Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Sayıştay Buldu: İstanbul'da...

Kaçakmış!

AOÇ Hakkında Açılan Dava Sayısı 41 Oldu

Sayıştay'dan Fenerbahçe'yi Üzecek Rapor!

AOÇ'de Bir Yürütmeyi Durdurma...

Atatürk'ün Vasiyeti Atatürk...

İnşaatta Yeni Fırsatçılık...

Bilirkişiden AOÇ Raporu: Koruma...

Atatürk Orman Çiftliği için...

Atatürk Orman Çiftliği'nde...

"Atatürk Orman Çiftliği'nde...

Bakan'dan İtiraf: O Bina SİT...

AOÇ'ye Bir Yargı Kararı Daha!

Başbakanlık Binası'na VIP...

ANKAPARK'a Danıştay'dan Durdurma!

Atatürk Orman Çiftliği Bir...

Atatürk Orman Çiftliği'nde...

Başbakanlık Binası, Neden...

Foto: Ender Baykuş

Yeni Başbakanlık Binası Havadan...

Atatürk Orman Çiftliği'ne...

AOÇ’de Elçilik için Kritik Günler

Foto: Habertürk

İskeleler Söküldü, Yeni Başbakanlık...

Meslek Örgütlerinden Başbakanlığa...

AOÇ için Anayasa Mahkemesi'ne...

AOÇ’de 900 Dekar Orman Yola Gitti

"AOÇ Mücadelesini Uluslararası...

Meclis AOÇ İnşaatında ‘Menfaatinin’...

"Atatürk Orman Çiftliği'nde...

AOÇ Anayasa Mahkemesi’ne Gidiyor

"Gece-Gündüz Çalıştırmışlar!"

AOÇ'de Koruma Kurulu "Yargı"yı...

“Başbakan da Olsa, Hukuka...

"AOÇ İnşaatında Bir İşçi Öldü,...

Twitter'da Öyle, Atatürk Orman...

AOÇ'de Yargı Kararını Tanımayan...

"Atatürk Orman Çiftliği'ne...

AOÇ'de Bir Yürütmeyi Durdurma...

Başkent Dayanışması "Mühürlemeye"...

TOKİ Başbakanlık Hizmet Binası...

Meslek Odaları AOÇ'nin Peşini Bırakmıyor

'Başbakanlık İnşaatı Durdurulmalı'

Erdoğan: "Güçleri Yetiyorsa Yıksınlar"

'Ot Bile Bitmez' Denen Arazide...

"Başbakanlık Binası Yıkılamaz,...

Atatürk Orman Çiftliği Kurtuluyor!

AOÇ’de Yürütme Durduruldu!

Danıştay 'Odalar Dava Açmaya...

Bilirkişi Raporu AOÇ'deki...

Devlet Destekli ‘Dinozor Parkı’

Mimarlardan "Yerel Seçim Bildirisi"...

Başbakanlık Hizmet Binası'nda...

Kurdele Keserek Rögar Kapağı Açtılar!

Son Gelişmeler 'Henüz' Ülke...

İzmir’in TOKİ Raporu: Nerede,...

Sayıştay'dan AOÇ Raporu: Amaç...

İşte Sayıştay'ın TCDD Raporu

Sayıştay: Belediye Limitleri Aştı!

Sayıştay Belgeledi: Devlet...

Mimarlar "Sayıştay'ın AOÇ Raporu"nu Değerlendirdi

Sayıştay 2012 raporunu açıklamasının ardından, Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri Sayıştay’ın AOÇ ve TOKİ’ye ait rapor ettiği noktalara dikkat çekti. Oda yöneticileri, Sayıştay raporunun AOÇ talanına kanıt oluşturduğun belirtti.

yapi.com.tr
Mimarlar "Sayıştay'ın AOÇ Raporu"nu Değerlendirdi

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan Sayıştay raporunda yer alan bazı maddeleri basın mensuplarına okuyarak şu değerlendirmede bulundu:” Raporda, ‘AOÇ’nin bugünkü önemi artmış, kent merkezinde bütün halinde geniş bir arazi varlığına sahip olması kent halkının dinlenmesi açısından önem kazanmıştır. Bu nedenle AOÇ arazisinde hayvansal ve bitkisel üretim yapmak yerine ağaçlandırmaya önem vererek, halkın dinlenebileceği, piknik , mesire yerleri, park vb dinlenme yerlerinin artırılması gerekmektedir’. İfadelerine yer veriliyor. Sayıştay raporu AOÇ kuruluş amacının altını çiziyor. Bölgeyi yeşillendirmek, modern tarım ve işletmecilik tekniklerini geliştirme amaçlarını belirtiyor. AOÇ birinci derce tarihi sit alanın ilan edilmesinin önemine dikkat çekiyor. 2006 da Büyükşehir Belediyesi’ne plan yapma yetkilerinin devredilmesi ile ciddi ölçüde parçalanmasına dikkat çekmesi ise çok önemli. Başbakanlık hizmet binasının yapılması, Büyükşehir Belediyesi’ne 2006 da verilen plan yetkisi ile AOÇ’yi otobana çevirdiğini düşündükçe rapor çok anlamlı. Sayıştay bir kamu kurumu olarak, AOÇ’nin parçalanmasının yok edilmesinin altını çiziyor. Başbakan bu rapora rağmen Başbakanlık binasını AOÇ’ye yaptırmasını nasıl açıklayacak? Bira fabrikasının da olduğu alanla ilgili olarak ise bir bütün halinde çiftliğin kuruluş amacına uygun olarak AOÇ arazileri’ne ait arazilerin geri alınarak AOÇ müdürlüğüne iade edilmesi gerektiğini rapor söylüyor.  Bahsedilen alan kongre merkezi yapmak üzere TBMM’ye devredilmiş görünüyor. Kent yararı açısından, Mimarlar Odası olarak AOÇ’nin önemini belirtmiştik. Merkezi iktidarın AOÇ’yi yok etme girişimini anlamakta güçlük çekiyoruz, bir açıklama bekliyoruz.”

