Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Geleceğe Dönük Teknolojiler Yapıda Bağımlılığı Azaltacak

ISH, 14-18 Mart 2017 tarihleri arasında sıhhi tesisat, ısıtma, soğutma ve havalandırma sektörünü bir araya getiriyor. Fuarla ilgili yapılan toplantıda, yeni teknolojilerin yapıda, özellikle de yakıtla ilgili faaliyetlerde dışa bağımlılığı azaltacağı üzerinde duruldu.

yapi.com.tr
Geleceğe Dönük Teknolojiler Yapıda Bağımlılığı Azaltacak

Frankfurt’daki banyo ekipmanları, yapı hizmetleri, enerji, havalandırma ve yenilenebilir enerji teknolojileri alanında önemli bir fuar olarak gösterilen ISH, 14-18 Mart 2017 tarihleri arasında sıhhi tesisat, ısıtma, soğutma ve havalandırma sektörünü bir araya getiriyor. Fuar, katılımcıların ürün yeniliklerinin yanı sıra sektördeki tüm güncel gelişmelerle ilgili olarak kapsamlı ve çeşitli bir program sunuyor. En iyi uygulama örnekleri ile özel oturumlar, özel sergiler, açık oturumlar, yarışmalar ve rehberli turlar ile bilgi almak, sorunları değerlendirmek ve yeni bağlantılar kurmak için ziyaretçilere fırsatlar sunuyor.

Partner ülke Türkiye

Türkiye, 2016 Haziran ayı sonunda ISH 2017 fuarı için Messe Frankfurt ve ISH konsept partnerleri tarafından oybirliği ile Partner Ülke seçildi. Messe Frankfurt Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) Wolfgang Marzin, konuyla ilgili şu yorumda bulundu: ''Bu kararla birlikte Türkiye'nin ISH bünyesindeki hem ziyaretçi hem de katılımcı açısından artan önemini dikkate aldık.” Türk ihracatının yüzde 5’i  sağlık, ısıtma ve klima sektöründen geliyor. Uluslararası klima hedeflerine ve enerji otarşisinin stratejik önemine ulaşma arzusu güçlü bir pazar için iki neden olarak gösteriliyor.

Messe Franfurt  İstanbul, hem Türkiye’nin partner ülke olmasını konuşmak hem de fuar hakkında bilgi vermek için bir toplantı düzenledi. Toplantıya Türkiye ve Almanya’nın önde gelen kuruluşlarının başkanları katıldı. Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Tarık Sönmez’in de katıldığı toplantıda; Alman Isıtma Sanayi Birliği (Bundesverband der Deutschen Heizungstechnik - BDH) Genel Müdürü Andreas Lüche, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı S. Zeki Poyraz, Yapı Klima Ticari Birliği (Fachverband Gebäude Klima e.V. - FGK) Genel Müdürü Günther Mertz, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı ve aynı zamanda Doğalgaz Cihazları Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (DOSİDER) Yönetim Kurulu Başkanı olan Ömer Cihad Vardan ve Alman Sağlık Endüstrisi Birliği (Vereinigung Deutsche Sanitärwirtschaft - VDS) Genel Müdürü Jens Wischmann dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Türkiye’den yüksek katılım bekleniyor

Toplantıda konuşan Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Tarık Sönmez, ticaretin artırılması adına fuarların önemli olduğunu söyledi. Almanya’nın dış ticaret hacminin yüzde 10’unu oluşturduğunu ifade eden Tarık Sönmez, 2016 yılında 23 fuarla Almanya’nın ikinci büyük ülke olduğunu vurguladı. İklimlendirme sektörünün birlik olması ile bu sektörün yurt dışına daha çok açıldığını sözlerine ekleyen Sönmez, sektörün olumsuz gelişmelerden etkilenmemesi için çalıştıklarını kaydetti. Ekonomi Bakanlığı olarak fuarlara ciddi destek verdiklerinin altını çizen Sönmez, iklimlendirme sektörünün daha aktif olması için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. ISH fuarına 2013 yılında 85, 2015’te ise 104 firmanın katıldığının altını çizen Sönmez, 2017 yılında Türkiye’den yüksek bir katılım beklediklerini söyledi. Sönmez, Ekonomi Bakanlığı’nın iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesi için destek verdiğini sözlerine ekledi.

“Yakıt ihracatçılarından göbeğimizi kesmek istiyoruz”

Toplantıda söz alan Alman Isıtma Sanayi Birliği (Bundesverband der Deutschen Heizungstechnik - BDH) Genel Müdürü Andreas Lüche, Almanya’da enerjinin en çok havalandırma ve klimaya gittiğini söyledi. “Yakıt ihracatçılarından göbeğimizi kesmek istiyoruz” diyen Andreas Lüche, doğalgaz kullanımın oranının en az yüzde 50 oranında azaltmaları gerektiğine dikkat çekti. Yakıt ithalatından ancak akıllı teknolojiler geliştirerek kurtulabileceklerine işaret eden Lüche, ISH fuarında da bu teknolojilerin tanıtılacağını söyledi. Lüche, doğalgazda dışa bağımlı olan Türkiye için de bu fuarın çok önemli olduğunun altını çizdi. Alman firmalarının Türkiye’de büyük bir pazarı olduğunu ifade eden Lüche, ciddi Ar-Ge yatırımları olduğunu belirtti.

