Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Önce Onarıldı, Sonra Yıkım Kararı Çıktı!

Zonguldak'ta, 4 yıl önce 1 milyon 300 bin lira harcanarak çocuk yuvasından Özel Eğitim Meslek Lisesi'ne dönüştürülen 3 katlı bina, şehir içi trafiğini rahatlatmak amacıyla 2 yıl önce yapımına başlanan Mithatpaşa Tüneli projesi kapsamında yıkılacak.

yapi.com.tr
Önce Onarıldı, Sonra Yıkım Kararı Çıktı!

Karaelmas Mahallesi'nde daha önce 6-12 yaş grubundaki çocukların kaldığı bina, 4 yıl önce Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü'ne tahsis edildi. Yuva, 1 milyon 300 bin liraya onarılarak işitme engelli öğrencilerin eğitim gördüğü 100 öğrenci kapasiteli Özel Eğitim Meslek Lisesi'ne dönüştürüldü.

Ancak okul, şehir içi trafiğini rahatlatmak amacıyla Ağustos 2013'te yapımına başlanan Mithatpaşa Tüneli projesi kapsamında istimlak edildi. DHA'nın haberine göre, karayolları 15'inci Bölge Müdürlüğü, 1 ay önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda okulun boşaltılmasını istedi. Milli Eğitim Müdürlüğü ise yıkılmasına karar verilen okulda eğitim gören işitme engelli 19'u kız, 23'ü erkek toplam 42 öğrenci için yeni bir bina yapılması veya bulunması için 1 yıl süre istedi.

1 yıl erteleme talebi

Öğrenciler arasında çevre il ve ilçelerden gelenler olduğunu ve 38'inin yatılı eğitim gördüğünü belirten Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek, Karayolları 15'inci Bölge Müdürlüğü'nün 1 yıllık erteleme taleplerine olumlu cevap vereceğini düşündüklerini söyledi. Özbek, şöyle konuştu:

"Bu 1 yıl içinde yeni okulumuzu yapar, okul yıkılmadan çocuklarımızı yeni okula taşırız. Yeni okulun yeri için ise Milli Emlak Müdürlüğü'ne yazı yazdık. Yeni yapılacak okulumuz daha donanımlı olacak. O okul, çocuk yuvasından dönüşüm olduğu için kapsamlı bir proje değildi. Birçok şey daha sonradan yapıldı. Yeni okul bunlara uygun bölümlerimiz olan elektrik, giyim, el sanatları, atölyeleri ve mobilya ile spor salonu gibi tesislerin olacağı bir kampüs olacak."

Özbek, Mithatpaşa Tüneli projesi kapsamında İnağzı Mahallesi’nde 460 öğrencinin eğitim gördüğü Sağlık Meslek Lisesi’nin de yıkılacağını, yer arayışlarının sürdüğünü ifade etti.

Ankara istikametinden gelen araçların şehir içine girmeden Kilimli-Filyos sahil yolu güzergahına geçişini sağlayacak 4 ayrı tüpten oluşan Mithatpaşa Tüneli’nin 2017 yılının sonunda tamamlanması planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/once-onarildi-sonra-yikim-karari-cikti_132375.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!