Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Gökçek Toplumsal Gerilimin Kapısını Açtı'

Anakent Belediyesi, ''Dikmen Vadisi 4-5. Etaplar Kentsel Dönüşüm Projesi'' kapsamında buradaki gecekonduları yıkmaya hazırlanıyor.

Cumhuriyet ANKARA
1 'Gökçek Toplumsal Gerilimin Kapısını Açtı'

b>Anakent Belediyesi, ''Dikmen Vadisi 4-5. Etaplar Kentsel Dönüşüm Projesi'' kapsamında buradaki gecekonduları yıkmaya hazırlanıyor. Dikmen Vadisi Halkı Barınma Hakkı Bürosu Hukuk Danışmanı Avukat Ender Büyükçulha , Melih Gökçek 'in bu proje ile toplumsal gerilimin kapısını açtığını söyledi.

Cumhuriyet Ankara 'ya açıklamalarda bulunan Büyükçulha, bölge halkının ekonomik ve sosyal durumu, talep ve ihtiyaçları dikkate alınmadan oluşturulan bu projenin kamunun yararına uygun olmadığını dile getirdi. Bölgede oturan yurttaşların pojeye tepki göstermeleri üzerine projenin fiilen durma aşamasına geldiğini söyleyen Büyükçulha, ''Gökçek'in taktiklerine yabancı değiliz. Projenin durma aşamasına gelmesiyle Gökçek de şöyle bir adım attı: Bu direnişte önde gelen 7 mahalle sakininin evi hakkında yıkım kararı aldı'' dedi. Bu yıkım kararlarının resmi tebligatının henüz yapılmadığını belirten Büyükçulha, kararın tebliğ edilmesini beklediklerini ancak belediyenin keyfi davranışlarını tebligat süreçlerinde de gösterdiklerini kaydetti.

Büyükçulha, ''Gökçek, direnişte önde gelen 7 kişinin evini yıkarak mahalleyi teslim almayı planlıyor. Bu tam anlamıyla siyasi bir karardır. Buradaki amaç 20 yıldır mahallede bulunan evleri yıkarak, kaçak yapılaşmayı önlemek ya da kenti güzelleştirmek değil. Amaç, Dikmen Vadisi halkının mücadelesini engellemek ve gözdağı vermektir'' diye konuştu.

Evlerinin yıkılmaması için mücadele veren Dikmen Vadisi halkının birçok görüşme ve etkinlik yaptıklarını kaydeden Büyükçulha, ''Anakent Belediyesi Emlak İstimlak Daire Başkanı Mehmet Pamuksuz'la da Dikmen Vadisi halkının temsilcilerinden oluşan bir heyet görüşme yaptı. Pamuksuz, bu görüşme sırasında makamında vadi halkına hakaretlerde bulundu'' dedi. Büyükçulha, Dikmen halkının kendi sorunlarını ve beklentilerini iletmek amacıyla Pamuksuz'un yanına gittiğine işaret ederek, ''Gökçek televizyonlara çıkarak Dikmen Vadisi halkına hakaretlerde bulunmuştu. Pamuksuz da, başkanının uslübunu takip ederek insanları makamından kovdu'' diye konuştu.

Büyükçulha, yaşanan olaylar üzerine Dikmen Vadisi halkının, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın da, Pamuksuz hakkında ceza davası açtığını söyledi.

16 bin YTL'ye arsa, 100 bin YTL'ye villa
Gökçek'in kendisini mahkemede savunabilmek için yeni bir taktik geliştirdiğini savunan Büyükçulha, ''İmar affından yararlanamayan gecekondu sakinlerine Doğukent'te 200 metrekare yer 16 bin YTL'ye satılmaya çalışılıyor'' diye konuştu. Büyükçulha, gecekonduların yerine villa yapılacağına işaret ederek, bunların bedellerinin de 100 bin YTL'yi bulduğuna dikkat çekti. Evleri yıkılma kararı alınan yurttaşlar ise görüşlerini şöyle dile getirdi:

- Tarık Çalışkan: Bu proje tamamen siyasi bir karardır. Bizler bu rant kavgasına başından beri izin vermeyeceğimizi bildirdik ve projeyi gerçekten uygulamak istiyorsanız bizleri mağdur etmeden vazgeçin dedik. Bizler bir tek yaşama hakkımız olan konut sorunumuzu çözmek istiyoruz. Buranın rantı çok yüksek olduğu için bu tür uygulamalara girdiler. Bizleri sokağa atıyorlar. Melih Gökçek, buradaki mücadeleyi ortadan kaldırabilmek için hiçbir değeri olmayan bir taktik izliyor ve bizlere ''evinizi yıkacağım'' diyor. Biz çok kesin ifadeler kullanıyoruz ve ''bu evleri yıkamayacaksınız, gücünüz yetmeyecek'' diyoruz.

- Ali Şenol: Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek'e ''günaydın'' diyorum. 20 sene sonra Ali Şenol, Tarık Çalışkan ve diğer birçok insanın evlerinin gecekondu, diğer bir tabirle kaçak olduğunu anlamış. İftar soframıza gelip yemek yerken, kamuoyuna duygu sömürüsü yaparken o çatının kaçak olduğunu bilmiyor muydu?

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcek-toplumsal-gerilimin-kapisini-acti_49361.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • tarık ve ali beylerin neden saçma bir duruma götürdüklerini kestiremiyorum. ben şu an orda oturuyorum, burası şu anda sefalet ve pislik içinde. gökçek ne güzel 16 bin tl'ye ev veriyor doğukent'ten. bunun vandaşlarla ne ilgisi var? oranın büyük çogunluğu chp yanlısı, orda oturan akpli mhpli vs kişileri neden düşünmüyorsunuz. biz sizin yüzünüzden buralarda sürünürken siz dairelerinizde keyif sürdürüyorsunuz. birde diyorlarki siyasi kavgaymış, sen gitte siyasi kavganı mecliste et! YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!