Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gençlik Parkı’ndaki Çalışmalar 4 Yıl 4 Ay Sonra Tamamlanabildi

Anakent Belediyesi’nce, başkentin simgelerinden Gençlik Parkı’nda Mayıs 2005’te başlatılan çalışmalar 4 yıl 4 ay sonra tamamlanabildi. Anakent Belediyesi’nin daha önce 3 kez çeşitli gerekçelerle iptal ettiği parkın açılışını ağustos ayının sonunda gerçekleştirmesi bekleniyor. Parka, resmi açılış yapılmadan önce yurttaşların girmesine izin

Cumhuriyet ANKARA
Gençlik Parkı’ndaki Çalışmalar 4 Yıl 4 Ay Sonra Tamamlanabildi

Anakent Belediyesi’nce, başkentin simgelerinden Gençlik Parkı’nda Mayıs 2005’te başlatılan çalışmalar 4 yıl 4 ay sonra tamamlanabildi. Anakent Belediyesi’nin daha önce 3 kez çeşitli gerekçelerle iptal ettiği parkın açılışını ağustos ayının sonunda gerçekleştirmesi bekleniyor. Parka, resmi açılış yapılmadan önce yurttaşların girmesine izin verilmiyor. Bir zamanlar Ankara’nın en önemli dinlence alanlarından biri olan Gençlik Parkı, Anakent Belediyesi’nin 6 Mayıs 2005’te başlattığı çalışmalar nedeniyle yıllardır kapalı tutuluyordu. Anakent Belediyesi’nin 2005 yılında yenileme ve düzenleme yapmak amacıyla başlattığı çalışmalar kapsamında park yurttaşların kullanımına kapatılmıştı. Anakent Belediyesi’nin çalışmaları yıllarca sürdü. Park içindeki işletmelerin yıkıntıları uzun süre parkın içinde bırakıldı. Yasak olmasına karşın başkentliler uzun süre Ankara’nın kent merkezindeki en büyük en eski parkında moloz yığınlarının arasında dinlenmeye devam etti.

Açılışı 3 kez ertelendi

Anakent Belediyesi 29 Ekim 2006 olarak ilan ettiği parkın açılışını bir yıl ertelemek zorunda kaldı. 29 Ekim 2007 olarak ilan edilen ikinci açılış tarihi de parkta hiçbir çalışma yapılmaması nedeniyle ertelendi. Anakent Belediyesi Mayıs 2008’de parkın içinde 3 yıldır bekletilen moloz ve harfiyat pisliğini kaldırdı. Ardından park içinde yenileme ve düzenleme çalışmalarına başladı. Bu kez parkın 19 Mayıs 2009’da açılacağı belirtildi. Buna karşın parkta yapılan çalışmaların tamamen bitmediği için Gençlik Parkı’nın açılışı 3. kez ertelendi.

Yılan hikâyesine döndü

Gençlik Parkı’nda inşaat ve yenileme çalışmalarının tamamlandığı gözlenirken, yurttaşların parka girmesine izin verilmiyor. Parkın tüm kapılarında bekleyen Anakent Belediyesi’nin güvenlik görevlileri parka girmek isteyen yurttaşlara “henüz resmi açılışın yapılmadığını” söylüyor. 52 ay sonra tamamlanabilen parkın ağustos ayının sonunda resmi açılışının yapılması bekleniyor.

Yontular hâlâ ortada yok

Anakent Belediyesi’nin çalışmaları kapsamında Gençlik Parkı’nın ana kapısında girildiğinde havuzun önünde bulunan kadın ve erkek yontuları yerinden kaldırılmıştı. Parkın ay sonunda açılması planlanırken yontuların hâlâ yerinde olmadığı gözleniyor. Belden üstü çıplak olan yontuların nereye götürüldüğü de bilinmezken, Anakent Belediyesi yontuların yerine konulacağını açıklamıştı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Ali Hakkan, Anakent Belediyesi’nin yontuları parka koymaya niyeti bulunmadığını belirterek, “Çünkü yontuların sökülmesinin de bir anlamı yoktu. Yenileme çalışmaları yontular yerindeyken de yapılabilirdi” dedi. Hakkan, şunları dile getirdi:

“Gençlik Parkı elden gitmiş durumda. Parktaki her şey yıkıldı. Parkın içine fast food dükkânları yapıldı. Bu haliyle ne Ankara’nın kimliğiyle bağdaşıyor, ne de mimari olarak özgün bir kimliği var. Ne modern, ne post-modern... Parka kişiliksiz yapılar yapıldı. Ankara’daki Cumhuriyet döneminin en önemli, en özgün tasarımlarından biri olan Gençlik Parkı’na hiz özen gösterilmeden garip yapılar konuldu.”

Anakent Belediyesi’nin çalışmalarıyla yıkılarak yeniden yapılan Gençlik Parkı’nın insanların belleğindeki Gençlik Parkı olmadığını kaydeden Hakkan, “Bence hiçbir özelliği kalmadı. İnsanların anılarını da bir anlamıyla yok etti. Gençlik Parkı korunup güzelleştirilebilirdi. Ama Anakent Belediyesi yeniden yapma yolunu seçti. Parkı insanların anılarından da yok etti” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/genclik-parkindaki-calismalar-4-yil-4-ay-sonra-tamamlanabildi_71332.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!