Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gelibolu Yarımadası Projesi İlerliyor

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı çerçevesinde yapılan yatırımlarda toplam 10 trilyon lira harcandı. Proje kaps

NTV-MSNBC
Gelibolu Yarımadası Projesi İlerliyor

b>Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı çerçevesinde yapılan yatırımlarda toplam 10 trilyon lira harcandı. Proje kapsamında yer alan 66 projenin 25’i tamamlandı.

Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nın önemine layık bir yapılanmayla hayat bulması gerektiğini söyledi.

Vali Kamçı, Eceabat Kaymakamlığı’nda düzenlediği basın toplantısında Uzun Devreli Gelişme Planı kapsamında yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi.
Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı’nın 23 Aralık 2003 tarihinde onaylanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Kamçı, Çanakkale Savaşları’nın Türk ve Dünya Tarihi için çok önemli olduğunun bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Kamçı, bu bilinçle yola çıkılarak, birçok projelerinin tamamlandığını belirterek, “İçinde bulunduğumuz ay, bu projelerin uygulamaya konulması açısından oldukça önemlidir. Çünkü birçok yatırım geçtiğimiz yıl bu ayda yapılmaya başlanmıştı” dedi.


RÖLYEF VE BAYRAK YAPIMI BİTİRİLDİ
Geçtiğimiz yıl başlanılan Şehitler Abidesi rölyef ve bayrak yapımı çalışmalarının kısa sürede bitirildiğine işaret eden Kamçı, “Önümüzdeki yılın ilk üç ayında yatırımların tamamına yakını bitirilmiş olacak. Bugüne kadar yapılan yatırımlarda toplam 10 trilyon lira harcandı. Proje kapsamında yer alan 66 projenin 25’i tamamlandı. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nın önemine layık bir yapılanmayla hayat bulması gerekir” diye konuştu.

ÇANAKKALE SERAMİK’TEN BÜYÜK DESTEK
Kamçı, özel kurum ve kuruluşların da Uzun Devreli Gelişme Planı’na katkıda bulunduklarını dile getirerek, sözlerini sürdürerek, “Uzun Devreli Gelişme Planı, millet-devlet işbirliğiyle yürütülen bir projedir. Türkiye’deki kurum ve kuruluşlar bu projeye destek veriyor. Bu kuruluşlardan Çanakkale Seramik Fabrikaları yönetimi, Çanakkale Şehitler Abidesi restorasyon çalışmasını ve Kilye Koyu Ana Tanıtım Merkezi havuz rölyeflerinin yapımı işlerini üstlendi. Seddülbahir Kalesi’nin restorasyonunun Koç Holding tarafından yaptırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Zeytinburnu Belediyesi ise Behramlı Soğanlıdere Şehitliği’ni bedelsiz olarak yapacak. Kilye Koyu Ana Tanıtım Merkezi’ne yapılacak olan ‘Çanakkale Savaşı Komutanları’ rölyefi ise Eceabat Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından 19 Ekim 2004 tarihinde 154 milyar 800 milyon liraya ihale edildi” diye kaydetti.
Toplantının ardından Vali Kamçı, Eceabat Kaymakamı Yaşar Karadeniz, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Müdürü Ayhan Can bölgede inceleme gezisi yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gelibolu-yarimadasi-projesi-ilerliyor_21158.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!