Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Geleceğin Kentinin Taşları Türkiye'den

Çin'in Tianjin kentinde yapımı devam eden, ekolojik ürünler ve modern şehircilik tekniklerinin uygulandığı 20 milyar dolarlık Eco-City Projesi'nin yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki doğaltaş ürünleri Türkiye'den karşılanacak.

yapi.com.tr / AAÇin'in Tianjin kentinde yapımı devam eden, ekolojik ürünler ve modern şehircilik tekniklerinin uygulandığı 20 milyar dolarlık Eco-City Projesi'nin yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki doğaltaş ürünleri Türkiye'den karşılanacak. Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, imzalanan anlaşma kapsamında 2 milyon metrekarelik ilk partinin Mart ayında gönderileceğini söyledi.

Çin ve Singapur'un hükümetlerarası işbirliğiyle başlatılan ve Tianjin kenti yakınlarındaki Binhai bölgesinde yapımına başlanan Eco-City Projesi yüklenici firmalarından Singapurlu Keppel firması iç mimarları Jiffy Qu ve Yao Zheng, İzmirli girişimci Cengiz Tığ ile birlikte Ege İhracatçı Birliklerini ziyaret etti.

Ziyarette AA muhabirine projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Cengiz Tığ, Dubai'deki ünlü Burj El Arab projesini tamamlayan Keppel firmasının Çin'in en büyük konut projesi olan Eco-City projesinin de 5 etabından 3'ünün yüklenicisi olduğunu belirtti.

Projeyle 20 kilometrekarelik alan üzerine 1 milyona yakın insanın yaşayacağı 300 bin konut, 50 bin kişilik stadyum, 10'a yakın 5 yıldızlı otel kurulacağını, projenin toplam bedelinin 20 milyar dolar olarak hesaplandığını ifade eden Tığ, geçen yıl başlayan projenin 9 yıl içinde tamamlanmasının öngörüldüğünü ifade etti.

Tığ, projede kullanılacak malzemelerin doğal ve sağlıklı ürünler olması istendiği için Türk doğaltaş ürünlerinin granite göre daha avantajlı bir konuma geldiğini, kendisinin Çin'de parke ürünleri ticaretiyle uğraştığını, Keppel firması dış ticaret sorumlularıyla irtibata geçerek Türk doğaltaş ürünlerinin tanıtımını yaptıklarını ifade etti.

Keppel'in Türk ürünlerinden etkilendiğini ve mermer, traverten alımına karar verdiğini dile getiren Tığ, projenin üç etabında yapılacak binalarda kullanılacak taşların Türkiye'den gönderileceğini bildirdi.

İlk etapta 2 milyon metrekarelik doğaltaş almayı planladıklarını belirten Tığ, ithalatın Çin'de kurduğu TransAsia firması aracılığıyla gerçekleşeceğini söyledi.

Alım miktarının 10 yıl sürecek proje boyunca 20 milyon metrekareye çıkacağını belirten Tığ, şöyle konuştu:

''Bu proje sadece Türk doğaltaşı için değil seramik, vitrifiye gibi diğer inşaat malzemeleri için de iyi bir pazar fırsatı yaratacak. Ayrıca diğer projeleri de takip ediyoruz. Mart ayında Keppel firmasının Genel Müdürü Wu Toshim ve daha büyük alıcı firmaları İzmir'e getirmeyi düşünüyoruz''.

Ege Maden İhracatçılar Birliği Başkanı Arslan Erdinç ise proje için istenen ürünlerin katma değeri en yüksek grup olan bitmiş ürünlerden oluştuğunu söyleyerek, şöyle devam etti:

''Mart ayından itibaren ihracata başlamayı planlıyoruz. Bu bağlantı madencinin moralini düzeltti. 10 yılda tamamlanacak proje için yapacağımız ihracatla toplam 1 milyar dolarlık gelir elde edeceğimizi düşünüyoruz. Dünyanın en büyük ekolojik kentinde bizim ürünlerimizi tercih etmeleri, Türk doğaltaşının ne kadar sağlıklı ve kaliteli olduğunu ortaya koydu''.

Projenin büyüklüğü göz önüne alındığında EXPO için yapılan yatırımlardan çok büyük olduğunun görülebileceğini kaydeden Erdinç, Çinlilerin kendi çevreci şehirlerinde sağlıklı olduğu gerekçesiyle Türk mermerini kullandığını, bunu yıllardır iç ve dış pazarlarda anlatmaya çalıştıklarını söyledi.

Projeye sağlayacakları tedarikin sektöre ve ülkeye getireceği ekonomik katkını yanında önemli bir prestij ve referans da sağlayacağını ifade eden Erdinç, ''Bu proje Uzakdoğu pazarına açılmamızda kilit bir öneme sahip. Keppel firması diğer projelerinde de Türk taşlarını tercih edebileceğini belirtiliyor. Bu tip dünyaca ünlü taahhüt firmalarını yanımıza çekersek ihracatımızı önemli oranda artırabiliriz''dedi.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/gelecegin-kentinin-taslari-turkiyeden_84064.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!