Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gece Yıkılan Kapı İlçeyi Karıştırdı

Haymana’da AK Partili eski Belediye Başkanı Hacı Aysu’nun 2012 yılında yaptırdığı ve ‘Sultan Abdülhamit Han’ adı verilen şehir kapısı önceki gece, Demokrat Parti’den AK Parti’ye geçen yeni Belediye Başkanı Özdemir Turgut tarafından yıktırıldı.

yapi.com.tr
Gece Yıkılan Kapı İlçeyi Karıştırdı

Belediye yetkilileri, kapının engellilerin bölgeden geçiş yapamaması sebebiyle yıkıldığını söyledi. AK Partili eski Haymana Belediye Başkanı Hacı Aksu, kapının yıkılmasına tepki gösterdi. Cihan'ın haberine göre, konu hakkında açıklama yapan Aksu özetle şunları söyledi:

"Sultan Abdülhamit Han Kapısı’nın gece saatlerinde apar topar yıkılması büyük bir saygısızlık. Daha önce Polatlı'nın bugünkü mevkisi olan Sivri köyü civarında olan eski Haymana, 1882 yılında bizzat Padişah II. Abdülhamit'in emriyle buraya taşınmış. Şehrin tekrar inşası adına bütün dükkanlar ve araziler halka bizzat padişahın emriyle ücretsiz dağıtılmış. Kaplıcaların gelişmesi, Haymana'ya doktor, sağlık memuru atanması, Haymana'ya telgraf hattının çekilmesi de padişah II. Abdülhamit'in gayretleri ve onun döneminde gerçekleşmiştir. Detaylı bilgi Osmanlı arşivlerinde var. Biz bu kapıyı, zat-muhteremin anısı içih yapmıştık. Şimdi sen hem yıkıp hem de ‘Sultan II. Abdülhamit Han'ın Haymana ile alakası yok’ diyorsun. Eğer bunların derdi Abdülhamit Han ise Merkez Camii'ni de yıkın, Milli Eğitim binasını da yıkın."

http://www.yapi.com.tr/haberler/gece-yikilan-kapi-ilceyi-karistirdi_137869.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!