Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökdelene İzin Çıkmadı

Özgörkey Ailesi’nin Çankaya’daki 26 katlı Metropolitan Aktivite Merkezi projesi, karşısındaki kiliseyi kapattığı gerekçesiyle kabul edilmedi.

Milliyet EGE
Gökdelene İzin Çıkmadı

Hilton Oteli karşısında Özgörköyler’e ait araziye Konak Belediye Meclisi 26 katlı gökdelen için onay verdi. Ticaret merkezi olan plan kararı metropolitan aktivite merkezine dönüştürüldü. Yüksekliği 79.30 metre oldu. Özgörköyler’in 10 bin 500 metrekare inşaat alanı talebi 9 bin 372 metrekareye düşürüldü. 

İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, plan değişikliğine onay vermeden inceleme yaptı. Yanda bulunan tarihi tescilli Saint Policarp Kilisesi’nin kapanmaması için yapıda daha çok çekme istedi.

Çekme mesafesi 35 metre

Projeye, Saint Polycarp Kilisesi’nden 35 metre çekilerek kapalı mekanlar oluşturulması koşulu getirildi. Ayrıca, zemin altı otopark alanında parsel yüzölçümünün tamamının kullanılması da kabul edildi. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, kentin prestij alanlarına ihtiyacı olduğunu, isdihdam da sağlanacağını söyledi, CHP de projeyi destekledi. AKP Grubu ise Yüksek Yapılar Yönetmeliği’ne aykırı olduğu gerekçesiyle karşı çıktı. Plan değişikliği oyçokluğuyla kabul edildi.

3 bin metrekareden az olamaz

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen gökdelen planı 6 ay bekledi. İmar Komisyonu planı, İmar Yönetmeliği’nin 3. kısmında yer alan ‘Arazi ve Arsa Düzenleme İşleri ve Yapılarla İlgili Hükümler Bölümü Parsel Alanları Büyüklüğü’ bendinde yer alan “Parsel alanı yüksek yapı tarifine giren yerlerde 3 bin metrekareden az olamaz” hükmüne dayanarak reddetti. Özgörköy gökdeleni plan değişikliği onaylanmadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokdelene-izin-cikmadi_75799.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!