Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökçeada Sonunda Elektriğe Kavuştu

2010 yılına elektriksiz giren Gökçeada, beş gün sonra nihayet elektriğe kavuştu. Çanakkale, Bozcaada ve Bursa ’dan Gökçeada’ya nakledilen dev jeneratörler sayesinde adanın yüzde 90’ına, dünden itibaren 07.00-01.00 saatleri arasında elektrik verilmeye başlandı. Yetkililer, yine de adalılardan hatlara fazla yüklenmemelerini istedi.

Radikal Gazetesi
Gökçeada Sonunda Elektriğe Kavuştu

2010 yılına elektriksiz giren Gökçeada, beş gün sonra nihayet elektriğe kavuştu. Çanakkale, Bozcaada ve Bursa’dan Gökçeada’ya nakledilen dev jeneratörler sayesinde adanın yüzde 90’ına, dünden itibaren 07.00-01.00 saatleri arasında elektrik verilmeye başlandı. Yetkililer, yine de adalılardan hatlara fazla yüklenmemelerini istedi.

Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay’ın gözü ise rüzgârda. Çalışmalar kapsamında adaya enerji getiren eski hattın yenileneceğini hatırlatan Atalay, rüzgâr enerjisi yatırımcılarını adaya bekliyor.

Hayati tehlikeli atlattı

Deniz altından geçen enerji nakil hattı henüz belirlenemeyen bir nedenle kopunca Gökçeada’ya 31 Aralık 2009 günü öğlen saatlerinden itibaren elektrik verilemedi. Önceki günkü çalışmalar sırasında elektrik akımına kapılan TEDAŞ işçisi Hüseyin Ercan ambulans helikopterle Çanakkale’ye götürüldü. TEDAŞ Çanakkale Müessese Müdürü Volkan Arpacı, Ercan’ın hayati tehlikeyi atlattığını ve durumunun iyiye gittiğini açıkladı. 

Gökçeada Belediye Başkanı AK Partili Yücel Atalay sorunu ve çözümünü şöyle anlattı: “Deniz altı üç fazlı enerji nakil hattındaki tek fazın kopmasıyla başlayan arızanın giderilmesi için TEDAŞ düğmeye bastı. Özel bir şirketle temasa geçildi. Anakaradan başlayıp adaya uzanan nakil hattının 1600’üncü metresindeki kopuk, özel bir su altı ekibinin çalışmasıyla eski haline gelecek.”

Belediye Başkanı Atalay’ın bir de çağrısı var: “Adaya enerji getiren hat ekonomik ömrünü tamamlamak üzere. Yaklaşık 20 yıldır kullanılan hatların eski olması nedeniyle burada rüzgâr türbini kurulamıyordu. Arızanın giderilmesi sırasında hatlar yenilenecek. Bundan sonra rüzgâr türbini kurulup, enerji elde edilebilir. Bu konuyla ilgilenen yatırımcıları adamıza bekliyoruz. Gökçeada’da 80 megavat gücünde rüzgâr tarlası var.” Gökçeada, Türkiye’nin en verimli rüzgâr gücüne sahip yörelerinden.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokceada-sonunda-elektrige-kavustu_75521.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!