Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Gökçek Eymir’i Alamayacağının Farkında’

Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Başkanı Necati Uyar, Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “Eymir’i İmar Kanunu’yla ODTÜ’den alıp Kıyı Kanunu ile çevresini çevirip ele geçirme” planı için “Zaten bunlar yapabileceği şeyler olsaydı söylemezdi” dedi.

Cumhuriyet Ankara
‘Gökçek Eymir’i Alamayacağının Farkında’

Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Başkanı Necati Uyar, Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “Eymir’i İmar Kanunu’yla ODTÜ’den alıp Kıyı Kanunu ile çevresini çevirip ele geçirme” planı için “Zaten bunlar yapabileceği şeyler olsaydı söylemezdi” dedi. 

Gökçek, gazetecilere verdiği iftar yemeğinde, Eymir’e ilişkin “Yüzde 40 DOP paylarında belediyenin de payı var. Bu payı alıp, Eymir Gölü’ne vereceğiz. Gölün etrafındaki yüz metrelik alan Kıyı Kanunu uyarınca zaten Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Bu kanun gereği olan yüz metreyi çevirir ve alırız” diye konuştu.

‘Boğazı da İstanbul Belediyesi alsın’

ŞPO Başkanı Uyar, Gökçek’in planına kendini tutamayıp gülerek “Melih Gökçek kendisini kamunun ya da devletin yerine koymaya başladı” diye yanıt verdi. Uyar “Kıyı kanununa göre kıyıdaki 100 metre kamuya açıktır. Hiçbir şekilde çevrilip sınırlanamaz. Okuyup açısa kendi de görür. Söylediği şu mantığa gelir; O zaman Boğaz’ın çevresini İstanbul Belediye Başkanı, İzmir körfezini de İzmir Belediyesi çevirsin. Bu mantıkla belediye başkanına bayağı bir mal mülk geçer. Okudum güldüm, buna tepki vermeye bile gerek görmedim” dedi.

‘DOP, ODTÜ’ye uygulanamaz

Uyar, Gökçek’in yüzde 40 Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) ile ilgili söylediklerini de şöyle yanıtladı:

“Bu dediği de İmar Kanunu’nun 18. maddesindeki düzenleme. Herhangi bir çok sahipli alan imara açıldığında o alanını yüzde 40’ı bedelsiz olarak alınıp belediye tarafından yola, otoparka, yeşil alana, eğitim tesislerine, sosyal donatılara ayrılır. Bu çok sayıda mülkiyetin olduğu, yolları, parkları herkesten eşit almak için yasanın verdiği bir uygulamadır. 18. maddenin en son kullanılacağı yer ODTÜ’dür. ODTÜ alanı zaten hem tek bir tüzel kişiliğe aittir, hem de eğitim merkezidir. ‘Bu maddeyi ODTÜ’de uygularım, yüzde 40’ı da Eymir’den alırım’ demek ‘Yasa’nın bu maddesini Yasa’ya aykırı bir şekilde kendi adıma kullanacağım’ demektir. Zaten bunlar yapabileceği şeyler olsaydı söylemezdi. Bunu söylediğine göre bunun yapılamaz olduğunun o da farkında herhalde. Yapmaya kalkışırsa elinde kalır.”

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcek-eymiri-alamayacaginin-farkinda_88833.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!