Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kokudan Durulmuyor Ama Bakanlık ‘Sistem Var’ Diyor

Adıyaman’da bulunan Eğri Çayı’nda sanayi sitesinin neden olduğu kirlilik dayanılmaz boyuta ulaştı. Kötü koku ve kanserojen kirlilik için alınan önlemleri sorulurken, Çevre ve Şehircilik Bakanı, “Orada zaten arıtma sistemimiz var” demekle yetindi.

yapi.com.tr
Kokudan Durulmuyor Ama Bakanlık ‘Sistem Var’ Diyor

Kirlilik nedeniyle kanserojen atıklarla yaşamak zorunda kalan Adıyamanlı yurttaşların Eğri Çayı’ndaki kötü koku şikâyetleri Meclis gündemine taşındı. CHP’nin sorusunu yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sanayi sitesinin neden olduğu kirliliğe ve kötü kokulara rağmen, “Orada arıtma sistemi var” yanıtını verdi.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, bölge halkının şikâyetçi olduğu Eğri Çayı’nın temizlenme çalışmalarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sordu. Eğri Çayı’ndan atıklarının neden olduğu kokular nedeniyle hastalıkların artabileceğini ve yerleşim yerlerinin bundan etkilendiğini ifade eden Tutdere, alınan önlemleri sordu.

‘Temizliyoruz’ yanıtı
Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bölgede var olduğu bilinen ancak çalışmadığı için eleştirilen arıtma sistemini gündeme getirdi. Birgün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre; Kurum yanıtında, Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi’nde oluşan atık suların arıtılması için bir atık su sisteminin mevcut olduğunu iddia etti. Bu sistemin bir önceki yıldan itibaren çalıştığını öne süren Bakan Kurum, “Eğri Çayı deşarj edilmektedir” dedi.

Atatürk Barajı da kirli
Dokuz kente sulama suyu için kaynak olan Atatürk Barajı’ndaki kirlilik de gündemdeki yerini koruyor. Adıyaman Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, kent merkezinin ve sanayi sitesinin atık suları Atatürk Baraj Gölü’nü kirletiyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kokudan-durulmuyor-ama-bakanlik-sistem-var-diyor_174100.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!