Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Göcek Tüneli İnşaatına Başlandı

Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu tarafından 28 Mart yerel seçimlerinden önce temeli atıldığı halde aylarca çalışma yapılamayan Göcek Tüneli'nde,

Yeni Asır
Göcek Tüneli İnşaatına Başlandı

b>Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu tarafından 28 Mart yerel seçimlerinden önce temeli atıldığı halde aylarca çalışma yapılamayan Göcek Tüneli'nde, tünel açma çalışmaları başlatıldı.

Tünelin Dalaman kısmındaki hafriyatı alarak 'ayna' adı verilen giriş bölümünü kazıya hazır hale getiren Göcek Tüneli İnşaat A.Ş elemanları, Göcek kısmındaki giriş bölümünde de hafriyat ve tünel kazısına hazırlık çalışması yapıyor. 'Ayna' adı verilen girişlerin tespitinden sonra iş makineleri ile 12 metrelik tünelin açılmasına başlayacaklarını söyleyen Göcek Tüneli İnşaat Anonim Şirketi yetkilileri, "Bir ay sonra her iki yönden de tünel çalışmasına başlanacak. Dağın altına girilecek" dedi.

Rampa, viraj yok
Dalaman Havaalanı ile Fethiye arasındaki ulaşımı 25 dakikaya düşürecek ve sürücüleri Göcek
rampalarından kurtaracak olan Göcek Tüneli, 26 yıl kullanma hakkı ile yap-işlet-devret modeliyle yapılıyor. Göcek Tüneli İnşaat Anonim Şirketi Yetkilisi Hilmi Arslan, "960 metre uzunluğunda geliş-gidiş 12 metre genişliğinde yapılacak tünelin inşaatına bir ay içinde başlayıp, 2006 yılının mart ayında bitirmeyi hedefliyoruz. Projenin maliyeti 11 milyon dolar" dedi.
Göcek tüneli Dalaman-Göcek arasındaki yolda bulunan 29 keskin virajdan sürücüleri kurtaracak. Araçlar 960 metrelik tünelden normal seyir ile 45 saniye-1 dakika arasında geçebilecek.

20 YILLIK HAYAL
Özal döneminde gündeme geldi

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde yapımı gündemi gelen Göcek Tüneli projesi 8 başbakan, 11 bakan ve 13 hükümet döneminde gerçekleştirilememiş, yerel seçimlerden önce Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu tünelin temelini atarak, 20 yıllık hayalin gerçekleşmesi adımını atmıştı. Ancak inşaatı alan firmanın TEDAŞ'ın elektrik direklerini kaldırmadığını gerekçe göstererek çalışma yapmaması yüzünden 2004 yılının temmuz ayına kadar tünelde hiçbir çalışma yapılamamış, Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen ve Müsteşar Sabri Erbakan'ın "Gerekirse başka firmaya veririz" uyarısından sonra Göcek Tüneli İnşaat A.Ş. çalışmalarını hızlandırmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gocek-tuneli-insaatina-baslandi_22814.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!