Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gökçek Yine Bildiğini Okuyor

Ankara Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek , kendilerine kalitesiz andezit taşı satıldığını, bu nedenle başkent kaldırımlarında ağırlıklı olarak kullanılan andezit taşının yerine artık granit kullanılacağını bildirdi.

Cumhuriyet ANKARA
Gökçek Yine Bildiğini Okuyor

nkara Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek , kendilerine kalitesiz andezit taşı satıldığını, bu nedenle başkent kaldırımlarında ağırlıklı olarak kullanılan andezit taşının yerine artık granit kullanılacağını bildirdi. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı İsmet Cengiz ise granit taşının radyoaktif mineral taşıma riskinin yüksek olduğuna dikkat çekerek, bu girişimin kaynak israfı ve kaynak aktarımı dışında bir faydasının olmayacağını söyledi.

Gökçek yaptığı açıklamada, güzel görünümü ve uzun ömürlü olması nedeniyle başkentin bir çok noktasında andezit taşı kullandıklarını söyledi. Gerçek andezitlerin sağlam olmasına karşın andezit satıcılarının daha çok para kazanmak için kendilerine daha kolay aşınan taşları sattığını belirten Gökçek, ilk kaldırım çalışmaları sırasında konulan bu taşların kısa sürede tahrip olduğunu belirtti. Gökçek, bunun üzerine andezit satıcılarını uyardığını ifade ederek, ''Satıcılara, 'çok para kazanmak için istikbalinizi karartıyorsunuz, bir daha ben Ankara'ya andezit koymam' dedim. Dinleyen olmadı'' diye konuştu.

Bu gerekçeyle, belediyenin bundan sonraki kaldırım çalışmalarında andezit taşını tercih etmeyeceğini bildiren Gökçek, onun yerine kaldırımların granitle kaplanacağını söyledi. Gökçek, bunun için yurtdışından makine getirdiklerini, Ankara'nın sokaklarında, caddelerinde bu makine tarafından işlenecek granit taşların kullanılacağını dile getirdi. Gökçek, Eskişehir Yolu üzerinde yapılan yol genişletme çalışmalarının ardından buradaki kaldırımlarda granit kullanmaya başladıklarını sözlerine ekledi.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Cengiz: 'Bilimsellikten uzak gerekçeler'
Gökçek'in ileri sürdüğü gerekçelerin bilimsellikten uzak olduğunu belirten TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Cengiz ise, ''Ankara Taşı'' olarak bilinen ve Ankara civarında bolca bulunan andezit taşının granitten bir eksiği olmadığını bildirdi. Granitin de, andezitin de sağlam ve çürük olabileceğini belirten Cengiz, bunun gerekli testler sonucu tespit edilebileceğini kaydetti. ''Aldığımız andezitler çürük çıktı'' demenin bir belediyeye yakışmadığını ifade eden Cengiz, şunları kaydetti:

''Yarın aldığınız granitler de çürük çıkabilir. Bilimsel yöntemlerle bunun önüne geçmedikten sonra taşları değiştirmek kaynak israfı ya da aktarımı ötesinde bir yarar sağlamaz. Kaldı ki andezit taşı, Ankara çevresinde bolca bulunan, dünya literatürüne Ankara taşı olarak geçmiş değerli bir taş. Ankara çevresinde yaygın granit kaynakları yok. Ne yapacaklar Çin'den mi getirecekler? Ayrıca granit, radyoaktif mineralleri taşıması açısından riskli bir taştır. İnsan sağlığı için zararlı olabilir.''

Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi binasından ilk TBMM binasına kadar Ankara'daki birçok tarihi binanın andezit taşından yapıldığına dikkkat çeken Cengiz, ''Bu binalar yapılırken andezit sağlam taştı da, Gökçek'in eline geçince mi çürük çıktı'' diye tepki gösterdi. Cengiz, Ankara kaldırımlarının granitle kaplanmasının lüks olmanın ötesinde israf olduğunu belirterek, Gökçek'in yine ''kendi bildiğini okuduğunu'' ve kendileriyle herhangi bir görüş alışverişi içine girmediğini söyledi.

Öte yandan, Ankara'nın Gölbaşı ilçesi Esnaf Odası Başkanı Hulusi Gürpınar da yaptığı açıklamada, Gölbaşı ilçesinden çıkartılan andezit taşının Cumhuriyet'le birlikte kurulan birçok kamu binasının yapımında kullanıldığını ve bugüne kadar da park ve kaldırım gibi yerlerde kullanılmaya devam edildiğini söyledi. Andezit taşının uzun ömürlü olduğunu ve çabuk yıpranmadığını ifade eden Gürpınar, şunları kaydetti:

''Cumhuriyet'le birlikte kurulan kamu binaları andezit taşından yapılmıştır ve bugün bu binalar halen dimdik ayakta durmaktadır. Ankaralı olduğunu her zaman söyleyen sayın Melih Gökçek, bu davranışı ile Ankara'nın ekonomik getirisine de büyük darbe vurmaktadır. Ankara'nın prestiji olan andezit taşının kullanılmayacağının açıklanması talihsizliktir.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcek-yine-bildigini-okuyor_49176.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!