Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gebze Teknoparkı Faaliyete Geçti

Türkiye’nin ilk özel sektör girişimi ve yabancı sermaye ortaklığı ile kurulan teknopark çalışmalarına başladı. Sanayi-üniversite işbirliği ve

NTV-MSNBCb>Türkiye’nin ilk özel sektör girişimi ve yabancı sermaye ortaklığı ile kurulan teknopark çalışmalarına başladı.
Sanayi-üniversite işbirliği ve İsrail modeli örnek alınarak kurulan teknoparkta, Sabancı ve Kocaeli üniversiteleri başta olmak üzere Tel-Aviv Üniversitesi ve dünyadaki diğer üniversitelerden girişimcilere danışmanlık, proje geliştirme ve eğitim desteği sağlanacak.
Yeni girişimcilere projelerini uygulamaya koymaları ve yönetmeleri konusunda eğitim vermek, yol göstermek, destek sağlamak ve bilgiyi ticarileştirerek ihracat yapmak amacıyla kurulan Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Teknopark’ta, 10 yıl içinde 150 şirketin iki binin üzerinde AR-GE personeli, yazılımcı ve araştırmacının faaliyet göstermesi ve yılda yaklaşık 1 milyar dolar ihracat yapılması hedefleniyor.
Gebze Organize Sanayi Bölgesi, Tefen Teknopark ve Teknoloji Geliştirme A.Ş., Sabancı Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Sanayi Odası ve Gebze Ticaret Odası ortaklığında kurulan GOSB Teknopark, Sabancı Center’da düzenlenen bir toplantıyla tanıtıldı.

İSRAİL MODELİ ÖRNEK ALINDI
GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Kanbak, tanıtımda yaptığı konuşmada, girişimcilerin gücü ve sanayi-üniversite işbirliğinden ortaya çıkacak sinerji ile Gebze’de yeni iş olanakları yaratacaklarını bildirdi.
Kanbak, GOSB Teknopark’ın kuruluşunda İsrail Tefen modelinin benimsendiğini, bu modelin girişimciliğe önem veren ihracata yönelik bir model olduğunu kaydetti.
GOSB Teknopark’ta yer alanlara devlet tarafından bazı destek ve muafiyetler tanınacağını kaydeden Kanbak, şöyle konuştu:
“Bölgede yer alan gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin münhasıran bu bölgedeki yazılım ve AR-GE’ye dayalı üretim faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları, faaliyete geçilmesinden itibaren 5 yıl süreyle gelir ve kurumlar vergisinden müstesnadır. Bu süre, Bakanlar Kurulu kararı ile 10 yıla kadar uzatılabilmektedir. “
Kanbak, GOSB Teknopark hizmetleri içinde ilkyardım, itfaiye, güvenlik, mini golf, atış poligonu, heliport, restoran, banka şubeleri, sağlık kulübü, spor ve sergi salonları gibi hizmetlerin bulunduğunu bildirdi.

KİŞİ BAŞINA 200 BİN DOLAR İHRACAT TUTARI HEDEFİ
GOSB Teknopark’ta akademisyenlerin projelerine yönelik teknoloji geliştirme modeli uygulamaktan çok girişimciye yönelik teknopark modeli uygulanacağını belirten Kanbak, “Burada 10 yıl içinde 150 şirketin 2 binin üzerinde nitelikli AR-GE personeli, yazılımcı ve araştırmacının faaliyet göstermesi ve yılda yakaşık 1 milyar dolar ihracat yapılması hedefleniyor. Teknopark’ta geliştirilecek, üretilecek ürünlerin ihracatı ile kişi başına düşen ihracat tutarının 200 bin dolar olması amaçlanmıştır.”
Kanbak, GOSB Teknopark’ın 24 Ocak 1996’da kurulmasına karar verildiğini, 12 Kasım 2002 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile onaylandığını, ana sözleşmenin 19 Mart 2003 tarihinde imzalanarak 2 Nisan 2003’de tescil ve ilan edildiğini anımsattı.
GOSB Genel Direktörü Okan Çağlar da, Teknopark’ın 124 bin 287 metrekarelik bir alan üzerine kurulduğunu, metrekarenin 1.5 dolardan kiralandığını bildirdi.
Çağlar, burada artı değeri ve ihracat şansı yüksek, iç ve dış pazarda rekabet edebilir, üretim potansiyeli olan projelere sahip girişimcilerin yer alabileceğini söyledi.
Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı Sakıp Sabancı da toplantıda yaptığı konuşmada, şirketin yüzde 48’lik payının yabancı ortaklığa ait olduğunu, yabancı bilgi ve deneyimlerinden yararlandıklarını söyledi.
Sakıp Sabancı, “Bu Teknopark’ın diğerlerinden farkı nedir? Burada yabancı sermaye ortaklığı var. Kayserililer işini çok iyi bilir. Ama, yabancı Yahudiler de işini çok iyi bilir. Ortağımız da işini çok iyi bilen bir insan. Daha evvel bu işi yapmış” diye konuştu.
Sabancı, daha sonra şunları söyledi:
“Harbin silahlı olanı bitti. Şimdi harp bilgiyle, vizyonla devam etmektedir. O devam eden harpte yerimizi alabilmek için (ben bilirim deme yerine, değişime varım öğrenmeye varım) denilecek. Böyle akıllı projeleri bilinçli ortaklarla yapacağız.”

