Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Gelecek 20 Yılda Deprem Riski Taşıyan Bina Kalmayacak"

Çevre Bakanı Kurum, kentsel dönüşüm projeleriyle örnek bir şehircilik anlayışının ortaya konulacağını belirterek, yılda 300 bin riskli konutun dönüştürülmesi hedefiyle yürütülecek çalışmalarla gelecek 20 yılda deprem riski taşıyan bina kalmayacağını söyledi.

yapi.com.tr
"Gelecek 20 Yılda Deprem Riski Taşıyan Bina Kalmayacak"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ile Karabük, Kastamonu, Balıkesir, İstanbul, Afyonkarahisar ve Karaman'da hayata geçirilen dönüşüm, konut ve sosyal donatı projelerini inceledi, projelerin toplu açılışına katıldı.

TOKİ Dergi'de yer alan habere göre; Bakan Kurum, Karabük Belen'de TOKİ'nin alt gelir grubundaki vatandaşlar için projelendirdiği bin 114 konutluk projede, konutların 500'ünün emeklilere verileceğini söyledi. Kurum, Eflani'de 93, Yenice'de 200 konutu içeren projelerin kısa sürede ihale edileceğini belirterek. Barış Mahallesi’nde 21 dönüm alan üzerine kurulacak millet bahçesi için gereken desteğin verileceğini söyledi.

Safranbolu pilot bölge
Sıfır Atık Projesi kapsamında Safranbolu'yu pilot bölge ilan ettiklerini açıklayan Bakan Kurum, Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan projeyle ilçedeki tüm atıkların kaynağından ayrıştırılarak hiçbir stokun çöp olmayacağını söyledi. Karabük'teki hava kalitesinin üç hava istasyonuyla anlık takip edildiğini söyleyen Kurum, plastik poşetlerin ücretlendirilmesi düzenlemesiyle görsel ve çevresel kirliliğin önüne geçileceğini belirtti ve Karabük Bedesten Çarşısı'nda alışveriş yapanlara bez çanta dağıttı.

Kastamonu'ya 800 sosyal konut
Bakan Kurum, Kastamonu'daki temaslarında bölgedeki çalışmaları mekânsal ve kentsel dönüşüm olmak üzere ikiye ayırdıklarını belirterek, Nasrullah Camisi'nden Kastamonu Kalesi'ne kadar uzanan alandaki tarihi eserler için 100 bin metrekareyi kapsayan bir dönüşüm çalışmasını başlattıklarını aktardı.

Örencik Mahallesi'nde TOKİ vasıtasıyla depreme dayanıklı 800 konutun inşa edileceğini aktaran Kurum, TOKİ tarafından Kuzeykent Mahallesi'nde 240 dönümlük alan üzerinde millet bahçesinin yapılacağını da söyledi.

Bakan Kurum, hedeflerinin, her noktası hizmet alan, turizmi, sanayisi ve doğal güzellikleriyle parlayan bir Balıkesir olduğunu belirterek, Çamlıktaki 750 dönümlük alanın millet bahçesi olarak şehre kazandırılacağını söyledi. İlçelerde konut ihtiyacına dönük çalışmaların yürütüleceğini vurgulayan Kurum, 6 Eylül Gaziosmanpaşa Mahallesi'nde yaklaşık 263 hektarlık alanda 10 bin konutluk örnek bir proje gerçekleştireceklerini kaydetti. Bakan Kurum, "Dursunbey’de 160 adet sosyal konut ve Havran'da 80 dönüm alanda TOKİ vasıtasıyla Seyit Onbaşı'nın anısına yapılacak bir millet bahçesini şehre kazandıracağız" dedi. Türkiye genelinde tarihi kent merkezlerinin yenilenmesi ve değerlerin ön plana çıkarılmasına yönelik projeler başlattıklarını vurgulayan Kurum, "Hedefimiz yılda 300 bin konutu içiren kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirmek. Bu sayede önümüzdeki 20 yıl içerisinde deprem riski taşıyan bina kalmamış olacak” dedi.

Nakkaştepe Millet Bahçesi ve Üsküdar Nevmekân Sahil Millet Kıraathanesini de ziyaret eden Kurum, Kirazlıtepe Mahallesi'nde 180 dönümlük alanda yürütülen kentsel dönüşüm uygulamasını inceledi.

Afyonkarahisar'da dönüşüm konutları
Bakan Kurum ve TOKİ Başkanı Ömer Bulut, yatay mimari anlayışla hayata geçirilen TOKİ İscehisar Konutlar’ında yapımı tamamlanan 407 konutluk projeyi inceleyerek, vatandaşlarla bir araya geldi. 16 yılda yaklaşık 5 milyar TL yatırım yapılan Afyonkarahisar'da 293 milyon TL tutarında yeni yatırımların devam ettiğini belirten Bakan Kurum, imaret Camisi ve Mısri Camisi etrafında örnek kentsel dönüşüm projeleri başlatıldığını söyledi. Bakan Kurum ayrıca, Afyonkarahisar'da spor kompleksinin yanında bulunan 159 bin metrekarelik alana içinde millet kıraathanesinin de yer alacağı bir millet bahçesi yapılacağını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gelecek-20-yilda-deprem-riski-tasiyan-bina-kalmayacak_170891.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!