Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gökhöyük'teki Kurtarma Kazısı

Gökhöyük'teki kurtarma kazısı

CNN Türk
Gökhöyük'teki Kurtarma Kazısı

eçmişi neolitik döneme dayanan Gökhöyük'teki kurtarma kazısında, Anadolu'da bazı köy evlerinde kullanılan sedirlerin benzerlerine rastlandı.

Konya'nın Seydişehir ilçesindeki Gökhöyük Kurtarma Kazısı'nın Başkanı Arkeolog Enver Akgün, ''Bugün köy evlerde kullanılan sedirlerin yerlerini, burada aynı işi görecek oturma platformlarının aldığını görüyoruz. Buradaki sedirlerin benzerleri, özellikle doğudaki köy evlerinin çoğunda var. Gökhöyük'te bu sedirlere, kerpiç duvarların diplerinde ve köşelerde rastlıyoruz'' dedi.

Yaklaşık 9 bin yıl önce yerleşim yeri olarak kullanılan Gökhöyük'te, Beyşehir Gölü sularının Suğla Gölü ve Apa Barajı'na akıtılması için yapılan su kanalının inşaatında tarihi unsurlar çıktığını belirten Akgün, "gerekli çalışmanın ardından bölge kazı alanı ilan edildi" diye konuştu.

Höyük çevresindeki inşaat çalışmasının durdurularak 2002 yılında kurtarma kazısının başlatıldığını anlatan Akgün, höyüğün, inşaat sahası içinde kalan bölümünde çalışma yapıldığını belirtti. Akgün, höyüğün en alt katmanına inildiğinde, neolitik döneme ilişkin yerleşim birimlerine ulaşıldığını, burada tespit edilen mimari planlar ve zengin arkeolojik buluntuların, neolitik dönemde yaşayan insanın yaşam şekline ait ipuçları verdiğini vurguladı.

Yaklaşık bin 300 toprak kap
Arkeolog Enver Akgün, Gökhöyük'te geç neolitik dönem özelliklerinin ağır bastığını anlattı:

''Çatalhöyük ile simgeleşen, neolitik dönem inanışlarından olduğu ve dini içerik taşıdığına inanılan ana tanrıça figürüne, Gökhöyük'te de bolca rastladık. Şu ana kadar yaklaşık bin 300 arkeolojik değeri olan insan ve hayvan kemiği, obsidyen taşından yapılmış ok uçları, kesici aletler, pişmiş toprak kap bulduk. Evlerin arasında yollara rastlamadık, ancak ortak çöplük olarak kullanılan mekanlar bulduk. Gökhöyük'teki yerleşim biriminin en dikkat çekici özelliklerinden biri ise dönemine göre mimarisinin çok güzel olması.''

Akgün, evlerin iki,üç odadan oluştuğunu, içlerinde ocaklar ve bölümleri birbirine bağlayan geçişler olduğunu, ocakların ise evlerin hep kuzey bölümünde yer aldığını söyledi.

Kanal inşaatının yapılacağı, höyüğün beşte birlik kısmındaki buluntuların büyük bölümünün kurtarıldığını açıklayan Akgün, kazının höyüğün diğer bölümlerinde de devam edebilmesi için sponsor desteğine ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokhoyukteki-kurtarma-kazisi_45868.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!