Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Genç Köprü'ye Ağıt

Ankara tarihine gönül ve emek vermiş olan değerli yazar Ümit Sarıaslan diyor ki: "Ankara Belediyesi, Ankara'nın ve Türkiye'nin kaç kuşağının belleğinde yer etmiş Gençlik Parkı Büyük Köprüsü'nü yıktırdı... Her şeyi bekler, bir biçimde yeniden yapılanma adı altında nice tahribatın yapılabileceğini kestirebilir ama yüz yıl düşünsem, o köprünün, sanki

Cumhuriyet ANKARAGençlik Parkı'ndaki o güzelim Büyük Köprü yok artık. Mayıs sonunda, iki gün içinde, acımasızca yıktırıldı. Sadece 70 yaşındaydı. Atatürk döneminin Ankara'ya en güzel armağanlarından birisi olan Gençlik Parkı içinde Büyük Köprü zarif bir eserdi. Rant çağının gaddarlığına kurban gitti.

Ankara tarihine gönül ve emek vermiş olan değerli yazar Ümit Sarıaslan diyor ki: "Ankara Belediyesi, Ankara'nın ve Türkiye'nin kaç kuşağının belleğinde yer etmiş Gençlik Parkı Büyük Köprüsü'nü yıktırdı... Her şeyi bekler, bir biçimde yeniden yapılanma adı altında nice tahribatın yapılabileceğini kestirebilir ama yüz yıl düşünsem, o köprünün, sanki başka yapacak 'ilk iş ve işlem' yokmuş gibi, ilk ağızda yıkılmasına ihtimal veremezdim." Başkentin tarihî kişiliğinin güçlü bir vicdanı olan Ümit Sarıaslan, bu olayı ikinci Mostar yıkımı olarak tanımlıyor. Mostar Köprüsü'nü iç savaşta hunharca yıktılardı. Bu insanlık ve uygarlık utancını UNESCO'da yüreğimiz kanayarak anlatıp lânetledik. İslam âleminin düşmanlarından kimisi suskun kaldı, kimisi riyakâr veya küstah bir tavırla savunmaya kalkıştı.

Yıllar sonra, Mostar Köprüsü'nün bir benzeri inşa edildi aynı mevkide... Ama aynı güzellikte değil... Yıkımcılar, menfur amaçlarını gerçekleştirmiş oldular. Ne kadar acıklıdır ki iç ve dış düşmanlar muradına ererken tarihî değerler ve çağdaş güzellikler yok oluyor. Kurban, kalakalıyor kurbanlığıyla. Yıkıcılar sevinç ve övünç içinde... Yaptıkları kötülükler onların yanına kâr kalıyor. Yazıklar olsun.

http://www.yapi.com.tr/haberler/genc-kopruye-agit_62799.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!