Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökçek’in Sonucu Belli İhaleleri

Ankara Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, 2008’de Kamu İhale Kurulu’nun iptal kararına karşın belediye şirketi Anfa’ya verdiği Ankara park, bahçe ve mezarlıkları güvenliği ihalesinin 2004 ayağında da Kamu İhale Kurumu tarafından İçişleri Bakanlığı soruşturması istendiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi
2


Ankara Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, 2008’de Kamu İhale Kurulu’nun iptal kararına karşın belediye şirketi Anfa’ya verdiği Ankara park, bahçe ve mezarlıkları güvenliği ihalesinin 2004 ayağında da Kamu İhale Kurumu tarafından İçişleri Bakanlığı soruşturması istendiği ortaya çıktı.

Kamu İhale Kurulu’nun 25426 sayı ve 7 Nisan 2004 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre Kamu İhale Kurumu, 6 Ocak 2004’te yapılacak “Ankara parkları, yeşil alanları, piknik alanları ve mezarlıkları koruma ve güvenlik işi ihalesi” ile ilgili 29 Aralık 2003’te isimsiz bir ihbar mektubu aldı. Mektupta “İhalenin şartnamesinin belediye çalışanları ile Anfa şirketi elemanları tarafından hazırlandığı, yasaya göre gizli olması gereken yaklaşık maliyetin herkes tarafından bilindiği, büyükşehir belediyesine ait Anfa Limited Şirketi’ne verileceği” belirtildi. “İddiaların somut ve ciddi nitelikte olduğu anlaşıldığından, iddiaların incelenmesine geçilmesine karar veren” kurum, 28 Ocak 2004 tarihinde düzenlediği Esas İnceleme Raporu’nda “incelenen ihale işlemleri ile ilgili olarak iptal kararı verilmesi veya düzeltici işlem tesisi mümkün bulunmadığından, kanuna ve ilgili mevzuata aykırılığı tespit edilen ihale işlemleriyle ilgili olarak gerekiyorsa inceleme ve/veya soruşturma yapılmak üzere konunun idarenin bağlı olduğu İçişleri Bakanlığı’na bildirilmesine karar verilmesinin uygun olacağına” karar verdi.

Kurumun 28 Ocak 2004 tarihli Esas İnceleme Raporu’ndaki bu ifadelere karşın, kurumun karar organı kurul, 9 Nisan 2004 tarihli kararında, 13 Şubat 2004 tarihli yeni bir Esas İnceleme Raporu’nu dikkate alarak “İhbar mektubunda ilan edilen ihalenin belli bir firmaya verileceği soyut bir şekilde iddia edilmiş ve yürürlükteki mevzuata göre nasıl ve ne şekilde bir aykırılığın olduğu somut olarak bilgi ve belgelere dayandırılmamıştır. Açıklanan nedenlerle iddiaların yerinde olmadığına” kararı verdi.

Kurulun, gelen ihbar mektubu ve buna ilişkin hazırlanan kurum raporundaki “2004 güvenlik ihalesinin Anfa’ya verileceğinin önceden belli olduğu” yönündeki iddiaları dikkate almamasına karşın, Anfa, belediyenin 2004 yılındaki işlerini aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcekin-sonucu-belli-ihaleleri_65006.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Sayın Cenk Ataman çok beklersiniz.. Biz Gökçek öncesi dönemi de pek ala biliriz.. YANITLA
  • sayın gökçek karda yürür izini belli etmez. ama ankaralı sayın gökçeğin balonunu patlatacak yakında. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!