Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Göcek Koyları Talan Ediliyor”

Göcek Turizm ve Kültür Derneği, Göcek'te, doğal güzelliğini hâlâ koruyabilmiş koyların rant peşindeki şirketler tarafından işgal edildiğini söyledi.

yapi.com.tr
“Göcek Koyları Talan Ediliyor”

Göcek Turizm ve Kültür Derneği sosyal medya hesabından açıklama yaparak Göcek’te, halkın kamusal alanları, doğal güzelliğini hala koruyabilmiş koyların rant peşindeki şirketler tarafından işgal edildiğini söyledi.

Sözcü’den Mustafa Sarıipek’in Haberine göre; son olarak Göcek halkının yıllardır denize girmek, piknik yapmak amacıyla gittiği ve Göcek'ten kara yoluyla ulaşılabilen birkaç koydan biri olan İnceburun mevkii kıyı kesiminde 3. Derece Sit alanında kalan 3 bin 459 metrekarelik alanın, 9 yıl 3 aylığına kiralanmasına tepki gösterildi.

Söz konusu şirketin sokağa çıkma yasağında inşaata başladığı belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Sokağa çıkma yasağının uygulandığı 28 Mart tarihinde, İnceburun koyunda inşasına başlanan sözde günübirlik tesis, durumu fark eden vatandaşların müdahalesiyle engellendi.”

Göcek halkının yıllardır doğal haliyle kalması için uğraştığı bu koyların, günübirlik tesis adı altında ‘Beach Club'lara dönüştürülmesine ve rant uğruna talan edilmesine izin verilmeyeceğinin belirtildiği açıklama şu ifadelerle son buldu: “Halkın gireceği ve ulaşabilir son birkaç koydan biri olan İnceburun koyunun özelleştirilmesi ve halkı kamusal alanlarından mahrum edecek ve koylardaki doğal yapıyı tahrip edecek bu tip tahsislerin giderek yaygınlaşma ihtimali yerel halk ve turistler tarafından büyük endişeyle izlenmektedir. Tüm dünyanın yat turizmi cenneti olarak bilip tanıdığı Göcek koylarındaki bu ve benzeri yapılaşmaların doğaya geri döndürülemez zararlar vereceği/ verdiği açıktır. Göcek halkının bu uğurda verdiği mücadele hukuki zeminlerde devam edecektir.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gocek-koylari-talan-ediliyor_184764.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!