Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gelibolu Mevlevihanesi Dünyaya Tanıtılacak

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde 17. yüzyılda Ağazade Mehmet Dede tarafından yaptırılan ve biri Gelibolu’da, diğerleri de Konya ile İstanbul Galata

Zamanb>Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde 17. yüzyılda Ağazade Mehmet Dede tarafından yaptırılan ve biri Gelibolu’da, diğerleri de Konya ile İstanbul Galata’da bulunan tarihî mevlevihanenin restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Harem dairelerinde 60 kadar küçük hücre bulunan bu tarihî yapının restorasyonunun tamamlanması için 123 milyar liraya ihtiyaç duyuluyor. Konuya ilişkin bilgi veren Gelibolu Belediyesi Başkanı Cihat Bingöl, “Dünyanın en büyük mevlevihanesi Gelibolu’da. Bu mevlevihaneyi düzenleyip tüm ülkeye tanıtmak istiyoruz. Bu mevlevihanenin şu anda restorasyonu devam etmektedir. Restorasyonun hızlandırılması amacıyla halkımıza slayt gösterileri, tasavvuf müziği ve semazenlerin sema gösterileri ile inanç turizmimizin ana damarı olan Gelibolu Mevlevihanesi’ni tanıtmak için etkinlikler yaptık. Bu kültür mirasımızın Gelibolu’muza büyük katkıları olacak.” dedi. Öte yandan bu tarihi yapının bir an önce bitirilip halka açılması için yardıma ihtiyaçları olduğunu söyleyen Bingöl, “Çalışmalarda şu ana kadar 123 milyar gibi bir harcama yaptık. Ancak şu anda biraz sıkıntımız var. Bize yine bu miktarda bir para gelirse çalışmalarımız hızlanacak. Büyüklerimizden, siyasîlerimizden bu konuda destek bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gelibolu-mevlevihanesi-dunyaya-tanitilacak_4625.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!