Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökçek-ODTÜ Kavgası Mahkemelik

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ODTÜ arasında bir süredir yaşanan gerilim, üniversitenin kaçak olduğu belirtilen binalarının yıkılmasının gündeme gelmesiyle yeniden alevlendi.

Vatan Gazetesi
Gökçek-ODTÜ Kavgası Mahkemelik

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ODTÜ arasında bir süredir yaşanan gerilim, üniversitenin kaçak olduğu belirtilen binalarının yıkılmasının gündeme gelmesiyle yeniden alevlendi. Gökçek bir süre önce ODTÜ’ye ait Eymir Gölü’nün halka açılmasını istemiş, Mogan Gölü’ne Kesikköprü barajından yaptığı takviyeyi Eymir’e de yapmayı halka açılma şartına bağlamış, ancak rektörlük bunu kabul etmemişti. Yine başkente Kızılırmak’tan getirilen suyun sağlığa zararlı olduğu yönünde ODTÜ’nün hazırladığı bir rapor Büyükşehir Belediyesi ile üniversiteyi karşı karşıya getirmişti.

Gökçek: Yapılar kaçak

Üniversite yönetiminden ODTÜ kampüsündeki yapıların imara uygun hale getirilmesini istediklerini söyleyen Gökçek, aksi halde bu yapıların yıkılacağını açıklamıştı. Gökçek, düzenlediği basın toplantısında ise ODTÜ’nün binalarını yıkmak istemediğini, sorunu hükümetin çıkaracağı bir imar affının çözebileceğini söyledi. Büyükşehir’den yapılan açıklamaya göre, her biri için 40 bin YTL para cezası uygulanan ve yıkılmak istenen 45 yapı arasında rektörlük binası, öğrenci yurtları ve rasathane de bulunuyor.

"Zamanlama enteresan"

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut ise Gökçek’e tepki göstererek , "Çok enteresan bir zamanlama. Melih Gökçek kaç yıllık belediye başkanı, ona bakalım. Birdenbire bugün mü aklınıza geldi? Bu operasyonu 2 ay önce başlattı. 2 ay öncesine kadar Büyükşehir Belediye Başkanı bilmiyor muydu ODTÜ’nün imar durumunu?" diye konuştu. Akbulut, ODTÜ’nün 1956’da kurulduğunu belirterek, "3 ay öncesine kadar Meclis’in de imarı yoktu. ODTÜ büyük bir kampüs olduğu için geçmişte herhangi bir sorun olmadan kendi iç planlamasını kendisi yaptı" dedi.

Akbulut, "Büyükşehir Belediyesi ne yapmaya çalışıyor: Çankaya Belediyesi ve ODTÜ işi bitirmesin de Büyükşehir’e mahkum kalsın, Büyükşehir de imar karşılığında ODTÜ’den büyük bir arazi koparsın. Bizim, öyle verecek bir arazimiz yok" diye konuştu. Akbulut bundan sonra konuyu yargıya taşıyacaklarını da söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcek-odtu-kavgasi-mahkemelik-_62627.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!