Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

GİMO: Raylı Sistem Şart ancak Sık Sık Güzergah Değiştirilmesi Yanlış

Gaziantep İnşaat Mühendisleri Odası (GİMO) Başkanı Metehan Gündüz, şehir içi ulaşımı rahatlatmak için yapılan raylı sistemin, toplu taşıma ilkesi açısından doğru olduğunu söyledi.

Zaman Gazetesi
GİMO: Raylı Sistem Şart ancak Sık Sık Güzergah Değiştirilmesi Yanlış

Gaziantep İnşaat Mühendisleri Odası (GİMO) Başkanı Metehan Gündüz, şehir içi ulaşımı rahatlatmak için yapılan raylı sistemin, toplu taşıma ilkesi açısından doğru olduğunu söyledi. Raylı sistemin Gaziantep için şart olduğunu belirten Gündüz, ani kararlarla sık sık güzergah değiştirilmesini doğru bulmadığını kaydetti. Gündüz, yaptığı açıklamada, ani güzergah değişikliğinin sistemin gücünü zayıflattığını ve doğru bir seçim olup olmadığı konusunda tereddütlere yol açtığını ifade etti.

Kent içi ulaşımın karayoluna dayalı olarak yürütülmeye çalışıldığını belirten Gündüz, "Kentsel ulaştırma teknik ve ekonomik boyutların ötesinde birey ve toplum için mutluluk veya mutsuzluk sorunu halinde gündeme oturmaktadır. Bazı enerji kaynaklarının tükenecek olması ve enerji bunalımı nedeniyle otomobil odaklı çözümlerden toplu taşıma ağırlıklı ulaştırma politikasına dönmemiz gerekmektedir. Kentsel ulaştırma sorununun çözümü konusunda ana ilke, toplu taşımanın etkinliğinin arttırılması ve otomobil kullanımının caydırılmasıdır." dedi.

Kentsel raylı sistem yapımlarının ülke düzeyinde belirli kurallara dayanılarak yapılması gerektiğini kaydeden Gündüz, şöyle konuştu; "Bu şekilde, taşıt ve hat elemanlarının ihtiyacını karşılayacak ulusal sanayi oluşacak ve dışa bağımlılık önlenebilecektir. Artan nüfus, sanayinin gelişimi ve buna bağlı olarak artan çalışan sayısı ile bunun yanında, turizm ve sağlık sektörlerinde yapılan yeni düzenlemeler, toplu taşımacılık hizmetlerini vazgeçilmez hale getirmiştir. Kentimizin etkin toplu taşıma ihtiyacı olduğu bir gerçektir. Bu tür yatırımlar ciddi etütler ışığında planlanmalı ve yapılan plan ve projeler, sivil toplum kuruluşları ile de paylaşılarak, tam destek, güven ve karalılık ile uygulanmalıdır."

Demiryolu ağı veya raylı sistemlerin mantığı gereği ve uygulamaları ile yerleşim merkezlerini en kestirme güzergahlarla geçmek üzere planlandığını kaydeden Gündüz, planlamalar yapılırken yaşam kaynaklarının ve çevreninde tahrip edilmeden yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gimo-rayli-sistem-sart-ancak-sik-sik-guzergah-degistirilmesi-yanlis_71320.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!