“Yargı sürece dur demeli”

Ankara Şube Genel Sekreteri  Tezcan Karakuş Candan ise Sayıştay raporunu “ Atatürk Orman Çiftliği’nde yürüyen talanın devlet tarafından bir kez daha tespit edildiğinin göstergesi.” olarak yorumladı.

Yıkılan yapılardan aldığı iki tuğlayı işaret eden Candan: “Umutla örülen tüm tuğlaları yıkmayı hedef halan bir hükümetle karşı karşıyayız. AOÇ’nin kuruluş ilkelerine aykırı olarak Başbakanlık Hizmet Binası’nın yapılması için binlerce ağaç kesildi, devlet bütçesi harcandı. Ruhsat iptali davasında yargı yakın zamanda bir karar verecek. Kamuoyu vicdanına göre verebilecekleri karar Başbakanlık hizmet binasının ruhsatının iptalidir. AOÇ’de 2007’den bu yana süren davalarımız var.  Bilirkişi raporları lehimize gelmişken, Sayıştay denetiminden kaçan bir hükümetle karşı karşıyayken, Sayıştay raporları da bizim mücadelemizi destekleyen bir rapor sunarken yargının bu sürece artık dur demesi gerekiyor. Acilen TBMM kongre merkezi inşaatının durdurulması, Başbakanlık Hizmet binasının ruhsatının iptali, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan hayvanat bahçesi projesinin iptali, otoyolların iptali, TCDD hızlı tren bakım ünitelerinin iptal edilmesi gerekiyor. Sayıştay AOÇ raporuyla bu projelerin doğru olmadığına dikkat çeken bir altlık oluşturmuş durumda.”  dedi.

“Sayıştay ihale yöntemine dikkat çekiyor”

Candan TOKİ’ye dair Sayıştay raporunda işaret edilenlerin önemli olduğunu söyleyerek, “ Arazileri ucuz yolla devrediyor, çok büyük projeler yapılarak rant getirisi sağlanıyor, TOKİ aracılığıyla. Maliyet değerine göre bir yapı ihale edilir. İhale maliyet değerine alınır şu an ise piyasada %80 kırımla ihale alınıyor. 100 liralık iş 20 lira ile alınıyor ve aradaki fark  ihalenin kapsamı dışında bir bütçe aracılığı ile çıkarılmak isteniyor. Sayıştay bu  bedellerin çok önemli ve yüksek olduğunu vurguluyor.  Örneğin; 10 TL ile alınan ihale  250 TL ‘ye mal ediliyorsa 240 TL devletin bütçesinden gidiyor.  Sayıştay raporunda  bu yöntemden vazgeçilmesini önermesi çok ciddi önem taşıyor. Altını kazısak ayakkabı kutusu çıkar mı? Bilmiyoruz? Bu konuda çalışanlar araştırma yapmalı. Büyükşehir Belediyesi  Kentsel dönüşüm alanları, Demir Kafes, Teleferik,  AOÇ Disneyland’ın  yapımı gibi ihaleleri kime verdi? Hangi bedelle verdi? Hangi bedelle bitirtti. Açıklanmalı, şeffaf olmalı. Her yıl Belediyelerin açıkladığı bütçeleri takip ediyoruz. Bütçesinde Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirketlerin bütçesi yoktu” şeklinde konuştu.

Candan,  TOKİ’de ciddi bir imar skandalı ile karşı karşıya kalınabileceğini belirterek, “Yapılan binalarda Örencik tesislerinin yönetim işletmesinde  yolsuzluk yapıldığı  basına yansımıştı. TOKİ işi yaptıktan sonra bir de  konutların ortak idaresi için işletme kuruyor, binlerce konuttan alınan aidatların nasıl harcanacağına onlar karar veriyor?”  dedi.

Saraçoğlu Riskli Alan Kararı İkinci Kez Yargıya Gidiyor 

Candan, Saraçoğlu’nun ikinci kez riskli alan ilanına dava açacaklarını söyleyerek, “ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görüşmeler devam ederken gayri samimi bir şekilde ATO’nun  ve bizim  bilgimiz dışında  ikinci kez riskli alan ilan edilmesi için başvuruda bulundu ve Saraçoğlu  ikinci kez riskli alan ilan edildi. Alınan bu karar Saraçoğlu’nun geleceği açısından risklidir. İkinci riskli alan kararına  da dava açacağız.  Bilimsel bilgi ışığında Koruma Kurulunun bir kültürel mirasın nasıl korunması gerektiğine dair karar vermesini istiyoruz. Ayrıca Saraçoğlu’nda hala oturanlar var, bir insanlık dramı yaşatılıyor, 31 Aralık itibariyle işçilerin sözleşmesi bitti. Şuan Saraçoğlu sakinlerinin doğalgaz alsalar bile doğalgaz kazanını ateşleyecek işçiler yok artık. İnsanların soba kurduklarını duyuyoruz. Orada bulunan insanları soğukla terbiye etmeye kalkışmak doğru değil. İnsanları sağlıksız koşullarda bırakarak hükümet insanları bir yerinden etme sürecine imza atıyor bu süreçten vazgeçilmeli. “ dedi.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-sayistayin-aoc-raporunu-degerlendirdi_115526.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!