Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Gece-Gündüz Çalıştırmışlar!"

Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) yargı kararına rağmen inşası süren Başbakanlık Hizmet Binası’nda çalışırken yaşamını yitiren işçi Savaş Oğuz’un ağabeyi Suat Oğuz konuştu. Oğuz, inşaatın mahkeme kararı uygulanmadan bitmesi için işçilerin geceli gündüzlü çalıştırılmasının kardeşinin canına mal olduğunu ileri sürdü.

yapi.com.tr
"Gece-Gündüz Çalıştırmışlar!"

AOÇ’de Başbakanlık konutu, bira fabrikası ve birçok alanda inşaatlara karşı Ankara 5. İdare Mahkemesi 17 Şubat’ta yürütmeyi durdurma kararı vermiş, karara rağmen inşaat devam etmişti. Bu arada Savaş Oğuz adlı taşeron firma işçisi, AOÇ’de süren Başbakanlık Hizmet Binası inşaatında 3 Mart gecesi iskeleden düşerek yaşamını yitirmişti. Ölümü; AOÇ’deki davayı takip eden meslek odaları açığa çıkarmış ve kamuoyuna duyurmuştu. Oğuz’un çalıştığı taşeron firma konuyla ilgili basının sorularına yanıt vermemişti.

‘Gece önlem alınmadan iskeleye çıkartıldı’

Evrensel Gazetesi'nden Birkan Bulut'un haberine göre, Ağabeyi Oğuz, kardeşinin hukuksuz bir inşaatta çalıştırılırken yaşamını yitirdiğini söyledi.  Adana’da yaşayan Suat Oğuz, kardeşinin çalışmak için Ankara’ya geldiğini, işe girdiği taşeron şirket tarafından AOÇ’de çalıştırıldığını anlattı.

Oğuz, AOÇ’deki Başbakanlık Hizmet Binası inşaatının aceleye getirildiğini belirterek, “Hukuken durdurulan bir inşaat nasıl işçi çalıştırılıyor” diye sordu. Kardeşi ve diğer işçilerin gerekli önlemler alınmadan geceleri de çalıştırıldıklarını ifade eden Oğuz, “Çelik halat yok, göz gözü görmüyor. Ancak inşaat hemen bitsin diye gece-gündüz çalıştırmışlar” dedi. “Taşeron firma üstünü örtmek istiyor. Firma hakkında dava açtık” diyen Suat Oğuz, kardeşinin ölümünün sorumlularının cezasız kalmaması gerektiğini söyledi.

Yargı kararları uygulanmıyor

Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Ziraat Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası Ankara Şubelerinin, 2011 yılında açtığı “AOÇ ana davası” diye bilinen yargılamada geçtiğimiz günlerde sona gelinmişti. Mahkeme kararına göre AOÇ’deki imar ve yol projelerinin tümüne yürütmeyi durdurma kararı verildi. Mahkemenin verdiği kararda, AOÇ’de yapılaşmanın kent ekolojisi ve kamu yararına aykırı olduğu belirtilmişti. Daha önce yeni Başbakanlık binasının yapıldığı 7 hektarlık alanın sit derecesini 1. dereceden 3. dereceye düşüren Koruma Kurulu Kararı iptal olmuş ve yürütme durdurulmuştu. 17 Şubat’ta verilen bu kararın ardından inşaat sürerken Savaş Oğuz mesaide yaşamını yitirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gece-gunduz-calistirmislar_119162.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!