Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi

Başbakanlık, Dış Ticaret Müsteşarlığı İthalat Genel Müdürlüğü'nden alınan bir yazıda Avrupa Birliği ile ülkemiz arasında Gümrük Birliğinin esaslarını

Ankara Ticaret Odası/DT.212/aşbakanlık, Dış Ticaret Müsteşarlığı İthalat Genel Müdürlüğü'nden alınan bir yazıda Avrupa Birliği ile ülkemiz arasında Gümrük Birliğinin esaslarını düzenleyen 1/95 sayılı OKK'nın 16. Maddesi uyarınca Topluluk ile Ülkemiz arasında Ortak Ticaret Politikası uygulanmasını teminen Avrupa Birliği'nin 3. Ülkelere Tercihli Ticaret Rejimlerinin 5 yıllık bir süre zarfında Ülkemizce de üstlenilmesi gereğine dikkat çekilmiştir. Yazıda AB'nin Otonom Tercihli Rejimleri arasında, En Az Gelişmiş Ülkelere (EAGÜ) ve Gelişme Yolundaki Ülkelere (GYÜ) uygulanmakta olduğu tek taraflı ticari tavizler kapsamında Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) de bulunduğu hatırlatılarak, AB'nin halen herhangi bir anlaşmaya dayanmaksızın GTS kapsamında 93.Fasılda yer alan harp silahları hariç olmak üzere tüm ürünlerde EAGÜ'lere gümrük vergisinden muaf olarak GYÜ'lere ise ortak gümrük tarifesinin altında tercihli gümrük vergileri ile pazara giriş imkanı sunulduğu belirtilmiştir.
Bu kapsamda, Gümrük Birliği'nden kaynaklanan yükümlülüklerimiz çerçevesinde Topluluğun Ortak Ticaret Politikalarına uyum sağlayabilmesi, ithal maliyetlerinin azaltılarak ulusal sanayiimizin uluslararası pazardan rekabet gücünün artırılabilmesi ve Topluluk üreticileri ile arasındaki haksız rekabetin giderilmesini teminen Odamızın görüşlerini alarak 2002 yılı İthalat Rejimi Kararına Ek Karar ile anılan Karar Eki II Sayılı Liste kapsamında yer alan ham madde ve arar mamül niteliğindeki bazı sanayii ürünlerinde AB'nin bahse konu tercihli sistemine kısmen uyum sağlandığı ifade edilmiştir.
Diğer taraftan Müsteşarlığa yapılan müracaatlarda GTS Kapsamına yeni ürünlerin ilave edilmesi talep edildiğine işaret edilmekte ve oluşturulan sistem hakkında firmalarımızın bilgilendirilmesi ve bir örneği yazımız ekinde sunulan liste kapsamı ürünlerin yerli ürteimlerinin olup olmadığı söz konusu ürünlerin GTS kapsamına dahil edilip edilmemesine ilişkin Odamız görüşleri talep edilmektedir.
Odamız görüşüne esas oluşturulacak firmanız görüş ve önerilerinin 28 Mayıs 2002'ye kadar tarafımıza (ATO Dış Ticaret ve Turizm Müdürlüğü Tel/Fax: 0 312 286 40 36, E-mail: distic@atonet.org.tr) iletilmesini rica ederiz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/genellestirilmis-tercihler-sistemi_767.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!