Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gizli Kalmış Antik Kent

Zonguldak'ın sahil beldesi Filyos'ta sürdürülen arkeolojik kazılarda MÖ 7. yüzyıla ait antik bir kentin kalıntıları ortaya çıktı.

Cumhuriyet Gazetesib>Zonguldak'ın sahil beldesi Filyos'ta sürdürülen arkeolojik kazılarda MÖ 7. yüzyıla ait antik bir kentin kalıntıları ortaya çıktı. Kazı Başkanı Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sümer Atasoy, Tios, Teion ve Tium gibi isimler alan antik kent yerleşmesinin Helen ve Roma dönemine ait kalıntılar içerdiğini belirterek "Çok önemli bir antik kent burası, çünkü topraküstü kalıntıları onu gösteriyor, ama hiç bahsedilmiyor; tarihte önemsiz bir kentmiş gibi geçiştirilmiş. Nedenini anlamaya çalışıyoruz" dedi.

Deniz altında kazı yapılacak
Zonguldak Valiliği'nin desteği ile Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ile Karadeniz Ereğlisi Müzesi Başkanlığı tarafından yürütülen kazılarda Helen ve Roma dönemine ait kalıntılar ortaya çıktı. Prof. Dr. Atasoy, kale, sahil suru, mendirek, antik liman ve tiyatronun bulunduğu bir yayılım alanı olan kentle ilgili olarak şu bilgileri verdi:

"Tiyatronun hemen altında da mezarlar var ve hepsi tahrip edilmiş. Bir savunma kulesi bulunuyor. Fabrikanın arkasında su kemeri var. Toprak üstünde görünenler bunlar. Deniz altında kalan mendirekse 6 metre genişliğinde 150 metre uzunluğunda, balık adamlar bu sene yapacakları çalışmayla bunun ne olduğunu anlamaya çalışacaklar."

Filyos'un önceleri küçük bir balıkçı kasabası olduğunu, ancak daha sonra gelişmiş bir şehir olduğunu dile getiren Atasoy, "Bu kadar görkemli tiyatrosu olan, bu kadar büyük kulesi olan bir kentten neden söz edilmemiş tarihte, bunu çözmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gizli-kalmis-antik-kent_55814.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!