Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gezi Parkı Açıldı

Taksim Gezi Parkı 23 gün sonra açıldı. Çalışmaların bittiğini Gezi'de incelemelerde bulunan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu duyurdu. Vali Mutlu, Gezi Parkı'nın açılışını yaparken dışarıda da protesto vardı. Islık çalan bir grup, ''Her yer Taksim her yer direniş'' sloganları attı.

yapi.com.tr
Gezi Parkı Açıldı

15 Haziran’dan bu yana halka kapalı olan Gezi Parkı açıldı. Park, açılmadan önce sabah saatlerinde belediye ekipleri tarafından temizlenerek açılış için hazırlandı.

Günlerdir Gezi Parkı’nda nöbet tutan polis ekiplerinin güneşten korunmak için kullandığı şemsiyeler ile oturduğu sandalyelerin çoğu toplandı.

Parka girmek için bekleyenlerin sayısı artıyor

Parkın içinde son hazırlıklar tamamlanırken, parka girmek için bekleyenlerin sayısının da saatler ilerledikçe artmaya başladığı gözlendi. 23 günden beri polisin beklediği Gezi Parkı'na girmek için sabırsızlananlar, parkın girişindeki merdivenlere çekilen polis güvenlik şeridi önünde bekliyor.

Forumlar Gezi'ye

Taksim Dayanışması da Gezi Parkı’nın halka kapatılmasına ve Cumartesi günü yaşanan olaylara tepki göstermek amacıyla diğer parklarda yapılan forumları Gezi Parkı’na taşıma kararı aldı. Açıklamada “Bugün saat 19.00’da kendiliğinden yeşererek yalnızca İstanbul’a değil tüm Türkiye’ye bir demokrasi örneği olarak yayılan forumlarımızın ışığını Gezi Parkı’na da taşımaya kararlıyız. Bütün dünyaya örnek olan dayanışmamızdan, taleplerimizden ve kazanımlarımızdan vazgeçmedik ve asla vazgeçmeyeceğiz” denildi.

İstanbul Valisi Gezi'de incelemede

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Gezi Parkı'nda incelemelerde bulunuyorlar.

Mutlu, ''Son durumu göreceğiz, inceleyeceğiz, sonra açıklama yapacağız'' dedi.

Vali'den gazetecilere 'şu açıdan çekin' uyarısı

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir Gezi Parkı’nda gazetecilere poz verdi.

Vali Mutlu’nun gazetecilere hangi açılardan fotoğraf çekeceklerini söylediği anlar dikkat çekti.

Vali Mutlu, gazetecilerin “Sayın Valim ters ışık var” şeklindeki sözlerine, “Düz çekemiyor musunuz? Parkın derinliğini alın. Alırsınız ya” şeklinde cevap verdi.

Vali Mutlu'dan açıklama: Parkın İstanbullular ile buluşma vakti

İncelemelerinin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Vali Mutlu, şunları söyledi:

Değerli basın mensupları Gezi Parkımızda Büyükşehir belediyemiz tarafından yapılmış olan son düzenlemeleri görmek üzere yerinde bir tespit incelemeler yaptık. Yapılmış olan çalışmaların  ne kadar mükemmel olduğunu gördük. Büyükşehir belediyemize yürekten teşekkürlerimizi iletiyoruz. Ağaçlarla çiçeklerle fıskiyelerle süslü bu park cennet İstanbulumuza yeni bir cennetten köşe hediyesi oluyor. Ümit ediyoruz halkımız tarafından da da bundan sonraki süreçte İstanbulluların hizmetine girecek. Eksiklikler olabilir bundan sonra da eksik yerler tamamlanır. Aileleriyle çocuklarıyla halkımız gelecek parkları kullanacak. Parklar çocuklar aileler yaşlılar gençler içindir. İstanbullular'a ait olan parkın İstanbullularla buluşma vaktidir. Halkımızı buraya davet ediyoruz. Beyoğlu belediyesinin böyle bir çadır kurma faaliyeti söz konusu değildir. Burada çadır kurulması söz konusu değil. Ama yine Beyoğlu belediyesinin burada bir ramazan etkinliği var. Ramazan ayına mahsus sadece oruç saatlerine mahsus olmak üzere belli bir mühlet etkinliği olacak.

Forum çağrısı

Şu anda da görüyorsunuz… Hedefimiz nedir burada halkımızın parkı kullanması. Parklar halkındır. Bu insanlar arasında en ufak bir ayrım söz konusu değildir. İstanbullu hemşerilerimiz parklarımızın sahibidir. Halkımıza ait olan parkları halkın giremeyeceği, gösteri alanına dönüştürülmesi halka eziyettir. İstanbul halkı halk olarak parkına sahip çıkar. Gösteri yapmak isteyenlere yasalarda var olan bize müracaat ederlerse bu hakların kullandırılmasını sağlarım. Bazı gruplar Bu park bize aittir diyerek bir grup kendini bu halkın yerine koyarak buranın sahibi halk değil bizleriz derse buna müsaade etmeyiz.

"Kırk defa söyledim"

Parkları bloke etmek gösteri mahalli haline getirmek, bunlara asla ve asla müsaade etmeyiz. Hukukun dışında işlere müsaade etmeyiz. Kucaklaşma sevgi barış kardeşlik istiyoruz. Ramazan ayına girdik. Bu ayda bütün kırgınlıklar ortadan kaldırılır. Kimsenin burada kontrolü ele alır istediğim gibi hareket ederim deme hakkı yoktur. Her hukuk dışı işleme müdahale insanlarımızın bu güzel mekanları kullanımına engel oluşturmaktadır. Ama bu görev, yerine getirmede tereddüdümüz olmaz. Burası bir forum alanı değil. Burası bir dinlenme alanı. Hukuk dışı toplanmalara yapılan çağrıların tamamı bir suçtur. Kimse kamuya açık bu alanlarda izinsiz gösteri yapamaz ve çağrı yapamaz. Kırk defa söyledim daha ne kadar söyleyeyim. İzinli gelen müracaatları değerlendiriyoruz ve gerekli izinleri veriyoruz.

Kanunu tanımıyoruz diyenlere kanunu gösteririz. Gezi Parkı ile ilgili adli veya idari mercilerle ilgili verilmiş bir karar yoktur. Buradaki imar planlarıyla ilgili verilmiş bir karar vardır. Ama bu karar Gezi parkıyla ilgili bir karar yoktur. Gezi parkıyla asla ilgisi olmayan bir karar verilmiştir idari yargı tarafından. Birçok şey birbiriyle karıştırılıyor. Sanki verilen karar Gezi Parkı’yla ilgiliymiş gibi. Asla ve asla Gezi Parkı’yla ilgili verilmiş olumsuz bir karar yoktur. Karar imar planıyla ilgilidir ve Gezi Parkı’nın dışındadır.

Park dışında protesto

Vali Mutlu, Gezi Parkı'nın açılışını yaparken dışarıda da protesto vardı. Islık çalan bir grup, ''Her yer Taksim her yer direniş'' sloganları attı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gezi-parki-acildi_110379.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!