Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökçeada'da Doğalgaz Müjdesi

TPAO, Gökçeada yakınlarında doğalgaz rezervi buldu. Resmi açıklamanın önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor.

Radikal Gazetesiürkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Türkiye anakarası ile Gökçeada arasındaki sularda şubat ayında başlattığı sondaj çalışmalarında doğalgaz yatağı keşfetti. Resmi açıklamanın önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor.

TPAO tarafından Ege Denizi'nde petrol ve doğalgaz aramak için kiralanan Avustralya bandıralı Atwood Southern Cross platformunun Gökçeada yakınlarındaki sondaj çalışmaları 2 Şubat 2008 tarihinde başlatıldı. Başlangıçta Gökçeada'nın 6 millik karasularında planlanan sondaj yeri, TPAO ile Dışişleri Bakanlığı arasında yapılan görüşmeler sonucu Türkiye anakarası ile Gökçeada arasına çekildi. Karadeniz'deki yedi sondajın ardından Ege'de iki sondaj yapmak için kiralanan Atwood Southern Cross, iki aydan kısa bir sürede doğalgaz keşfi gerçekleştirdi.

Edinilen bilgilere göre, 3 bin 200 metre derinlikte doğalgaza rastlanırken, rezerv tespiti için sondaj çalışmalarına devam ediliyor.

Türkiye'de halen Akçakoca açıklarındaki Karadeniz'de ve Trakya bölgesinde doğalgaz üretimi gerçekleştiriliyor. Türkiye'nin şu an yıllık 36 milyar metreküplük doğalgaz tüketimine karşılık, yerli üretim yıllık 1.2 milyar metreküp seviyesinde bulunuyor. Bu üretimin yaklaşık yarısını tek başına TPAO gerçekleştiriyor. TPAO, yerli-yabancı şirketler tarafından üretim yapılan sahalarda da ortak olarak yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokceadada-dogalgaz-mujdesi_60661.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!