Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Gökçek Beceriksizliğine Kılıf Arıyor'

Çankaya Belediyesi'nin, ağaçların korunması için yaptığı başvurudan çıkan kararın kavşağın kapatılmasına zemin hazırladığını savunan Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek 'e karşın, Çankaya Belediye Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Eryılmaz Anakent'in, Kuğulu'nun yol açtığı ve açacağı sıkıntılardan kurtulmaya çalıştığına işaret ediyor.

Cumhuriyet ANKARA/Zeynep ŞAHİN
'Gökçek Beceriksizliğine Kılıf Arıyor'

nakent Belediyesi'nin Atatürk Bulvarı'nı "otobana" çevirdiği Kuğulu - 1 ve Kuğulu - 2 kavşaklarına ilişkin tartışma sürüyor. Çankaya Belediyesi'nin, ağaçların korunması için yaptığı başvurudan çıkan kararın kavşağın kapatılmasına zemin hazırladığını savunan Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek 'e karşın, Çankaya Belediye Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Eryılmaz Anakent'in, Kuğulu'nun yol açtığı ve açacağı sıkıntılardan kurtulmaya çalıştığına işaret ediyor. Kavşağın trafiğe kapatılıp kapatılmayacağına ilişkin son karar beklenirken, Gökçek'in "Yurttaş sıkıntı duyarsa sorumlusu ben değilim" açıklaması dikkat çekiyor.

Anakent Belediyesi'nin kent merkezindeki trafik yükünü hafifletmek amacıyla başlattığı ve bitiş tarihi 3 kez ertelendikten sonra, tamamlanmayan çeşitli işlere karşın trafiğe açılan Kuğulu - 1 ve Kuğulu - 2 kavşaklarına ilişkin tartışma sona ermedi. Anakent Belediye Başkanı Gökçek'in "Kavşağı kapatabiliriz" çıkışıyla, yolun kullanılıp kullanılmayacağı konusu gündeme geldi. Gökçek, Çankaya Belediyesi'nce kavşak aleyhine açılan iki ayrı davaya işaret ederek, kavşağı kapatabileceklerini belirtmiş ve "Mahkeme kararı neticesinde vatandaş sıkıntı duyarsa, onun sorumlusu ben değilim" demişti. Gökçek, eğer mahkemeden kavşağın kapatılmasına ilişkin karar çıkarsa, bez pankart asacaklarını ifade ederek, "Hesabını onlar verecek. Sonuçlarını Çankaya Belediyesi düşünecek'' açıklamasını yapmıştı.

'Gerekirse kapatırız'
Anakent Belediyesi Basın Yayın Koordinatörü Avni Kavlak , Çankaya Belediyesi'nin açtığı davanın sonucunun ellerine ulaştığını ancak kararda "muğlak" ifadeler yer aldığını kaydetti. Karardan, kavşağın trafiğe kapatılıp kapatılmaması gerektiğinin net olarak anlaşılamadığını, kararı inceleyen hukukçuların da net bir karar almakta zorlandığını belirten Kavlak, "Bu nedenle ilgili mahkemeden karara açıklık getirmesini, kavşağı kapatmamıza gerek olup olmadığını bildirmesini istedik. Yanıt bekliyoruz. Gelecek karar ne olursa ona göre hareket edeceğiz. Kapatılsın derse kapatmak zorundayız. Aksi takdirde suçlu durumuna düşeriz. Ama oranın araç trafiğine kapandığını bir düşünün... Ne hale gelecek... Eğer karar sadece ağaçlarla ilgiliyse, artık onun için yapacak bir şey yok" dedi.

Kavşağın olumsuz sonuçlara yol açacağı gerekçesiyle, yargı kararının ardına sığınılarak kapatılmak istendiği eleştirilerini de değerlendiren Kavlak, "Kuğulu çalışıyor, işliyor. Neye göre iyi ya da kötü diyeceğiz? Birine iyi gelen diğerine kötü gelebilir" diye konuştu. Kavlak, kararda çalışmaların durdurulmasının istendiğini, bu nedenle mütahhitlere haber verildiğini ve kavşağa ilişkin yürütülen son çalışmalara şimdilik ara verildiğini de belirtti.

'Dağ fare bile doğurmadı'
Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ise Kuğulu Kavşağı'nın Ankara için bir "utanç abidesi" olmaya doğru gittiğini belirtti. "Dağın fare bile doğurmadığı ama farenin dağ gibi sorunlar doğurduğu bir kördüğüm" dediği Kuğulu Kavşakları'nın "İskender'in kılıcı gibi radikal bir çözüme ihtiyacı olduğunu" vurgulayan Eryılmaz, "Bir Anakent Belediye Başkanı, Çankaya'yı içinde her türden kapan ve tuzağın olduğu ama uzak görüşlülüğün olmadığı hale getirdi" dedi. Eryılmaz, "Dediğim dedikçi ve gündelikçi kararlarla bir şeyler yapmaya kalkarsanız, olacağı ya da olmayacağı budur" diye konuştu. Yargının kendi açtıkları dava üzerine verdiği kararın, sadece ağaçlarla ilgili olduğuna dikkat çeken Eryılmaz, bunun da zaten açıkça belirtildiğini kaydetti.

İmar planıyla ilgili davalarının ise henüz başlangıç aşamasında olduğunu belirten Eryılmaz, kavşak kapatılırsa, bunun faturasının kendilerine kesilemeyeceğine işaret etti. Eryılmaz, "Gökçek, beceriksizliğine kılıf arıyor, zeytinyağ gibi üste çıkmaya çalışıyor" derken, kavşakların, araçları ve araçlarla yayaları birbirinden ayırma şekliyle dünyada tek olduğunu kaydetti. "Böylesi yok. Kavşakların bu yönüyle Gökçek, ödüle layık" diyen Muzaffer Eryılmaz, şunları ifade etti:

"Keşke mahkeme, bir tür ölüm otobanına dönüşen kavşaklarla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verse ve Çankayalılar orayı yürüyüş yolu haline getirebilse... O zaman bulvar, şehrin can damarı, bizlerin de yaşam damarı olur. Araç trafiği de Gökçek'in şehrin merkezine serpiştirdiği otobanlara kayar. Melih Gökçek şunu bilmeli ki; araçlarıyla ve yaya olarak buradan geçen her insanın zihninde ve kalbinde 'Bu kadarı da olmaz ki canım' yaftası yemekte, hergün oradan geçen herkese sayısız kere mağlup olmaktadır."

Rus Büyükelçiliği açmazı
Kuğulu Kavşakları ile ilgili aşılamayan bir diğer sıkıntı ise Rus Büyükelçiliği arazisinin kamulaştırılması. Rus Büyükelçiliği, arazisinin bir bölümünü, kavşak inşaatının aksamaması için bedelsiz olarak Anakent Belediyesi'ne vermişti. Ancak, kavşağın tam işlevini yerine getirebilmesi için, elçilik arazisinin bir bölümünün daha belediye adına kamulaştırılması gerekiyor. Rus Büyükelçiliği'nden alınan bilgiye göre, söz konusu arazi tahsisi için Rusya hükümetinin bakanlar kurulundan karar çıkması gerekiyor. Bu kararın ise ancak 6 ay içinde çıkabileceği belirtiliyor. Dolayısıyla, sorun nedeniyle açılamayan Keneddy Caddesi'nin Atatürk Bulvarı'na bağlanan kısmının, trafiğe dahil edilmesinin daha uzun süre alabileceği ifade ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcek-beceriksizligine-kilif-ariyor_53710.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!