Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gemilerin Yapıldığı İskeleler, Sit Alanı Üzerinde Kurulduğu Gerekçesiyle Kaldırıldı

Selçuk Belediyesinin ''Efes Antik Limanı Canlandırma Projesi'' kapsamında, 1700 yıl öncesinin gemi yapım tekniği kullanılarak inşa ettirdiği iki gemi, Pamucak sahiline dökülen kanalda suya indirildi.

yapi.com.tr / AA
Gemilerin Yapıldığı İskeleler, Sit Alanı Üzerinde Kurulduğu Gerekçesiyle Kaldırıldı

Fotoğraf: Nilüfer Silay

Selçuk Belediyesinin ''Efes Antik Limanı Canlandırma Projesi'' kapsamında, 1700 yıl öncesinin gemi yapım tekniği kullanılarak inşa ettirdiği iki gemi, Pamucak sahiline dökülen kanalda suya indirildi.

Gemilerin suya indirilmesi nedeniyle düzenlenen törende konuşan Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür, İZKA'nın bu projeyi 450 bin lirayla desteklediğini ve oldukça başarılı bir çalışma yapıldığını, bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ettiklerini belirtti.

Antik çağın en önemli liman kenti konumundayken zamanla Küçük Menderes Nehri'nin taşıdığı alüvyonlarla kapanan Efes Limanı'nı, çağımız insanıyla buluşturmak ve yeniden görünür hali getirmek istediklerini ifade eden Ülgür, gemilerinin indirildiği bölgenin de canlanacağını ifade etti.

Geminin suya indirilmeden önce son işlemlerinin yapıldığı iskelenin sit alanı üzerinde kurulması nedeniyle Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün haklarında savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Ülgür, bunun çok üzücü olduğunu ifade etti.

İskelenin sit alanı ilan edilmeden çok önce doldurulan bir alanda kurulduğunu kaydeden Ülgür, şunları söyledi:

''Şirince'de Hodri Meydan Kulesi'ni yıkmaya gücü yetmeyenlerin burada iskele olarak kullanılan tahta platformların kaldırılmasına gücü yetti. Buradaki iskele bize göre bir yapı değil, ruhsat gerektirmiyor. Bu bölge sit alanı ilan edilmeden 50 yıl önce doldurulmuştur. Kıyı kenar çizgisini kontrol ettiğimizde içinde bulunduğumuz alan suda görünüyor. Yani 34 metre uzunluğunda masa gibi tahta platformun zemine müdahalesi yok. Bu konuda İzmir İl Kültür Müdürlüğünün kararının yerinde olmadığını düşünüyoruz.

Konu hakkında savcılık makamı bizden herhangi bir ifade ya da bilgi istemedi. Fakat biz yargının ve müdürlüğün işini kolaylaştırmak ve sıkıntıya mahal vermemek için yaptığımız iskeleyi yıkıyoruz. Kanun dışı iş yapmak, yasaları hiçe saymak, Kültür Bakanlığını zarara sokmak gibi bir emelimiz olamaz. Burada tamamen kültüre ve doğaya yönelik bir çalışma yapıyorduk. Sahipsiz bir bölgeyi halkımız adına nezih bir bölge haline getirme çabası içindeydik.''

Öte yandan suya indirilen savaş gemisine Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın Efes'te zehirlenerek öldürüldüğü düşünülen kız kardeşi Arsinoe IV, ticaret gemisine de Artemis Ephesia (Efes'in Artemis'i) adlarının verildiği bildirildi.

Arsinoe IV savaş gemisi, 19 metre boyunda ve 20 kürekçili yelkenli olarak inşa edilirken, Efes'in simge tanrıçası Artemis'in adını taşıyan ticaret gemisi ise 9-11 ton yük kapasiteli olarak yapıldı.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/gemilerin-yapildigi-iskeleler-sit-alani-uzerinde-kuruldugu-gerekcesiyle-kaldirildi_88690.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!