Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gaziantep Çimento'ya En Yüksek Teklif Limak'tan

Gaziantep Çimento'ya En Yüksek Teklif Limak'tan

CNN Türk
Gaziantep Çimento'ya En Yüksek Teklif Limak'tan

MSF'nin 90 milyon dolar muhammen bedele sahip Gaziantep Çimento Fabrikası'nın satışı için düzenlediği ihalenin açık artırmasında en yüksek teklifi, 93 milyon 250 bin dolar ile Limak Kurtalan Çimento verdi. Swissotel'de yapılan ihalede, Oci Güney Çimento 93 milyon dolar, Limak Kurtalan Çimento 91 milyon dolar ve Çimentaş 51.7 milyon dolar teklif verdi. İhalenin açık artırmasına üç firma da katıldı.

Oci Güney Çimento'nun verdiği 93 milyon dolarlık teklifle başlayan açık artırmada, tek artırım Limak Kurtalan Çimento tarafından yapıldı. Gaziantep Çimento Fabrikası 93 milyon 250 bin dolarlık teklifle Limak Kurtalan Çimento'ya ihale edildi.

İhalenin sonuçlanması ile birinci ve ikinci en yüksek teklifi veren katılımcıların, idari belgelerle birlikte alınan Rekabet Kurumu bildirim formları Rekabet Kurumu'na gönderilecek. Rekabet Kurumu'nun uygun görüşünün gelmesi ve Fon Kurulu'nun onaylamasıyla satış işlemi sonuçlanacak

Fiyat düştü
TMSF tarafından 14 ekim 2005'de birinci ihalesi gerçekleştirilen Gaziantep Çimento Fabrikası, 128 milyon dolara Sanko Holding'e ihale edilmişti. Rekabet Kurumu'nun ihaleyi onaylamaması üzerine satış iptal edilmişti.

Verilen bilgiye göre, Gaziantep Çimento Fabrikası yıllık 495 bin ton klinker ve 1 milyon 89 bin ton çimento üretim kapasitesine sahip bulunuyor. Fabrika, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yüzde 19 pazar payına sahip.

Özdemir: "Çimentoda büyümek istiyoruz"
Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Gaziantep Çimento Fabrikası'nın satışı için düzenleen ihalenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gaziantep'in, TMSF ihalelerinde aldıkları ikinci fabrika olacağını, Rekabet Kurulu'nun onayından sonra fabrikanın satışının gerçekleştirilebileceğine işaret eden Özdemir, şöyle konuştu:

''Limak Grubu olarak çimentoda büyümek istiyoruz. Bizim hedefimiz sadece 3 fabrika değil, kapasiteyi artırmak. Hedefimiz, yılda 5 milyon ton üretim yapacak bir çimento varlığına sahip olmak. Kapasite artırımlarıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor''

Nihat Özdemir, Gaziantep Çimento Fabrikası'na önemli derecede yatırım yapmaları gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Yıl sonuna kadar acil 20 milyon dolar yatırım gerektiriyor. Bütün değirmenlerini elden geçirmek lazım. Önemli bir yatırım yapacağız. Bu fabrika, Irak'a da mal verebilir. Ama öncelikle Suriye'ye vermeliyiz. Çünkü bizim Kurtalan ve Ergani fabrikalarımız daha ziyade Irak pazarıyla ilgileniyorlar. Bu fabrikayı özellikle Suriye pazarı için yönlendirmeye çalışacağız.''

En ucuz çimento Türkiye'de
Özdemir, çimento fiyatlarına ilişkin bir soru üzerine, kendilerinin ihracat ve yurt içi fiyatlarının hemen hemen aynı olduğuna, Türkiye'nin batısındaki birkaç fabrikada farklılık bulunduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

''Sayın Başbakanımızın fiyatlardaki artış konusunda çimentocu arkadaşlara ikazı vardı. Orada Müteahhitler Birliği Başkanımızın yanlış bir beyanı var. 'Çimento yüzde 110 civarında zam görmüştür' diyor. Böyle bir zam yok. Ortalama zam miktarı yüzde 20-25 civarında. Yüzde 100 civarında bir zam söz konusu değil. Komşu ve AB ülkeleri arasında en ucuz çimento Türkiye'de".

http://www.yapi.com.tr/haberler/gaziantep-cimentoya-en-yuksek-teklif-limaktan_44679.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!