Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

GMK’deki Kaldırım Çalışmasına Eleştiri

Anakent Belediyesi’nin Kızılay-Tandoğan arasındaki Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK) kaldırımlarını yenilerken, ağaçların kök, gövde ve dallarına zarar vermesi tepki çekti. Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri Redife Kolçak, “Anakent Belediyesi her zaman olduğu gibi yeşil örtümüzü hırpalayıcı çalışmalarına bir yenisini daha ekledi” dedi.

Cumhuriyet ANKARA
1 GMK’deki Kaldırım Çalışmasına Eleştiri

Anakent Belediyesi’nin Kızılay-Tandoğan arasındaki Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK) kaldırımlarını yenilerken, ağaçların kök, gövde ve dallarına zarar vermesi tepki çekti. Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri Redife Kolçak, “Anakent Belediyesi her zaman olduğu gibi yeşil örtümüzü hırpalayıcı çalışmalarına bir yenisini daha ekledi” dedi.

Anakent Belediyesi, yurttaşların yoğun şikâyeti nedeniyle GMK Bulvarı’ndaki granit küp taşları kaldırarak yerine granit bordür ve granit plak taşlar döşüyor. Kaldırım çalışmasına yurttaşlardan ve esnaftan gelen çok sayıda şikâyet üzerine başladıklarını belirten Anakent Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri, yaklaşık 18 yıl önce yapılan küp taş kaldırımların insanların, özellikle kadınların yürümekte zorlandığını ifade ettiler. Kaldırımların granit plak taşla kaplandığını söyleyen yetkililer, GMK Bulvarı’na toplam 25 bin metrekare granit plak taş döşeneceğini söylediler. Yetkililer yağmurlu ve karlı havalarda kaldırımlarda yürüyen yayaların kaymaması için de granit plak taşların üzerinin yakılarak pürüzlendiğini açıkladılar.

Belediyenin kaldırım yenileme çalışmaları sırasında ise ağaçların zarar görmemesi konusunda, “özensiz” davrandığı belirtiliyor. Çalışmalar sürerken bazı ağaçların köklerinin açıkta bırakıldığı, bazılarının da kesildiği gözleniyor. Bulvar üstünde aralarında çok sayıda çınarın da olduğu ağaçların gövdelerinin de “yaralar” aldığı gözlerden kaçmıyor.

Yenileme çalışmaları ‘vahşi bir tablo’

Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri Redife Kolçak, belediyenin GMK’deki kaldırım yenileme çalışmalarını “nasıl yapıyor” diye bizzat yerinde görmeye gittiğinde “yine vahşi bir tablo ile karşılaştığını” dile getirdi. Kolçak, “Ancak Anakent Belediyesi her zaman olduğu gibi yıkıcı çalışmalarına bir yenisini daha kazandırdı. Anakent Belediyesi yetkilileri her zaman olduğu gibi yine vurdumduymaz ve gayri teknik, projesiz çalışmalarından birini daha yapmakta” dedi. Kolçak, şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi Ankara’nın özellikle ana ulaşım hatlarında yapılan altgeçit çalışmaları ile tüm anıt ağaç özelliğindeki asırlık çınar ağaçlarımız yok edildi... Tek tük örneklerinin kaldığı GMK Bulvarı haricindeki, her yerde... Ve şimdi onları yok ediyorlar. Yaya ve trafik yolunu ayırmak, yayayı yeşil bir bant içerisinde koruma altına alma amacı güden kaldırım kenarlarındaki bitki havuzlarının içerisindeki yüzlerce odunsu bitki grubunu da sorumsuzca kurutarak ve yer değişikliliği programı yapmadan yok ediyorlar. Toprak üst kodu yüksekliğini korumadan daha alçak bir bordür taşı döşeyerek hem çınarların kökleri açığa çıkarılmış hem de üzerindeki yoğun çalı grubu sökülmüş ve kurutulmuş. Çok mu zordu sizce aynı yükseklikte taş döşeyerek yoğun çalı grubunun korunması? Çok mu zordu aynı yükseklik korunarak ağaçların zarar görmemesi? Oradaki tüm bitkiler kuruyacak. Bunu yapan, yüklenicinin bu uygulamasını takip etmeyen tüm teknik elemanlar, kamu suçu işlemektedirler. Artık bu kadar ‘Ben yaparım ve olur kimse de benden hesap soramaz’ nidalarına dur denmelidir. Kimin parasını hangi hak ve yetki ile bu kadar sorumsuzca harcayabilirler? Küp taşlar yerinde sökülebilir ve yeni bir malzeme ile döşeme yapılabilir ama çınarların, kurutularak yok edilen bitkilerin hesabını kim verecektir? Tüm yeşil dokuyu sarf malzemesi olarak gören Anakent Belediyesi bilmelidir ki yaşamın geleceği ağaçlarımızdadır. Bu kadar geriye dönülemez teknik hatayı yapan kişilerin artık hesap vermesi gerekmektedir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/gmkdeki-kaldirim-calismasina-elestiri_71145.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • sadece cevre boyutu ile kalsa yine iyi! calisanlarin kisisel koruyucu ekipmanlari olmadigi gibi etrafa da gurultu dehseti saciyorlar. gecenin bir korunde uykumuzu ic ediyorlar!! yarim saat surdukten sonra oh bitti uyuyalim derken yarim saat sonra yine gumburt! diye bir sesle uyaniyoruz!!! emniyet gucleri de valilik izni old. icin kayitsizlar!! gece calismasina son verilsin!! YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!