Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gökçek'e Çelik Bina Eleştirisi

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı'nda, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek'e eleştiride bulundu. Bayraktar, Belediyenin Eskişehir Yolu üzerinde Armada Alışveriş Merkezi'nin karşısında çelikten yaptırdığı Kongre ve Kültür Merkezi'nin şehir estetiğini bozduğunu kaydetti.

Hürriyet Gazetes,
1 Gökçek'e Çelik Bina Eleştirisi

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı’nda, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’e eleştiride bulundu. Bayraktar, Belediyenin Eskişehir Yolu üzerinde Armada Alışveriş Merkezi’nin karşısında çelikten yaptırdığı Kongre ve Kültür Merkezi’nin şehir estetiğini bozduğunu kaydetti.

Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı, Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde başladı. Kurultayın açılışına, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi (TÜRKSOY) Genel Müdürü Dusen Kaseinov, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, eski Kültür Bakanlarından Namık Kemal Zeybek, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Mambetcunus Abılov, Türkiye Mühendis ve Mimarlar Birliği Genel Başkanı İlyas Demirci ile Türk cumhuriyetlerinden temsilciler katıldı.

Kurultayda konuşan Erdoğan Bayraktar, büyük kentlerde çarpık kentleşmeye izin verilmemesi gerektiğine işaret ederek, "Bazen yıkmak yapmaktan daha iyidir" dedi. Bayraktar, Ankara’da Armada alışveriş merkezinin karşısındaki Büyükşehir Belediyesi inşaatını da buna örnek gösterdi. Bu binanın şehrin görüntüsünü bozduğunu kaydeden Bayraktar, bu konudaki görüşünü de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başta olmak üzere, konuyla ilgili kişilere aktardığını belirten Bayraktar, şehirleşmenin uygun yapılarla donatılabilmesi için müteahhitleri de disipline edecek bir yasal yapı içine sokulması ve mesleki odalarının bulunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kültür birikimi

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok da milletlerin ve devletlerin büyüklüğünün kültürlerinin derinliğiyle ölçüldüğünü, Türklerin de sahip oldukları büyük kültür birikimi ve ortaya koydukları eserler ile dünyadaki sayılı büyük milletler arasında yer aldığını söyledi.

Türkiye’de, geçmişten alınan zengin kültür mirasına rağmen, son dönemlerde sanattan, kültürden ve estetikten uzak kentler ve yapılar inşa edildiğini ifade eden Altınok, "Kentlerimiz, yapılarımız bizim kimliğimizi ifade etmiyor. Binlerce yıl önce inşa edilmelerine rağmen birçok abide eserimiz hala ayakta duruyor. Bu eserler kimliği olan kentler ve yapılar inşa etmemiz açısından bize örnek olmalı. Bizler fakir millet değiliz. Artık kentlerimizin kimliği olsun" diye konuştu.


http://www.yapi.com.tr/haberler/gokceke-celik-bina-elestirisi_62309.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • "Türk Dünyası 2. Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı"nı düzenleyen Türkiye Mühendisler ve Mimarlar Birliği'ni, bu önemli girişiminden ötürü, gerçekten ve hassaten kutlarım. Ancak, "tarihsel ve coğrafik olarak tüm Türk Dünyası'nın mimarlık ve şehircilik geçmişine ve eserlerine sahip çıkmak" gibi çok önemli bir ilke, görev ve hizmet aşkıyla gerçekleştirilen bu önemli toplantılar serisinin ikincisi; büyük Atatürk'ün, arkadaşı mimar A. Hikmet Koyunoğlu'na sipariş vererek ve kurulmasına öncülük ederek, yapımını da bizzat denetleyerek (1927 ile 1930 yılları arasında) 18 ay gibi kısa bir sürede Türk kültür ve mimarlık dünyasına kazandırmış olduğu tarihî "Türk Ocağı" binasında düzenlenmiş olmasının getirdiği ayrı, ulvî ve çok özel havaya da rağmen, organizasyon câmiasındaki yetersiz duyuru ve (artık bir Türk klasiği ola gelen) Türk meslek adamları, örgütleri ve aydınlarındaki konuya olan yetersiz ilgi ve merak neticesi, görmesi gereken haklı ilgi ve izlemeyi, maalesef, bulamamıştır... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!