Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gökçek'ten Kişiye Özel Rant

Yapılan değişiklik, birkaç etapta uygulanan Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin son etabının ayrıntılı imar planlarıyla ilgili. Daha açıkça ifade etmek gerekirse, Melih Gökçek’in başında olduğu Ankara Anakent Belediyesi’nin meclisi, projenin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarında bir değişiklik kararı aldı ve diğer tüm hak sahiplerinden

Cumhuriyet Ankara
Gökçek'ten Kişiye Özel Rant

Küçük bir plan değişikliği nasıl büyük bir fark yaratıyor, inanılmaz. Yapılan değişiklik, birkaç etapta uygulanan Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin son etabının ayrıntılı imar planlarıyla ilgili. Daha açıkça ifade etmek gerekirse, Melih Gökçek’in başında olduğu Ankara Anakent Belediyesi’nin meclisi, projenin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarında bir değişiklik kararı aldı ve diğer tüm hak sahiplerinden ayrı olarak, sadece bir parselin sahibine bir takım ayrıcalıklar tanıdı. Şehir Plancıları Odası (ŞPO) da bu değişiklik kararını yargıya götürdü. Çünkü kişiye özel alınan değişiklik kararı kamu yararına ve mevzuata açıkça aykırıydı.

Nasıl mı?

Belediye Meclisi’nin aldığı karara göre 399 numaralı parselin sahibinin sosyal tesisi plandan çıkarıldı. İlk plandaki plan notunda, bu projede yaşayacak her kişi için 36,4 metrekarelik bir sosyal tesis alanı ayrılması zorunlu tutuluyordu. 399 numaralı parselin sahibi, belediye ile 2001 yılında yaptığı bir protokolü gerekçe gösterip “böyle bir şart anlaşmamızda yoktu” diye başvurunca, Belediye Meclisi kaldırdı. Yani diğer parsel sahipleri için mevcut olan bir zorunluluk, kişiye özel sadece 399 numaralı parsel sahibi lehine kaldırıldı. Böylece 399 numaralı parselin sahibi gelir getirmeyecek sosyal alan yerine, rant yaratacak konut veya ticari yapı inşa edebilecekti.

Meclis bununla da yetinmedi. Yaptığı değişiklikte “zemin kat kotu altında kottan kazanılacak iskân alanları inşaat emsaline dahil edilmeyecek” kararı da çıkardı. Böylece yine sadece 399 numaralı parsel sahibinin, kot altında 3 kata kadar daire yapabilmesine olanak sağladı.

Bu avantajlar kimin için çıkarıldı? Onu daha sonra yazacağım. Önce buradan sağlanacak rantın ne kadar büyük olduğunu anlayalım.

ŞPO Başkanı Necati Uyar’a sordum: “Gökçek’in başında olduğu belediyenin yaptığı değişikliklerle 399 numaralı parsel sahibine sağlanan rant ne oldu?”

Yanıtı şöyle:

“399 numaralı parselin büyüklüğü 26.905 metrekarelik. Burada konut yapmak isterseniz, her kişi için 36,4 metrekarelik sosyal alan ayırmanız gerekiyor. Bu durumda 9.800 metrekare konut olacak, gerisi sosyal alan olarak ayrılmak durumunda. Yani kat izniyle birlikte, plan değişikliğinden önce buraya 150 metrekarelik 130 daire yapılabiliyordu. Şimdi sosyal alana yer ayrılmayacağı için, buraya aynı büyüklükte 358 daire yapılabilecek. Bunun da ötesinde, sağlanan ikinci avantajla, kot altındaki 3 kattan fazladan 108 daire inşa edilebilecek. Yani 399 numaralı parselin sahibi plan değişikliğiyle buraya toplamda 466 daire, plan değişikliği öncesine göre de fazladan 336 daire yapacak.”

Söz konusu alan Oran’a çıkan yola çok yakın, değerli bir bölgede. 150 metrekarelik her bir dairenin bölgedeki ortalama fiyatını 500 bin TL alırsanız, bu plan değişikliği ile yaratılacak ekstra rant 168 milyon TL’ye ulaşıyor.

Bir küçük plan değişikliği ne kadar fark yaratıyor değil mi?

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcekten-kisiye-ozel-rant_87346.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!