Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gemlik Körfezi için Kritik Uyarı

Gemlik'te faaliyet gösteren bir kimya sanayinin soğutma tesisi için kuracağı derin deniz deşarjı, 390 bin konutun saatlik tükettiği suyu 'her saat' harcayacak. Uzmanlar, "Deniz suyu renginde yoğunluk artışı ile beraber bir koyulaşma yaşanacak. Gemlik Körfezi, Haliç'in 20 yıl önceki halini alacak" açıklamasında bulundu.

yapi.com.tr
Gemlik Körfezi için Kritik Uyarı

Gemlik’te bir kimya fabrikasının kurmak istediği ‘derin deşarj soğutma’ tesisi için Gemlik Kent Konseyi ve Gemlik Duyarlılık Derneği öncülüğünde bilgilendirme toplantısı yapıldı. Soğutma tesisinin vereceği zararlara değinilen toplantıda Gemlik Körfezi’ndeki canlı yaşamının da tehlikede olduğu belirtildi.

Sözcü’den Halil Ataş’ın haberine göre; toplantıda ilk konuşmayı Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan yaptı. Sertaslan, derin deniz deşarjının tehlikelerinden bahsederken, Gemlik’te yatırım yapılmasına ve katma değer sağlayacak fabrikalara kesinlikle karşı olmadıklarını belirtti.

Sertaslan, kimya fabrikasının derin deniz deşarjının saatte 5 bin 500 metreküp su dönüşümü yapacağını ve bunun 396 bin konutun bir saatte harcadığı suya denk geleceğine dikkat çekti. Fabrikanın Gemlik Körfezi’nden boruyla filtre içerisinden geçirmek suretiyle suyu soğutacağını belirten Sertaslan, “Suyun bırakıldığı yerde 10 derecelik, tüm körfezde ise yaz aylarında bir, kış aylarında da iki derecelik su sıcaklığı artışı olacak” dedi. Başkan, firmanın verdiği ÇED raporunda bunun yazılı olduğunu sözlerine ekledi.

“Canlı yaşamını da tehdit ediyor”
Sertaslan, “Gemlik Körfezi’nde böyle bir tesisin başka bir örneği yok, körfezdeki sıcaklık artışından sonra ne olacak? Bu işlerin uzmanı olan hidrobiyolog ziyaretimize geldi. Suyun sıcaklığı arttığı andan itibaren o sıcaklıkta yaşama şansı bulacak olan dominant karakter, geri kalan bütün canlıların yaşamını yok edeceğini ve bunun deniz suyu renginde yoğunluk artışı ile beraber bir koyulaşmaya sebep olacağını söyledi. Gemlik Körfezi; İzmit Körfezi’nin ve Haliç’in 20 yıl önceki hali olabilir. O hidrobiyoloğun bütün tezleri doğru olmayabilir. Bu şirketin ÇED raporunda belirttiği bütün sözler de doğru olabilir fakat bu tesis işletilmeye başlar ise ve şirket değil de biz haklıysak bunu geriye döndürmek mümkün mü sorusuna cevap aramamız lazım.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gemlik-korfezi-icin-kritik-uyari_176725.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!