Kemaleddin'e, anısına ve mimarlık ortamına, Türkiye tarihine  çok büyük saygısızlık yapmıştır" dedi.

Candan "Mimar Kemaleddin I.Ulusal mimarlık akımının önemli temsilcilerindendir.Kendi yaptığı binada özel eşyaları, mimari  projeleri maketleri bulunan müzenin kapatılması Türkiye açısından çok büyük hatadır.Mimar Kemaleddin'e ait tüm özel eşyalar aynı zamanda çok değerli eserlerdir ve hepimize  bırakılmıştır. Mimar Kemaleddin müzesinin yeri , onun eseri olan  Gazi Üniversitesi binasıdır. Bu bina Atatürk'ün Çiftliğinden hibe edilen arazi üzerine yapılmıştır. Mimar Kemaleddin 57 yıllık yaşamına  yüzlere varan eser sığdırmıştır. Osmanlı dönemine ait  çok sayıda  yapıyı  ilk kez bilimsel bir yaklaşımla restore ederek  ülkemizdeki restorasyon çalışmalarına katkı sağlamıştır. Osmanlıdan Cumhuriyete uzanan mimarlık serüveni ile Mimar Kemalettin  ve ona ait eserlerin sergilendiği müzenin kapatılması  çok büyük ayıptır. Bu hatanın ortadan kaldırılması için Kültür Bakanlığı'nı Gazi Üniversitesini göreve davet ediyoruz. Mimar Kemaleddin'in gelini Güngör Mimaroğlu  eserleri ve Gazi Üniversitesi rektörlüğü tarafından yazılan mektubu almak için 13 Haziran'da Ankara'da olacak.Umut ederiz Güngör Mimaroğlu Ankara'ya gelmeden bu sorun çözülür. Müzenin yeri Mimar Kemaleddin'in eseri olan Gazi Üniversitesi binasıdır" dedi.

Mimar Kemalleddin binası olan Gazi Üniversitesi Rektörlük Binasında bulunan Mimar Kemaleddin salonunun da restorasyon adı altında mahvedildiğini ileri süren Candan  "Kilitli kapılar arkasında restorasyon yapıldı. Ahşap kapılar yerine beyaz panel kapılar takıldı.Restorasyon kuralları dikkate alınmadı, ilave edilen süslemelerle orijinal halinden uzaklaştı, yapının sade ve yalın hali, abartılı hale getirildi.Bu sürecin sorumluları çok büyük saygısızlık yapmışlardır. Buna izin veren koruma kurulu üyeleri ve üniversite  yönetimi bizzat sorumludur.  Üniversiteler bilim yuvalarıdır,  hepimize ait olan eserleri koruyamayacaklarsa  topluma örnek olmayacaklarsa üniversite olmaları  tartışılır" dedi.

Mimar Kemaleddin Bey Kimdir?

Mimar Kemalleddin Bey 1870 yılında İstanbul'da orta sınıf bir Osmanlı ailesinin tek çocuğu olarak doğdu.İlköğretimine İbrahim Ağa  İbtidai Mektebinde başladı ,Ortaöğretimine 1881 yılında Girit'te devam etti. Yüksek eğitimini  1887-1891 yılları arasında Henedese-i Mülkiye'de tamamladı.Sanata yakınlığı ile resim ve mimarlık derslerine özen gösterdi. 1891 yılında okulu bitirince Prof Jachmund'un asistanlığına  atandı.Kemalettin Bey, 1908'de kurulan Osmanlı Mimar ve Mühendis Cemiyetinin kurucuları arasındadır.1914 yılında Evkaf Nezaretindeki görevine ek olarak İstanbul Şehremaneti Heyet-i Fenniye Müşavirliği'ne  atandı.Kudüs'te Mescidi Aksa Camii'nin onarımı için Müftü tarafından Kudüs'e çağrılmıştır. Mescidi Aksa Camiinin  onarımından kaynaklı  İngiliz Kraliyet Mimarlar Akademisi'ne (RİBA) şeref üyesi olarak seçilmiştir.1925 yılında Evkaf Müdüriyeti Umumiyesi İnşaat ve Tamirat Müdürlüğü'ne atanan Kemalettin Bey, Vedat Tek imzasını taşıyan Ankara Palas'ın tamamlanması için çalıştı. 1927 yılında Mimar Kemalettin Maarif Vekaleti adına "Gazi İlk ve Orta Muallim Mektebini " tasarlamıştır. 12 temmuz 1927 yılında Ankara Palas Şantiyesinde kaldığı odada geçirdiği beyin kanaması sonucu 57 yaşında vefat etmiştir. Eserleri arasında,İstanbul'da İbrahim Paşa  Mekteb-i İbtidaisi, Sultan III.Mustafa Mekteb-i İbtidaisi, Fethiye Medresesi, Sultan Abdülhamid-i Evvel Medresesi, Gureba Hastanesi, Edirne Garı, Ankara'da Gazi Eğitim Enstitüsü, Mimar Kemal İlkokulu,Ankara Vakıf Evleri,Birinci Vakıf Apartmanı(Belvü Palas),İkinci Vakıf Apartmanı,Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, Türk Ocağı Binası bulunmaktadır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gazi-universitesinden-mimar-kemaleddine-saygisizlik-_121221.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!