Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Geyiğin Boynuzu Kırıldı

Yıllarca ‘kent amblemi’ olarak kullanılan Sıhhiye’deki Hitit Güneş Kursu yıpranmaya başladı. Heykelde yer alan geyiklerden birinin boynuzu kırıldı. İki boynuzun koli bantlarıyla sarılı olması da dikkat çekti.

yapi.com.tr
Geyiğin Boynuzu Kırıldı

Hürriyet'ten Sedat Cenikli'nin haberine göre, Ankara’da uzun yıllar kentin amblemi olarak da kullanılan Sıhhiye’deki Hitit Güneşi Kursu, bakımsızlıktan dökülmeye başladı.

Kentin simge yapıları arasında yer alan heykeldeki üç geyikten birinin boynuzu kırık halde dururken, farklı noktalarında da kırılma ve açılmalar meydana geldi. Heykeldeki kırık boynuz ile ortadaki büyük geyiğin boynuzu da koli bantlarıyla sarılı olması dikkat çekti. Heykelin bazı noktalarında ise eylem ve gösterilerde asılan pankartların bağlanması için kullanılan ipler yer alıyor.

Ankara'ya yakışmıyor

Heykelin bakımsızlığı Başkentliler kadar şehir dışından gelenleri de rahatsız etti. Eşiyle birlikte Mardin’den gelen Latif Gündüz heykelin önünde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra heykelin bakımsızlığının Ankara’ya yakışmadığını söyledi. Gündüz tepkisini şöyle dile getirdi:

“Heykeli hep televizyonda görürdük. Ankara’da en çok görmek istediğim yer Anıtkabir ve bu heykeldi. Ama hiç böyle harap bir halde olacağını düşünmemiştim. Boynuzu kırık, her yerinde bant var. Çevre düzenlemesi yapılmış ama heykele bir düzen verilmemiş.”

Özgürlüğü ve barışı simgeliyor

Alacahöyük’te bulunan eski Anadolu uygarlıklarından Hatti’lere ait bir eser olan Hitit Güneşi, 1973’te, dönemin Belediye Başkanı Vedat Dalokay tarafından şehrin amblemi olarak seçilip, Ankara’nın amblemi yapılmıştı. İslamiyet öncesi bir topluma ait olduğu için sağ ve sol görüşlü Başkentliler arasında tartışmalara sebep olan  ve heykeltıraş Nusret Suman tarafından yapılan Hitit Güneşi Kursu Heykeli, 1978’de Sıhhiye Meydanı’na yerleştirilmişti. Heykel, doğanın çoğalmasını, üremesini, özgürlüğü ve barışı simgeliyor.

Tartışmalara konu oldu amblem olmaktan çıkarıldı

37 yıldır Sıhhiye’de yer alan Hitit Güneşi Kursu, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in 1994’te belediye başkanı olmasıyla tartışma konusu oldu. 1995’te, Başkan Melih Gökçek başkanlığındaki Büyükşehir Belediye Meclisi, simgesi Hitit Güneşi Kursu olan şehir ambleminin, Atakule-cami minaresi ve 3 yıldız ile değiştirilmesi yönünde karar aldı.

Muhalefetin belediye meclis üyeleri, konuyu Ankara 2. İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme amblemi, ‘Belediyenin amblem belirleme yetkisi olmadığı’ gerekçesiyle Meclis kararını iptal etti. 2004’te ise Atakule figürlü amblem tekrar kullanılmaya başlandı. 2007’de de Ankara 3. İdare Mahkemesi, ‘Ankara’yı anlatmıyor’ gerekçesiyle Atakule figürlü simgeyi reddetti. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 15 Temmuz 2011’deki olağan oturumunda ise Atakule figürlü amblemdeki yıldız sayısı 3’ten 5’e çıkarılarak yeniden kullanılmaya başlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/geyigin-boynuzu-kirildi_130473.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!