Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökçek Bugün Kızılırmak Suyunu Kesiyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, son 1,5 ay içinde yağan yağmur ve karın barajlarda 150 milyon metreküp su biriktirdiğini belirterek, bugünden itibaren Kızılırmak hattından gelen suyu kesip, Kurtboğazı ve Çamlıdere'den su vermeye başlayacaklarını bildirdi.

CNN Türk
Gökçek Bugün Kızılırmak Suyunu Kesiyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, son 1,5 ay içinde yağan yağmur ve karın barajlarda 150 milyon metreküp su biriktirdiğini belirterek, bugünden itibaren Kızılırmak hattından gelen suyu kesip, Kurtboğazı ve Çamlıdere'den su vermeye başlayacaklarını bildirdi. Gökçek, bugünden itibaren Kızılırmak hattından kente verilen suyu kesmelerinin nedeninin "enerji maliyetini azaltmak ve vatandaşın damak zevkine daha uygun suyu vermek olduğunu" söyledi. Gökçek, Kızılırmak'tan verilen suyun kesilmesiyle Ankara'nın su ihtiyacının Çamlıdere, Kurtboğazı, Eğrekkaya ve diğer barajlardan sağlanacağını bildirdi.

Bugünden itibaren Kesikköprü'den gelen suyu kapatacaklarını anlatan Gökçek, "Bunun iki nedeni var: Birincisi Kızılırmak'tan gelen su için bol enerji harcıyoruz. Bu enerji de maliyeti otomatik olarak artırıyor. Böylece maliyetten kazanacağız. İkincisi de Kızılırmak suyundaki sülfat ve klorür fazlalığı lezzette soruna yol açıyor. Vatandaş, haklı olarak, lezzetini beğenmiyor ama Çamlıdere'deki suyumuz çok daha lezzetli. Dolayısıyla hem vatandaşın damak lezzeti hem de enerji tasarrufu yapmak amacıyla yarından (bugün) itibaren Kızılırmak suyunu kapatıyoruz ve suyumuzu diğer taraftan veriyoruz" dedi.

Suyun kesilmesinde muhaliflerin özellikle "Kızılırmak suyunda ağır metal var" gibi "saçma sapan" iddialarının kesinlikle ilgisi olmadığına dikkat çeken Gökçek, "Bu tip laflara itibar edilmemesi uyarısında bulunuyorum. Kesikköprü suyu her zaman rezerve olarak duracak. Ne zaman Ankara'nın su sıkıntısı olursa o zaman verilmeye başlanacak. Kızılırmak suyu klorür oranı ve sülfat yüksekliği haricinde hiçbir sorunu olmayan su. Klorür ve sülfat oranının da sağlığa hiçbir etkisi yoktur. Dünya Sağlık Örgütü'nün söylediği oranların altındadır" diye konuştu.

"Şu anki rezervimiz 5 aylık"

Melih Gökçek, "Kızılırmak suyunun verilmesinin yüksek maliyete sahip olduğunun daha önceden düşünülemedi mi?" sorusuna, "Elbette düşünüldü ama çaresizdik. Bize devamlı olarak 'Niye Gerede sistemini yapmadınız?' diyorlar. Çamlıdere'de su varsa Gerede de su vardır. Tek başına kar değil. Alternatif bir su rezervi lazım, o da Kızılırmak'tı. Biz Kızılırmak'tan suyu sağlamamış olsaydık Ekim ayında susuzduk. o günden bugüne kadar susuzluk çekiyorduk " karşılığını verdi.

Kuraklık nedeniyle boşalan barajlara 2009 yılının bereketli geldiğini anlatan Gökçek, Ankara'ya su temin eden 6 barajın 1999'dan bu yana en yüksek yağışı topladığını ifade ederek, "Barajlarımıza Ocak ayında 60 milyon metreküp, Şubat ayının ilk 17 gününde ise 90 milyon metreküp su geldi. Toprak suya tamamen doyduğu için yağan yağmur ve karlar direkt olarak barajlara geliyor. Şu anda tüm baraj havzalarının çevresinde ise 30 ile 40 santim arasında kar bulunmaktadır. Bu karların erimesiyle birlikte barajlara 100 milyon metreküp daha suyun gelmesini bekliyoruz. Şu andaki su rezervimiz Ankara'nın 5 aylık su ihtiyacını karşılayacak düzeydedir" dedi.

Gökçek, "Yarından (bugün) itibaren Kızılırmak'ı keserek, bunun yerine tamamen cazibe aracılığı ile verilen Çamlıdere, Kurtboğazı, Akyar, Çubuk 2, Kavşakkaya ve Eğrekkaya barajlarından gelen suyu vermeye başlayacağız" ifadesini kullandı.

Kızılırmak suyunu verdiğini 21 gün saklamıştı...

Gökçek, bazı oda ve partilerin "Kızılırmak suyu Ankara’ya verilince ortalığı birbirine verelim. Hastalık aldı başını gitti, ishaller aldı gitti diyelim" dediklerini savunarak, "Sırf bunların oyununu bozmak maksadıyla 21 gün süreyle suyu kimsenin haberi olmadan verdim. Çok kişinin haberi vardı da, medyanın haberi olmadı" demiş ve halkın büyük tepkisini toplamıştı.

Bilirkişi inceleyecek

Bu arada Tüketiciyi Koruma Derneğinin (TÜKODER), Kızılırmak suyunun, "telafisi mümkün olmayan zararlara sebep olacağı" gerekçesiyle Ankara'ya verilmesinin engellenmesi için açtığı davanın görülmesine devam edildi. Ankara 5. Tüketici Mahkemesinde görülen davanın bugünkü duruşmasına TÜKODER'in avukatı Mustafa Kemal Köseler ile Ankara Büyükşehir Belediyesinin avukatı Murat Çınar katıldı. Duruşmada, suyun, 3 kişilik bilirkişi heyeti tarafından incelenmesine karar verildi. Bilirkişi heyetinin mahkeme tarafından belirlenmesi kararlaştırılan duruşma ertelendi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcek-bugun-kizilirmak-suyunu-kesiyor_66702.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!