Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Gökçeler Barajından Yapılacak Sulamayla Önemli Atılım Gerçekleştirilecek"

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde, Gökçeler Barajı, Alanya Dim Barajı Sulaması ve Elmalı İslamlar Baranda Gölü Sulaması tesislerinin toplu temel atma törenine katıldı.

yapi.com.tr / AA
"Gökçeler Barajından Yapılacak Sulamayla Önemli Atılım Gerçekleştirilecek"

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde, Gökçeler Barajı, Alanya Dim Barajı Sulaması ve Elmalı İslamlar Baraj Gölü Sulaması tesislerinin toplu temel atma törenine katıldı.

Gazipaşa'nın Gökçeler barajından yapılacak sulamayla önemli atılım gerçekleştirileceğine işaret eden Eroğlu, Antalya'da 254 bin dekar alanı sulama alanı olarak açtıklarını, inşaatı devam eden tesisler tamamlandığı zaman 173 bin dekar alanın daha sulu tarıma açılacağını kaydetti.

Arıtma ve katı atık tesislerine önemli destekler verdiklerini anlatan Bakan, yapılan yatırımlar sonucunda Antalya'da mavi bayrak sayısında çok büyük artış olduğunu söyleyerek, "Türkiye genelinde 324 plaj, 17 marina, 10 yat limanı, 2011 yılı değerleri. İlk defa açıklıyorum burada. Antalya'da 174 plaj, 5 marina, 7 yat limanı mavi bayrak ile ödüllendirilmiştir'' dedi.

Antalya'da, 2010 yılı sonuna kadar 682 bin 470 dekar arazide çalışma yapıldığını ve 2 milyon 43 bin fidanın toprakla buluşturulduğunu bildiren Eroğlu, eylem planına göre 2011 yılında 93 bin dekar alanda çalışarak 7 milyon 552 bin fidan dikilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, konuşmalarının ardından Gazipaşa Gökçeler Barajı, Elmalı İslamlar Baranda Gölü Sulaması ve Alanya Dim Çayı Sulaması tesislerini yapacak olan müteahhit firmaların yöneticilerini sahneye çağırarak, pazarlık yaptı. Yapılan pazarlıklar sonucunda 2015 yılında tamamlanacak Gökçeler Barajı'nın 2014 yılında, 2014 yılında tamamlanacak Dim Barajı Sulaması'nın 2013 yılında, 2013 yılında tamamlanacak Elmalı İslamlar Baranda Gölü Sulaması'nın da 2012 yılında tamamlanacağına dair söz alınan müteahhitlere taahhütname imzalattırıldı.

Eroğlu, daha sonra, Devlet Su İşleri Genel Müdürü İsmail Uğur, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak ile birlikte barkovizyon sistemiyle salonda hazırlanan butona basarak 3 tesisin temelini attı.

Temeli atılan tesisler

Gökçeler çayı üzerine inşa edilecek baraj, sulama, enerji ve içme suyu amacıyla kullanılacak. Temel yüksekliği 103 metre olacak barajın su depolama hacmi 56,83 milyon metreküp. Bölgede sulu tarıma geçilmesiyle bin 306 kişinin istihdam edilmesini sağlayacak baraj sayesinde ilçedeki aile gelirinin 3,5 kat artması bekleniyor. Tesisin tamamlanmasıyla 8 bin 890 hektar tarım alanı sulanacak, yılda 10,85 GWH elektrik enerjisi üretilecek. Baraj, ilçeye bağlı 10 yerleşim biriminin içme suyu ihtiyacını da karşılayacak. Tesis, 40 milyon 11 bin liraya mal olacak.

Dim Çayı üzerinde inşa edilen Dim Barajı Sulaması, 3 bin 600 hektar tarım arazisinin sulanmasını sağlayacak. Sulama ana kanalı başlangıç kapasitesi saniyede 2,275 metreküp olan tesis, 34 milyon liraya yapılacak.

Elmalı İslamlar Baranda Gölü Sulaması ise 500 hektar tarım arazisinin sulanmasını sağlayacak. Su alma yapısı 3 metre çapında 327 metre uzunluğunda bir tünelden oluşan tesisin sulama şebekesi uzunluğu 16 bin 78 metre olarak projelendirildi. 4 milyon 193 bin liraya mal olacak tesis sayesinde bölge sulu tarıma geçilmesiyle bölgede 105 kişinin istihdam edilmesi ve gelir artışının 3,26 kat artması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokceler-barajindan-yapilacak-sulamayla-onemli-atilim-gerceklestirilecek_86798.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!