Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gençlik Parkı Baharla Birlikte Hizmete Açılacak

Melih Gökçek, Gençlik Parkı'nın çok daha modern ve kullanışlı yeni görüntüsüyle çok kısa bir zamanda hizmete açılacağını bildirdi. Başkan Gökçek, 'Cumhuriyet döneminin en görkemli parkı olan Gençlik Parkı'nın, tiyatroları, gezi alanları, çay bahçeleri, yeşil alanları ve diğer birçok özelliği ile tüm Ankaralıların büyük bir keyifle gelip vakit

Zaman Gazetesi
1 Gençlik Parkı Baharla Birlikte Hizmete Açılacak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Gençlik Parkı'nın çok daha modern ve kullanışlı yeni görüntüsüyle çok kısa bir zamanda hizmete açılacağını bildirdi. Başkan Gökçek, 'Cumhuriyet döneminin en görkemli parkı olan Gençlik Parkı'nın, tiyatroları, gezi alanları, çay bahçeleri, yeşil alanları ve diğer birçok özelliği ile tüm Ankaralıların büyük bir keyifle gelip vakit geçirecekleri tam bir aile parkı olacağını, eski güzel kimliğine kavuşacağını' dile getirdi.

Gökçek, Ankara Garı ile Opera binası arasındaki 275 bin metrekarelik alandaki Gençlik Parkı'nda öncelikli olarak yeşil alan miktarını artırdıklarını belirtti. Var olan yeşil dokunun korunduğunu, ıslah çalışmaları tamamlanan havuzun etrafının boydan boya çalı ve çiçek türü bitkilerle süsleneceğini anlatan Gökçek, "İlk olarak parktaki ağaçların tek tek büyüklüklerini ve cinslerini tespit ederek kimliklendirdik ve hepsine birer numara verdik. Yapıların içine gömülmüş olan ağaçları ortaya çıkartarak, ıslah edip düzeltiyoruz. Ayrıca parka 5 bin 500 yeni ağaç dikimini de gerçekleştireceğiz. Yani yeşil alanları eskiye göre çok daha büyütüyoruz." dedi.

Gökçek, parkın Ulus, Metro, Gençlik Merkezi, 19 Mayıs Stadyumu karşısı, Gar ve Nikah Salonu olmak üzere 6 giriş ve çıkışının bulunduğunu anlatarak, nikah salonu, eski bando binası ve Ulus girişindeki karakol binasının restore edildiklerini kaydetti. Parktaki en önemli çalışmalardan birinin de 'Monaray' adı verilen ve özel direkler üzerinde trenli gezi imkanı tanıyan sistem olduğunu bildiren Gökçek, bununla Ankaralılara eski tren nostaljisini yaşatacaklarını söyledi. Parktaki havuzda, Türkiye'de kentsel parklar arasında bir ilki uygulayacaklarını aktaran Gökçek, parkın ve havuzun çok özel bir ışık dizaynıyla aydınlatılacağını bildirdi. Gökçek, parka Cumhuriyet Anıtı dikmeyi planladıklarını da bildirerek, arka plana alınan çay bahçeleri ve kafelerin de modern yapılar olacağını ifade etti. Ayrıca parkın Opera binası sınırında bulunan ağaçsız bölgede TÜBİTAK ile birlikte yapılan çalışmayla 'Bilim Merkezi' inşa edileceğini anlatan Gökçek, Necip Fazıl Kısakürek ve Kemal Sunal Kültür Merkezlerinin tamamen yıkıldığını ve yerlerine aynı adları taşıyan, 350 kişilik yeni kültür merkezi inşa edildiğini bildirdi.

Gar'ın karşısındaki meydanın altında 113 araç kapasiteli kapalı otopark yapıldığını söyleyen Gökçek, Lunapark'ın da ufak tefek değişikliklerle daha modern hale getirileceğini kaydetti. Gökçek, "Park, yeni modern görünümüyle eski hüviyetine kavuşacak." dedi. Projenin mimarı Öner Tokcan ise "Parkımızda bundan böyle sadece yeşillik, cam ve membran olacak. Vatandaşlarımızın güneşten ve yağmurdan korunabileceği bir Gençlik Parkı, yazın da kışın da hizmet verecek." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/genclik-parki-baharla-birlikte-hizmete-acilacak_66567.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • bu gün haziranın 14 ü ama hala gençlik parkı açıldı mı bilmiyoruz .=( YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!