YÜZDE 48 HİSSE İSRAİLLİLERE AİT
İsrail’in çeşitli bölgelerinde bugüne kadar 5 teknopark kuran ve Teknopark’ın yüzde 48 ortaklığına sahip GOSB Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Stef Z. Wertheimer da, bu girişimle Türkiye’nin ihracatını iki katına çıkarmaya yardımcı olmayı hedeflediklerini, öncelikle üretkenliği artırmak ve daha fazla genç insanı kendi girişimlerini kurmaya teşvik etmek istediklerini söyledi.
Wertheimer, amaçlarının teknoparklar kurarak üniversiteleri iş dünyasına yaklaştırmak ve ürün geliştirerek ihracat yapmak olduğunu, Türkiye’nin bir gün sanayi açısından son derece gelişmiş bir ülke olacağına inandığını söyledi.
Sabancı Üniversitesi Rektörü Tosun Terzioğlu da konuşmasında, üniversitenin girişimcilere danışmanlık, proje geliştirme ve eğitim konularında destek vereceğini belirterek, “GOSB Teknopark ile geliştirilebilir bir fikri, projesi olan girişimcilerin tek çatı altında toplanması, üretim ve istihdam sağlanması amaçlanıyor. Girişimcilerin yaratıcı fikirlerini gün ışığına çıkartmalarını sağlamayı hedefliyoruz” dedi.
Terzioğlu, kendi işini kurmak isteyen yenilikçi fikir ve proje sahibi kişilere, firma sahibi girişimci yöneticilere ve girişimci araştırmacılara yönelik olarak 7 Haziran 2003 tarihinde başlayacak olan “Girişimci Geliştirme Programı” eğitimi vereceklerini duyurdu.
GOSB Teknopark A.Ş.’de, Gebze Organize Sanayi Bölgesi ve Tefen Teknopark ve Geliştirme A.Ş. yüzde 48’er, Sabancı Üniversitesi yüzde 1.5, Kocaeli Sanayi Odası ve Gebze Ticaret Odası yüzde 1’er ve Kocaeli Üniversitesi de yüzde 0.5 hisse ile ortaklığı bulunuyor.

ATIŞ POLİGONU SORUSU
Toplantının sonunda katılımcıların soruları yanıtlandı. Teknopark’ta atış poligonu yapılmasına neden ihtiyaç duyulduğu yönünde bir soru üzerine, bölgede böyle bir atış sahası bulunmadığı ve bu yüzden güvenlik teşkilatının da çalışma yapabileceği bir alan oluşturulduğu söylendi.
Başka bir soru üzerine de Teknopark’a özel gişe koyma girişimi ile ilgili Karayolları ile çalışmaların devam ettiği kaydedildi.
Teknopark’a yapılan yatırım tutarının 1 milyar 170 milyon dolar olduğu bildirildi.
Sakıp Sabancı da bir soru üzerine, tekstilci bir aileden geldiğini ve ilk ihraç ürünlerinin kaput bezi olduğunu söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gebze-teknoparki-faaliyete-gecti_4023.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!