“2017 yılında rekor katılım olacak”

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı S. Zeki Poyraz da, iklimlendirme firmalarının dünya standartlarında üretim yaptığını kaydetti. 185 ülkeye ihracat yapıldığına dikkat çeken Zeki Poyraz, kaliteli ürünler ve rekabetçi fiyatlarla dünya pazarında yer aldıklarını belirtti. ISH fuarını “sektörümüzün görücüye çıkma arenası” olarak nitelendiren Poyraz, fuarın yeni pazarlar edinme açısından önemli olduğunu kaydetti. İlk kez 1987 yılında ISH fuarına katıldığını ve o zaman Türkiye’den katılımcı sayısının çok az olduğunu ifade eden Poyraz, 2017 yılında rekor bir katılım beklediklerini vurguladı.

Bilgilendirme kampanyası

Yapı Klima Ticari Birliği (Fachverband Gebäude Klima e.V. - FGK) Genel Müdürü Günther Mertz ise, enerji verimliliğinin karşılığının konfor olduğunu söyledi. Yenilikçi ve akıllı teknolojilerin binalara yerleştirilmesinin önemine değinen ünther Mertz, enerji verimliliği için binaların iyi bir şekilde izole edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Havalandırma ve enerjinin el ele gitmesi gereken alanlar olduğunu ifade eden Mertz, havalandırma teknolojilerin Türk firmalar için önemli olduğunu belirtti. Fuar kapsamında Klima Forumunun da düzenleneceğini söyleyen Mertz, “Bu forumda bilgilendirme kampanyası olacak. Havalandırma sektöründeki son teknolojiler tanıtılacak. ISH’de modelleme önemli bir konu, teknik binaların modellemesi gündeme gelecek. Fuarda elinize bir joystick olarak bu binaların içinde dolaşacak ve akıllı binaları da ziyaret edeceksiniz” dedi.

“Partner ülke olmak kıymetli”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı ve aynı zamanda Doğalgaz Cihazları Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (DOSİDER) Yönetim Kurulu Başkanı olan Ömer Cihad Vardan, Türkiye’nin ilk defa ISH fuarına partner ülke olarak katılacağını ve bunun da kıymetli olduğunu söyledi. Yeni ürünlerin tanıtımı ve yeni iş ilişkilerinin geliştirilmesi adına fuarların önemli olduğuna değinen Ömer Cihad Vardan, ISH’nın da sektörün en büyük fuarı olması nedeniyle kendileri için önemli olduğunu kaydetti. Vardan, enerjinin pahalı olduğu ve verimli kullanılması gerektiğinin vurgulandığı bir ortamda, partner ülke olarak ISH’ye katılmanın kendileri için önem taşıdığının altını çizdi.

“Su tasarrufu için vitrifiye sanayinde devrim yapılmalı”

Alman Sağlık Endüstrisi Birliği (Vereinigung Deutsche Sanitärwirtschaft - VDS) Genel Müdürü Jens Wischmann da suyun tasarruflu kullanılması için vitrifiye sanayinde devrim yapılması gerektiği belirtti. Modern banyolarda suyun akıllı bir şekilde kullanılması ile kolera etkisinin de ortadan kaldırılacağına değinen Jens Wischmann, suyun verimli kullanılmasının aynı zamanda temiz çevre olgusunu da beraberinde getireceğini söyledi. Türkiye’nin Almanya için önemli olduğunu söyleyen Wischmann, “Türkiye’de üretim yapan Alman firmaları sadece Türkiye için değil, diğer dünya ülkeleri için de üretim yapıyor. Bunun için birbirimizi karşılıklı olarak yüreklendirmeliyiz” dedi.

Sürdürülebilir çözümler

ISH 2017’n in sloganı dünyanın lider ticari fuarının odak noktasını ve ana fikrini net bir şekilde gösteren ‘Water. Energy. Life.’ olacak. ISH Water bölümü sürdürülebilir sağlık ve yenilikçi banyo tasarımı üzerinde duruyor. Fuar 2017 yılında 'İnsanlar için Banyolar' sloganı altında düzenlenecek. Bu sayede özellikle kaynakların korunması ve hijyen, içme suyunun yanı sıra tasarım, sağlık, sağlıklı yaşam ve konfor gibi farklı konulara dikkat çekilecek. Bu bölümdeki katılımcılar sadece en son tasarım gelişmelerini değil, aynı zamanda modern ihtiyaçları karşılayan ve sürdürülebilir teknoloji etrafında gelişen çevre dostu ve tasarım odaklı banyo çözümlerini sunacak. ISH Enerji ve Aircontec bölümünde odak noktası öncelikle enerji verimliliği ve binalardaki rahatlık olacak. Belirleyici trendler verimli ve geleceğe dönük teknolojiler ve akıllı bina hizmetleri teknolojisi alanında bulunuyor. Odak noktasını ağırlıklı olarak ısı ve yenilenebilir enerjilerin birleşimi oluşturacak. Bununla birlikte, dijital ısıtma sistemleri ve BT entegrasyonu yenilikçi ısıtma teknolojileri içinde önemli bir tema olacak. Hepsi tek bir slogan altında bir araya getirildi: Parlak bir geleceğe sahip enerji devrimi. Çözümlere sahibiz, böylece ziyaretçiler yenilikçi yapı sistem teknolojilerinin tüm bölümlerini görebilecek. Soğutma teknolojisi alanındaki odak noktalarına enerji verimliliği ve evdeki rahatlığı içeren modern ev havalandırma sistemlerinin yanı sıra yeni binalardaki merkezi ve merkez dışı çözümler ve modernizasyon projeleri dahil. Buna ek olarak ısıtma soğutma ve havalandırma alanlarının karşılaştığı teknolojik sorunlara da değinilecek.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/gelecege-donuk-teknolojiler-yapida-bagimliligi-azaltacak_151484.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!