Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Germencik Köylüleri Valiliğe Sesleniyor

Neşetiye Çayı’nın kenarına üç yıl önce kurulan taş ve kum ocağı, köylülerin kabusu oldu. Toz bulutu, tarımı baltaladı, bölgeyi nefes alınmaz hale getirdi. Vatandaş, "Çevre katliamına seyirci kalınmasın" çağrısı yaptı.

Milliyet Gazetesi
Germencik Köylüleri Valiliğe Sesleniyor

Neşetiye Çayı’nın kenarına üç yıl önce kurulan taş ve kum ocağı, köylülerin kabusu oldu. Toz bulutu, tarımı baltaladı, bölgeyi nefes alınmaz hale getirdi. Vatandaş, "Çevre katliamına seyirci kalınmasın" çağrısı yaptı.

Aydın İl Özel İdaresi’nin 2006’da düzenlediği ihaleyi kazanan Kaan Madencilik, Neşetiye Çayı üzerinde kurulacak taş ve kum ocağını beş yıl süreyle işletme hakkı elde etti. Ancak, ocağın faaliyete geçmesiyle birlikte etraftaki Neşetiye, Abdurrahmanlar ve Kızılcapınar köylerinde hayat kabusa döndü. Şirketin, imzalanan sözleşmenin 11. maddesine uymadığı iddia edildi. Bu madde, "Malzeme alımı, çay yatağının doğal yapısını bozacak çukur ve engebeler oluşturmadan, akarsu akış düzenini bozmadan, bir metreden fazla derine inmeden, taşıma ve benzeri bir nedenden dolayı yörede bulunan tesislere ve civar tarım arazilerine zarar vermeden yapılmalı" diyor.

23 kez tutanak tutuldu

Çevre sakinleri isyanda. Zeytin ve incir ağaçlarıyla verimli tarım arazileri toz tabakası altında. Rekoltenin önemli ölçüde düştüğü, salça, tarhana, meyve ve sebze kurutma işinin sona erdiği öne sürüldü. 25 metre derinliğinde çukurlar açılması nedeniyle çay yatağının değiştiği, köy yollarının da göçme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. Üç köyün muhtarları, ocağın kapatılması için defalarca Germencik Kaymakamlığı’na ve Aydın Valiliği’ne başvuru yaptı. 23 kez tutanak tutulmasına rağmen ocağın faaliyetleri sürüyor. Köylüler son olarak, Başbakanlık’a, Çevre ve Orman Bakanlığı’na, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na şikayet dilekçesi yolladı.

Kızılcapınar Köyü Muhtarı Zülfikar Metin, "Toz yüzünden tarımsal verimde ciddi düşüş var. Köy yaşamının doğal gerekleri olan meyve kurutulmasını, salça yapımını, tarhana yapımını unuttuk artık. Özellikle yaz aylarında nefes almak bile imkansız hale geliyor. Köyün içinden geçen kamyonların yarattığı sorunlar da cabası. Ekosistem bozuldu. Kimse bizi dikkate almıyor. Yetkililer, ocağı kolluyor. Valiliğe sesleniyoruz, burası kapatılsın" diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/germencik-koyluleri-valilige-sesleniyor_67952.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!