Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökdelen Yapılacaktı Toplu Konuta Kısmet Oldu

Sultangazi’de 131 bin 258 metrekarelik alanı kadar herhangi bir kat sınırlaması olmadığından üzerinde istenilen yükseklikte gökdelenlerin yapılabileceği arsaya gelen talep yeterli olmayınca planlar değişti. Arsayı ihaleye çıkaran Emlak Konut GYO, şimdi burada özellikle Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar sakinleri için 3 bin 500 konut

Milliyet Gazetesi
Gökdelen Yapılacaktı Toplu Konuta Kısmet Oldu

Sultangazi’de 131 bin 258 metrekarelik alanı kadar herhangi bir kat sınırlaması olmadığından üzerinde istenilen yükseklikte gökdelenlerin yapılabileceği arsaya gelen talep yeterli olmayınca planlar değişti. Arsayı ihaleye çıkaran Emlak Konut GYO, şimdi burada özellikle Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar sakinleri için 3 bin 500 konut inşa etmeyi planlıyor.

Geçen ay ihaleye çıkıtkları arsaya gelen talebi yeterli bulmayınca ihaleyi iptal ettiklerini açıklayan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Burayı toplu konut bölgesi ilan edeceğiz. Amacımız, yaklaşık 3 bin 500 konut inşa etmek. Bunun için şu anda ticaret ve turizm imarlı olan arsada plan tadilatına gideceğiz. Buradaki konutları özellikle Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar sakinlerine satmayı planlıyoruz” dedi.

Deprem dönüşüm projeleri

Özellikle bu ilçelere yönelmelerinin nedeni olarak buralardaki konutların depreme dayanıksız olmasını gösteren Kurum,  “Buralar, bir depremde yerle bir olacak. Biz bu arsa ile o bölgede dönüşüm noktasında ilk adımı atacağız. Elimizdeki arsalarla dönüşümü hızlandırmayı planlıyoruz” diye konuştu.

TOKİ’den satın aldıkları arsalar üzerinde 2010 yılından itibaren gerçekleştirecekleri projelerde deprem dönüşümünü ön plana çıkartacaklarını vurgulayan Kurum, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu çerçevede TOKİ ve Hazine’ye ait arsa ve arazileri araştıracağız. 2010’da öncelikli gündemimiz bu olacak. Tuzla’da 2 bin 500, Gaziosmanpaşa’da 1.500, Körfez’de 800, Gebze’de 1.400 konut ve Alemdağ’da 1.200 konut inşa edeceğiz. İnşa ettiğimiz konutları yüzde 10’dan başlayan peşinatlarla satacağız” dedi.

Arsa için 89 milyon teklif edildi

İSTOÇ’a bitişik 131 bin 258 metrekare alanlı ve 288 bin 767 metrekare inşaat alan izni bulunan arsa geçen ay ihaleye çıkartılmıştı. Üzerine yapılacak binada yüksekliğin serbest bırakıldığı arsada ihaleyi kazanan,  Devlet Hava Meydanları İşletmeleri ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile füze üst komutanlıklarından izin almak koşuluyla İstanbul’un en yüksek binasını inşa edebilecekti.

Ticaret ve turizm imarlı olan arsanın ilk ihalesi16 Mart’ta gerçekleştirildi. Ancak, ihaleye tek teklif geldi. İhaleye yalnız katılan Doğu İnşaat San.- Precast Beton San. Ortak Girişimi’nin arsa için teklifi ise 89 milyon TL oldu.  Emlak Konut GYO’ya ise 22 milyon 250 bin TL teklif edildi. Ancak, Emlak Konut GYO, hem katılımın az olması hem de gelen tek teklifin de düşük olması nedeniyle ihaleyi iptal etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokdelen-yapilacakti-toplu-konuta-kismet-oldu_78556.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!