Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gecekondu Bölgelerinde Dönüşüm Projesi Başlıyor

İstanbul’da Küçükçekmece, Pendik ve Gaziosmanpaşa’daki gecekondu bölgelerinde Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) çizeceği imar planları ile yeni yerleş

Zaman
Gecekondu Bölgelerinde Dönüşüm Projesi Başlıyor

b>İstanbul’da Küçükçekmece, Pendik ve Gaziosmanpaşa’daki gecekondu bölgelerinde Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) çizeceği imar planları ile yeni yerleşim bölgeleri oluşturulacak. TOKİ Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, gecekondu dönüşüm projelerinin hızla yürütülebilmesi amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yeni bir oluşuma gidebileceklerini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önceki gün TOKİ Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar’ı ziyaret etti. Ziyaret sırasında, TOKİ’ye imar planı yapma yetkisinin verilmesinin ardından uygulamaya konulacak gecekondu projeleri görüşüldü. İstanbul’un en önemli sorunlarının ulaşım, gecekondulaşma ve deprem riski olduğuna işaret eden Bayraktar, düzenli şehirleşmenin, bu sorunların çözümünü önemli ölçüde kolaylaştıracağını söyledi. Öncelikli olarak Küçükçekmece, Pendik ve Gaziosmanpaşa’da gecekondu dönüşüm projelerini uygulamaya koyacaklarını aktaran Bayraktar, bu amaçla Küçükçekmece’de bazı hazine arazilerini de aldıklarını belirtti.

Gecekondu dönüşüm projelerinin hızla yürütülebilmesi amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yeni bir oluşuma gidebileceklerini açıklayan Bayraktar, mevcut şirketlerden birinin gecekondu dönüşüm projesine yoğunlaştırılabileceğini, TOKİ’nin de bu şirketle birlikte çalışabileceğini kaydetti.

İstanbullu ucuz konut bekliyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na, 5 Mayıs 2004 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen yasa ile, gecekondu bölgeleri ve mülkiyeti kendisinde olan alanlarda imar yapma yetkisi verildi. TOKİ’nin 100 bin konut projesi bulunuyor. Halen Ankara dahil 25 ilde toplam 23 bin 560 konut inşa halinde. Ancak İstanbul için “10 yıl vadeli, düşük taksitli konut projesi” henüz oluşturulmadı. İstanbul’da ilk etapta gecekondu dönüşüm projeleri tasarlanıyor. Küçükçekmece, Pendik ve Gaziosmanpaşa’da Hazine arazileri üzerindeki gecekondular, ev sahipleri ile anlaşılarak yıkılacak, yerlerine modern toplu konut alanları oluşturulacak. Vatandaşlar, TOKİ yetkililerinden, İstanbul için de düşük taksitli konut projesini bir an önce başlatmasını bekliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gecekondu-bolgelerinde-donusum-projesi-basliyor_11775.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!