Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sanko Sıfırdan Çimento Fabrikası Kuruyor

Sanko Sıfırdan Çimento Fabrikası Kuruyor

CNN Türk
Sanko Sıfırdan Çimento Fabrikası Kuruyor

b>Sanko Holding, ihalesini kazandıkları Gaziantep Çimento'nun kendilerine verilmemesi, ardından yapılan ihalede 35 milyon dolar ucuza başka bir gruba verilmesinin ardından Kahramanmaraş'ta 250 milyon dolarlık yatırımla yeni bir çimento fabrikası kurma kararı aldı.

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) ikinci ihalesinde Gaziantep Çimento Fabrikası'na en yüksek teklifi 93 milyon 250 bin dolar ile Limak Kurtalan Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin verdiğini anımsatarak, fabrikanın ucuza satılmasının kendisini üzdüğünü söyledi.

TMSF'nin birinci ihalesini Sanko Holding'in Gaziantep Çimonta Fabrikası'na 128 milyon dolar vererek kazandığını, ancak Rekabet Kurumu'nun ihaleyi onaylamadığını anımsatan Konukoğlu, fabrikanın ikinci ihalede 34 milyon 750 bin dolar düşük fiyatla satıldığına dikkat çekti. Konukoğlu, şunları kaydetti:

''Gaziantep Çimento Fabrikası'nın bize verilmemesi üzerine, Kahramanmaraş'ın Narlı beldesinde 250 milyon dolar bedelle çimento fabrikası kuruyoruz. Fabrikanın günlük klinker kapasitesi 7 bin 500 ton. Sanko olarak inşaat sektöründe gelecek gördüğümüz için bu yatırıma karar verdik. Bu kararımızda komşu pazarlar etken oldu. Fabrika, 1.5 yıl içerisinde hizmete girecek. Fabrikamız en son teknolojiye sahip olacak.''

Kahramanmaraş'taki fabrikalarının üçüncü çimento fabrikası olacağını ifade eden Abdulkadir Konukoğlu, yeni fabrikanın kurulması için hiç bir engelin bulunmadığını kaydetti.

"Gaziantep Çimento'nun rekabet şansı yok"
Gaziantep Çimento Müdürü Muzaffer Arslan da, Gaziantep Çimento fabrikasının TMSF'ye devrinden sonra üretimini artırdığını belirterek, 2006 yılında hedeflerinin 400 bin ton iç pazar, 150 bin ton ise dış pazara üretim yapmak olduğunu vurguladı. Arslan, Gaziantep Çimento'nun 1954 yılında kurulduğunu hatırlatarak, ''eski teknolojiye sahip fabrikanın modernize edilmesi için, en az 20 milyon dolarlık yatırıma ihtiyaç var'' dedi.

Arslan, bu şartlarda, Sanko Holding'in Kahramanmaraş'ta kuracağı çimento fabrikasıyla rekabet etme şanslarının bulunmadığını, mutlaka modernizasyon çalışması yapılması gerektiğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanko-sifirdan-cimento-fabrikasi-kuruyor_44686.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!